Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
03.01 Czy opłata za badanie techniczne auta wzrośnie w 2025 r.? 03.01 9 nowych świec na nowy rok – producent poszerza ofertę 03.01 Renault skarży się, że nie może produkować tanich samochodów. Wszystkiemu winna Unia? 30.12 Partner Opony Polska ponownie wyróżniona Gazelą Biznesu 30.12 Steinhof wprowadza na rynek hak holowniczy do Dacii Duster III Hybrid

Katalizator

Awaria układu wydechowego – przyczyny i objawy

Spaliny samochodowe powstające podczas pracy silnika to nic innego jak mieszanka trujących substancji i gazów, które muszą zostać usunięte na zewnątrz. Z tego powodu niezwykle ważny jest odpowiedni stan techniczny układu wydechowego, aby w odpowiedni sposób chronił użytkowników pojazdu oraz środowisko naturalne.

NTK wprowadza 50 nowych czujników temperatury spalin

NGK SPARK PLUG wprowadził do swojej oferty 50 nowych czujników temperatury spalin (EGTS). Będą one dostępne na rynku w ramach marki NTK Vehicle Electronics. Poszerzenie oferty o czujniki PTC o dodatnim współczynniku temperaturowym uzupełnia ofertę czujników NTC o ujemnym współczynniku temperaturowym.

Branża motoryzacyjna w cieniu wojny

Na Ukrainie rozgrywa się straszliwy dramat, który wstrząsnął opinią publiczną na całym świecie. Wydarzenia na Wschodzie mają również wpływ na europejską gospodarkę, w tym branżę motoryzacyjną. Przerwane lub ograniczone zostaną łańcuchy dostaw i to w kilku wymiarach – informuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Czujniki liniowe (A/F) i czujniki tlenu – czym się różnią?

Pomimo wzrostu popularności w pełni elektrycznych układów napędowych, producenci pojazdów nadal znajdują się pod silną presją, aby poprawiać osiągi silników spalinowych, tak by spełniały one coraz bardziej rygorystyczne normy emisji. W rezultacie monitorowanie emisji spalin z silnika zajmuje bardzo istotne miejsce. Czujnik liniowy A/F – specjalny rodzaj czujnika tlenu – mierzy stosunek powietrza do paliwa […]

Jak działa katalizator?

Reaktor katalityczny, potocznie zwany katalizatorem, to niezwykle przydatny podzespół o przełomowym znaczeniu w pojeździe. Z tego powodu znajomość zasady jego działania i sposobów rozwiązywania problemów z jego funkcjonowaniem jest dla mechaników samochodowych wiedzą obowiązkową. W tym miesiącu nasz zespół zagłębia się w zasadę działania, żywotność i najczęstsze usterki reaktorów katalitycznych.

Jak dbać o układ wydechowy? – wywiad z firmą Kaliński

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ważny jest właściwy stan techniczny układu wydechowego samochodu – wszystkich jego elementów. Czy rury warto spawać? Jak należy dbać o katalizator i filtr cząstek stałych? Jak wygląda produkcja układów wydechowych na zamówienie? M.in. te pytania zadaliśmy specjalistom z firmy Kaliński – Mateuszowi Lecykowi i Grzegorzowi Staszakowi – odpowiedzi znajdują […]

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość badań emisji

Pomiary emisji spalin stanowią obecnie podstawowy element badań technicznych w wielu krajach, a w przyszłości będą one prawdopodobnie bardziej rygorystyczne. W niniejszym artykule zespół Autodata analizuje historię badań emisji i kierunek, w jakim będą prawdopodobnie ewoluowały.

Żegnajcie spaliny, witajcie układy scalone – jak zmieni się rynek automotive po kryzysie półprzewodników?

Sektor automotive po kilkunastoletniej fiksacji na punkcie silników diesla w końcu pełną parą zmierza w stronę nowych motoryzacyjnych rozwiązań. Patrząc na zmiany legislacyjne na całym świecie jesteśmy pewni kierunku, w którym podąża. Za kilkanaście lat na drogach normą będą pojazdy elektryczne i hybrydowe. Ten trend da się odczuć już dziś, producenci wycofują propozycje z silnikiem […]

Katalizator jest swego rodzaju ewenementem na rynku części zamiennych. Często jest bowiem wart więcej niż… samochód, w którym jest użytkowany. Warto jednak pamiętać, że nim element ten trafi na skup katalizatorów, pojazd powinien zostać zezłomowany – jazda bez sprawnego katalizatora jest bowiem nielegalna. Zadaniem katalizatora jest wychwytywanie i neutralizowanie szkodliwych związków chemicznych, obecnych w spalinach. Z tego powodu posiada metalowy lub ceramiczny wkład o strukturze plastra miodu, pożądany przez osoby prowadzące skupy. W przypadku tego elementu cennik napraw jest mało przyjazny dla kieszeni. Co zatem zrobić, kiedy katalizator ulegnie awarii? Między innymi o tym piszemy w artykułach z tej kategorii. Dowiesz się tu także, gdzie szukać katalizatorów na rynku wtórnym.