Sensor AID – niezbędnik wulkanizatora do obsługi systemu TPMS

16 czerwca 2014, 11:05

Od 1 listopada 2014, każdy nowy samochód osobowy, będzie wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach, tzw. TPMS. Ma on poprawić bezpieczeństwo jazdy, zmniejszyć zużycie paliwa oraz emisję spalin. Większość producentów aut, już od około 2 lat montuje go w nowych auta.

Czym jest TPMS?

TPMS (Tire Pressure Monitoring System) to system stworzony do tego, by monitorować ciśnienie i temperaturę gazu w oponach. W czasie rzeczywistym wyświetla tą informację kierowcy na odbiorniku w aucie. Sensory zamontowane są do zaworu koła  i znajdują się wewnątrz opony, komunikują się z odbiornikiem drogą radiową. Dzięki temu systemowi kierowca ma stałą kontrolę nad ciśnieniem w kołach, co w dużym stopniu poprawia bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

Zalety korzystania z systemu TPMS?

Dzięki pomiarom dostarczonym przez system, kierowca ma możliwość zniwelować zużycie opony, drogę hamowania, zużycie paliwa, wydzielanie zanieczyszczeń do atmosfery.

Wyzwanie dla punktów wymiany opon

Obowiązek stosowania systemów TPMS wpłynie również na branżę oponiarską. Wymusi on  dostosowanie swojego asortymentu oraz zakresu usług do unijnego nakazu. Już niedługo stanie się to istotnym argumentem w walce o klienta, a ci którzy wyposażą swoje serwisy i zaoferują kompleksową obsługę tego systemu jako pierwsi, zdobędą nagrodę w postaci wyższych marż.

Wulkanizator musi mieć świadomość, że wymiana opony z czujnikiem TPMS odbywa się inaczej, niż bez niego. Przed przystąpieniem do demontażu opony z zamontowanym czujnikiem ciśnienia, odpowiednio przeszkoleni pracownicy powinni zdiagnozować zamontowane w aucie czujniki.  W prosty sposób można to wykonać programatorem Sensor AID marki CUB. Pozwoli to uniknąć nieporozumień, jeżeli któryś z czujników był już uszkodzony, lub miał wyczerpaną baterię. Od razu możemy zareagować i zaproponować klientowi rozwiązanie. Istotna jest nie tylko sprawna wymiana ogumienia wyposażonego w czujniki, ale także łatwa dostępność do części zamiennych, umiejętność odpowiedniego zaprogramowania czy zresetowania czujnika, ich obsługi, oraz rozwiązywania bieżących problemów z ich działaniem.

Czym jest urządzenie SENSOR AID?

Posiadanie czujników na wymianę, części zamiennych na magazynie, pomoże w obniżeniu kosztów napraw w oczach klienta. Jednakże warsztat musi zainwestować najpierw w odpowiednie urządzenia do diagnozowania, programowania i naprawiania różnych usterek pojawiających się w związku z użytkowaniem TPMS. Urządzenie Sensor AID, umożliwia serwis systemu dla 95% dostępnych na rynku aut oraz darmowe aktualizacje oprogramowania dla wszystkich nowo wypuszczanych modeli.

Sensor AID jest to urządzenie diagnostyczne, pozwalające na:

  • Diagnozowanie czujników ciśnienia TPMS
  • Klonowanie czujników ciśnienia TPMS
  • Programowanie czujników ciśnienia TPMS

 

Przy użyciu tego urządzenia możliwe jest rozkodowanie wszystkich rodzajów czujników ciśnienia znajdujących się wewnątrz opony, bez względu na producenta oraz stan czujnika. SENSOR AID skanuje czujniki przy użyciu anteny bezprzewodowej, którą posiada zamontowaną po obu stronach urządzenia co ułatwia operowanie w trakcie pracy. Pracuje ona z takimi samymi częstotliwościami jak czujniki, czyli 433MHz oraz 315MHz.
Sensor AID przestrzega normy (EC) Nr. 661/2009, obowiązującej od 2012r., która odnosi się do:

  • homologacji typu pojazdów silnikowych dotyczących ich bezpieczeństwa ogólnego
  • nałożenia obowiązku montowania czujników ciśnienia TPMS w nowych samochodach osobowych
  • ogólnego zalecenia co do montażu opon, ich klasyfikacji oraz generowanego przez nie hałasu.

 

Programator czujników Sensor Aid jest rozwiązaniem zalecanym do klonowania i kodowania zamiennych czujników TPMS. Dystrybutor firma Global Traders oferuje kompleksowy program, dzięki któremu każdy serwis oponiarski, oprócz samych czujników otrzyma wsparcie w postaci urządzeń diagnostycznych, oprogramowania, z możliwością bieżących darmowych aktualizacji, serwisu oraz części zamiennych. Na stronie www.cub-tpms.pl zamieszczone są filmy instruktażowe w języku polskim, najnowsze oprogramowanie, instrukcje, materiały szkoleniowe, oraz handlowe dla klientów serwisu.

Sensor AID wyposażony jest w solidną ramkę z ochronnej gumy, zabezpieczającą urządzenie przed uszkodzeniem podczas codziennego użytkowania. Cały zestaw dostarczany jest w specjalnej walizce, umożliwiającej bezpieczne przechowywanie urządzenia gdy nie jest ono użytkowane.

Wszystkie niezbędne informacje, wyświetlane są na ekranie. Urządzenie wyposażone jest  złącze,  umożliwiające na połączenie z komputerem za pomocą portu USB i łatwą aktualizację oprogramowania. Dzięki aktualizacji masz zawsze dostęp do listy najnowszych aut oraz urządzenie wyposażone w najnowsze funkcje.

Dowiedz się więcej

Czym jest system TPMS?
Czym jest system TPMS?

TPMS, czyli Tire Pressure Monitoring System, to system służący do monitorowania ciśnienia w oponach samochodu. W związku ze zmianami prawnymi w Unii Europejskiej od listopada 2014 r. wszystkie nowe samochody będą musiały być wyposażone w system TPMS. Skrótowe przedstawienie tematu przygotował Maciej Kosil, Specjalista Techniczny ds. Warsztatów w firmie Feu Vert. Kupując nowy samochód będziemy […]

Global Traders na targach Automechanika 2014 oraz Auto Expo Parts
Global Traders na targach Automechanika 2014 oraz Auto Expo Parts

Na jednym ze stoisk targów Automechanika we Frankfurcie można było spotkać firmę Global Traders z Kostrzyna nad Odrą, która wraz z tajwańską firmą Cub Elecparts, jako wyłączny dystrybutor ich produktów na Polskę, prezentowała najnowsze rozwiązania związane z obsługą systemu TPMS. Firma Global Traders pojawiła się także na warszawskich targach Auto Expo Parts, Tires & Service. […]

Uniwersalny System TPMS z nagrodą na Tajwanie
Uniwersalny System TPMS z nagrodą na Tajwanie

Uniwersalny System TPMS do pomiaru ciśnienia powietrza w oponach marki CUB, którego wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski jest firma Global Traders, otrzymał nagrodę Taiwan Excellence Awards 2016. Nagroda przyznawana przez Ministerstwo Gospodarki (MOEA) oraz Tajwańską radę rozwoju handlu (TAITRA)  jest uznaniem dla firm wprowadzających nowe rozwiązania oraz poprawiających jakość swoich produktów. Wybór nagród opiera się […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 22 czerwca 2014, 10:16 0 0

Następny wydatek w kwocie 2800pln.

Odpowiedz