Technologie Valeo na targach IAA we Frankfurcie

22 września 2015, 12:20

Podczas salonu samochodowego IAA w niemieckim Frankfurcie nad Menem, firma Valeo zaprezentowała swoje ostatnie innowacje. Koncepty Valeo mają sprawić, że samochody staną się bardziej inteligentne i intuicyjne w obsłudze, a także bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisku.

W 2014 roku Valeo zgłosiło blisko 1100 wniosków patentowych, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Stale rozbudowywany budżet na badania i rozwój Valeo wynosi już 1,1 mld euro rocznie. We Frankfurcie można zobaczyć następuje premierowe rozwiązania Valeo:

  • 360Vue 3D system – w ergonomiczny i intuicyjny sposób zwiększa świadomość przestrzenną kierowcy, prezentując na ekranie widok na samochód z góry. Dzięki temu kierowca w czasie parkowania o wiele lepiej „widzi” obiekty znajdujące się wokół auta.
  • Sightstream – kamery zastępujące lusterka boczne, które poprawiają widoczność zza kierownicy oraz zwiększają świadomość kierowcy o otaczających go pojazdach i pozwalają na poprawę aerodynamiki pojazdu, a dzięki temu – redukcję zużycia paliwa.
  • Elektryczny kompresor doładowujący ciśnienie powietrza podawanego do cylindrów. Może być stosowany w silnikach po downsizingu – samodzielnie lub jako uzupełnienie tradycyjnych turbosprężarek. Poprawia charakterystykę momentu obrotowego w niskim zakresie prędkości obrotowych nawet o 27 proc, a w połączeniu z opracowanym przez Valeo systemem odzyskiwania energii może przyczynić się redukcji zużycia paliwa nawet o 20 proc.
  • Remote Clean4U – światowa premiera systemu, który sterowany z poziomu aplikacji na smartfona umożliwia zdalne odmrożenie przedniej szyby (w zaledwie 90 sekund) lub błyskawiczne usunięcie z niej zanieczyszczeń, w tym pozostałości owadów. Dzięki temu kierowca może od razu rozpocząć jazdę po zajęciu miejsca za kierownicą.
  • Matrix Laser to nowa technologia świateł drogowych, które nie oślepiają innych kierowców. Bazuje ona na rozwiązaniu BeamAtic PremiumLED, w którym diody laserowe zastąpiły tradycyjne LEDy. Podróżując nocą samochodem wyposażonym w takie światła drogowe nie ma potrzeby ich wyłączania, ponieważ system sam tak będzie sterował wiązką światła by nie oślepiać innych uczestników ruchu.
  • Wysokiej wydajności filtr kabinowy PM2.5 wykonany z ciasno upakowanych i wzmocnionych włókien zatrzymuje praktycznie 100 proc. zanieczyszczeń, zapewniając czystość powietrza w kabinie auta.

Opisane technologie można zobaczyć na stoisku Valeo (hala 8, stoisko A29) w czasie targów IAA we Frankfurcie nad Menem.

Dowiedz się więcej

Filtry kabinowe – jak chronią przed zanieczyszczonym powietrzem
Filtry kabinowe – jak chronią przed zanieczyszczonym powietrzem

Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin – główną arterią Warszawy – Alejami Jerozolimskimi przejeżdża codziennie ponad 60 tys. samochodów. W tym kontekście wzrasta znaczenie jakości i możliwości filtra kabinowego w samochodzie. W miejskim powietrzu unosi się kilka źródeł zagrożenia. Najbardziej niebezpieczny jest tak zwany pył zawieszony, czyli cząstki stałe sadzy, które emitują zarówno […]

Diody LED z laserami – prototyp reflektora Valeo
Diody LED z laserami – prototyp reflektora Valeo

Żarówki halogenowe wkrótce przejdą do historii. Dziś nowe modele aut mają coraz częściej światła zbudowane z diod LED. Jak może wyglądać kolejny krok w rozwoju tej technologii pokazała firma Valeo, w czasie targów motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie. Przewagą LEDów jest mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale przede wszystkim możliwość precyzyjniejszego sterowania wiązką światła. O ile […]

Ważny segment dwumasowy – odpowiedź Valeo na potrzeby rynku
Ważny segment dwumasowy – odpowiedź Valeo na potrzeby rynku

Technika jak i technologia w motoryzacji staje się coraz nowocześniejsza. Zmiany te można zauważyć praktycznie w każdym podzespole czy module samochodu. Największe możliwości daje oczywiście elektronika i to właśnie na tym polu można zaobserwować największe zmiany. Jednak ta właśnie nowoczesna elektronika często używana jest do sterowania pracą elementów stricte mechanicznych co pociąga za sobą określone […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!