Filtry kabinowe – jak chronią przed zanieczyszczonym powietrzem

2 września 2015, 8:52

Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin – główną arterią Warszawy – Alejami Jerozolimskimi przejeżdża codziennie ponad 60 tys. samochodów. W tym kontekście wzrasta znaczenie jakości i możliwości filtra kabinowego w samochodzie.

W miejskim powietrzu unosi się kilka źródeł zagrożenia. Najbardziej niebezpieczny jest tak zwany pył zawieszony, czyli cząstki stałe sadzy, które emitują zarówno pojazdy z silnikami Diesla, jak i domowe kotłownie opalane paliwem niskiej jakości. W polskich warunkach wiele samochodów napędzanych olejem napędowym albo nie ma filtra cząstek stałych, bo ich konstrukcja go nie przewidywała, albo został on zużyty i usunięty, ze względu na relatywnie wysoki koszt wymiany tego elementu.

Kolejnym problemem są tlenki siarki i azotu oraz ozon.

– „Substancje te nasilają stan zapalny błony śluzowej układu oddechowego i u alergika lub astmatyka mogą doprowadzić do nasilenia objawów. Powodują one dyskomfort także u osób zdrowych” – wskazuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista-alergolog.

Ostatnim, najmniej znanym zagrożeniem jest aerozol powstający z pyłu gromadzącego się na nawierzchni drogi. Tworzą go mikroskopijne cząsteczki gumy ze ścieranych opon, okładzin ciernych klocków hamulcowych, a także samej nawierzchni asfaltowej. To specyficzne zanieczyszczenie jest uciążliwe głównie dla kierowców, ponieważ wnika do kabiny przez otwarte w czasie jazdy okna. Doskonale widać je też w postaci „brudu” osadzającego się na kaskach i kombinezonach motocyklistów.

By bronić się przed tymi zanieczyszczeniami i chronić zdrowie należy zastosować wysokiej jakości i skuteczny filtr kabinowy. Firma Valeo poleca filtr ClimFilter Supreme. Składa się on z trzech warstw filtracyjnych – papieru, aktywnego węgla i polifenolu.

– „Aktywny węgiel częściowo neutralizuje takie substancje jak tlenki siarki i azotu czy ozon, które nie mogą zostać po prostu odfiltrowane” – tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki.

Szczególną uwagę na czystość powietrza w kabinie swojego samochodu powinni zwrócić alergicy i to pomimo, że w mieście jest mniej uczulających pyłków roślinnych niż poza miastem.

– „Niestety, alergeny łączą się z zanieczyszczeniami powietrza, co zwiększa ich potencjał uczulający. Można to porównać do granatu ze zwiększoną liczbą odłamków” – przestrzega dr Piotr Dąbrowiecki.

W sytuacji, gdy duża część samochodów w Polsce wyposażona jest już w klimatyzację, o wiele zdrowiej i ekonomiczniej (mniejsze opory powietrza) jest jeździć z zamkniętymi szybami tak, by oddychać powietrzem oczyszczonym przez filtr kabinowy. Z badań wynika, że aż 12 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie, a 4 mln to astmatycy.

Dowiedz się więcej

Start AGH Racing w zawodach Formuły Student na Węgrzech
Start AGH Racing w zawodach Formuły Student na Węgrzech

Team AGH Racing, liczący 25 osób i wspierany przez Valeo, przygotowuje swoją “Bestię”do rywalizacji na torze w węgierskim Gyor. Węgierska runda Formuły Student zostanie rozegrana w dniach 20-23 sierpnia 2015. Trzy wyścigi na przestrzeni miesiąca (kolejne w Hiszpanii i we Włoszech) to zwieńczenie całorocznych przygotowań. Na węgierskim torze w Gyor zespół AGH Racing będzie gościł […]

155 nowych referencji w ofercie Valeo
155 nowych referencji w ofercie Valeo

Wycieraczki hybrydowe z gamy First to najważniejsza nowość wśród wprowadzonych w sierpniu przez firmę Valeo referencji. Łącznie firma poszerzyła swoją ofertę o kolejne 155 referencji przeznaczonych do samochodów osobowych. Zmiany w ofercie obowiązują od 4 sierpnia 2015 roku i obejmują grupy produktów przeznaczonych do: układów chłodzenia i klimatyzacji, oświetlenia, układów zapłonowych, układów przenoszenia napędu, rozruszników […]

Technologie Valeo na targach IAA we Frankfurcie
Technologie Valeo na targach IAA we Frankfurcie

Podczas salonu samochodowego IAA w niemieckim Frankfurcie nad Menem, firma Valeo zaprezentowała swoje ostatnie innowacje. Koncepty Valeo mają sprawić, że samochody staną się bardziej inteligentne i intuicyjne w obsłudze, a także bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisku. W 2014 roku Valeo zgłosiło blisko 1100 wniosków patentowych, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Stale rozbudowywany […]

Diody LED z laserami – prototyp reflektora Valeo
Diody LED z laserami – prototyp reflektora Valeo

Żarówki halogenowe wkrótce przejdą do historii. Dziś nowe modele aut mają coraz częściej światła zbudowane z diod LED. Jak może wyglądać kolejny krok w rozwoju tej technologii pokazała firma Valeo, w czasie targów motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie. Przewagą LEDów jest mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale przede wszystkim możliwość precyzyjniejszego sterowania wiązką światła. O ile […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!