Czyściwa tekstylne są bardzo nasiąkliwe. Często służą do usuwania z maszyn i urządzeń takich substancji jak olej, tłuszcz, rozpuszczalniki, środki czyszczące czy resztki paliwa. Czyściwa nasączone takimi cieczami są bardzo łatwopalne.
Ochrona zakładu przed pożarem
Oleje służące do czyszczenia mają skłonność do samonagrzewania się. Mogą one reagować z tlenem znajdującym się w powietrzu i wytwarzać tym samym ciepło, powodujące zapalenie się czyściwa. W połączeniu z zanieczyszczeniami, jakie powstają w warsztacie, często wystarczy zaledwie jedna iskra w trakcie procesu szlifowania lub spawania, by powstał płomień. Składowanie czyściw w otwartych pojemnikach zwiększa groźbę powstania pożaru. I nie ma tutaj znaczenia, czy czyściwa są tekstylne czy papierowe. Powinny one być przechowywane w zamykanych pojemnikach.
W kontekście poprawy ochrony przed pożarem oznacza to, iż za każdym razem, kiedy pracownik wrzuca zużyte czyściwo do pojemnika, musi go otworzyć, a potem dobrze zamknąć. Aby takie postępowanie stało się trwałą codzienną praktyką, otwieranie i zamykanie pojemnika musi być szybkie i łatwe.
Swoją propozycję w tym zakresie przedstawiła firma Mewa Textil-Service AG & Co. SaCon to kontener z wytrzymałego tworzywa sztucznego (wysokomolekularny polietylen niskociśnieniowy). Pokrywę zaopatrzoną w uszczelkę, zamontowaną metodą wtrysku, można szybko i szczelnie zamknąć dzięki zaciskom. Tak zabezpieczony kontener można po zakończeniu pracy pozostawić w miejscu, gdzie został ustawiony. Nie trzeba go usuwać z budynku w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Kontener zawsze stoi tam, gdzie jest najbardziej potrzebny pracownikom.
Udostępnienie kontenera stanowi część usługi serwisowej firmy Mewa, jaka oferowana jest warsztatom w systemie full-service: dostawa nowych czyściw wielokrotnego użytku – odbiór zużytych czyściw od klienta – pranie – dostawa czystych czyściw do klienta. Tym samym odciąża ona osoby kierujące warsztatem w czynnościach, wynikających z przepisów o postępowaniu odpadami.
Komentarze