Optymizm, ale mniejszy niż kiedyś – wyniki barometru SDCM i Frost & Sullivan

, 10 grudnia 2019, 10:55

Czy rynek części i napraw pojazdów czeka spowolnienie? Nie sposób określić tego z całą pewnością, jednak wyniki barometru przygotowanego przez SDCM oraz firmę badawczą Frost & Sullivan wskazują, że zarówno warsztaty jak i dystrybutorzy części wykazują umiarkowany optymizm związany ze swoją działalnością. Badanie objęło sytuację na rynku po 3 kwartałach 2019 r.

Aby pobrać pełną treść raportu, zapisz się na nasz newsletter! Szczegóły na końcu tego artykułu*.

Sytuacja na rynku dystrybucji części

Choć zdecydowana większość dystrybutorów części wskazuje, że w pierwszych 9 miesiącach 2019 r. odnotowała wzrost przychodów względem analogicznego okresu roku 2018, uwagę zwraca jednoczesny, galopujący wzrost kosztów. Prawie 40% badanych zadeklarowało wzrost kosztów działalności na poziomie wyższym niż 10%. To ważny sygnał, który może mieć kluczowe znaczenie dla działalności dystrybutorów w 2020 r.

Warsztaty mniej optymistyczne

Koniunktura wśród warsztatów samochodowych w pierwszych trzech kwartałach roku była zróżnicowana. Z jednej strony, prawie połowa badanych zadeklarowała wzrost swoich wyników operacyjnych. Z drugiej, ponad jedna piąta wskazała na spadki. Co ciekawe, badanie pokazało, że warsztaty dość dobrze radzą sobie z bilansowaniem rosnących kosztów swojej działalności. 67% badanych podniosło ceny swoich usług w bieżącym roku. Tylko niewielka grupa nie zrobiła tego od dawna.

Do podnoszenia cen zmuszają warsztaty warunki rynkowe. W większości przypadków, takiemu działaniu towarzyszą jednak obawy. Tylko 35% badanych zadeklarowało, że podnosząc ceny nie obawia się żadnych konsekwencji. Reszta ma przy tym pewne rozterki, zwracając uwagę na reakcję klientów, działania konkurencji czy swój wizerunek na rynku. Czego warsztaty obawiają się najbardziej podnosząc ceny? Wykres jest dostępny w pełnej wersji raportu*.

Jakich specjalistów potrzeba w warsztatach?

Mechatronik, elektryk, a może blacharz? Jacy specjaliści są obecnie najbardziej poszukiwani na rynku warsztatowym? Dowiesz się tego, pobierając pełną treść barometru SDCM i Frost & Sullivan. Możesz to zrobić całkowicie za darmo. Wystarczy, że *zapiszesz się na nasz newsletter. By to zrobić, przejdź na stronę: raport.motofocus.pl

Jeżeli już otrzymujesz od nas newsletter, wejdź na stronę raport.motofocus.pl i wpisz swoje imię i adres email, a również będziesz mógł pobrać raport.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 10 grudnia 2019, 18:42 2 0

Wzrost kosztów to dopiero będzie w 2020

Odpowiedz