Sprzedaż nowych samochodów osobowych – początek roku na plusie w całej Europie

21 lutego 2014, 14:08

Jak wynika z najnowszych danych ACEA, pierwszy miesiąc 2014 r., europejski rynek samochodowy zakończył na 5,5% plusie. styczniu Europejczycy kupili blisko 936 tys. nowych samochodów osobowych. W Polsce natomiast z salonów wyjechało o 11% osobówek więcej niż rok temu i ilościowo jest to najlepszy miesięczny wynik od prawie dwóch lat.

Piąty miesiąc wzrostu w Unii Europejskiej, siódmy w Polsce

W styczniu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 29,18 tys. nowych samochodów osobowych (wliczając tzw. kratki), czyli o ponad 11% więcej niż w tym samym miesiącu 2013 r. Samych samochodów osobowych z homologacją ciężarową, czyli „kratek”, z polskich salonów osobowych wyjechało nieco ponad 2 tys. Zdaniem przedstawicieli Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, za sprawą okienka derogacyjnego w lutym i marcu będziemy mieć do czynienia z jeszcze większym popytem na nowe samochody.

Również w Europie styczeń był piątym miesiącem z rzędu, w którym liczba rejestracji była wyższa niż przed rokiem. W pierwszym miesiącu 2014 r. Europejczycy kupili prawie 936 tys. aut osobowych, i choć jest to o 5,4% więcej niż w styczniu ubiegłego roku, to wolumenowo jeden z najsłabszych wyników styczniowych w ciągu ostatniej dekady. Do głównych rynków, które w styczniu odnotowały wzrosty należą Niemcy (+7% r/r), Francja (+0,5% r/r), Włochy (+3% r/r) i Wielka Brytania (+7%).

Jak podaje PZPM, najchętniej kupowanym samochodem w styczniu br. w segmencie osobówek w Polsce była Skoda (ponad 4 tys. sprzedanych modeli), tuż za nią uplasowały się Volkswagen i Toyota. Polacy nadal najchętniej kupują Skodę Oktavię, a potem Toyotę Auris. Nieco inaczej prezentuje się europejska mapa producentów. W Europie najlepiej radzi sobie marka Volkswagen z ponad 122 tys. sprzedanymi autami.

Dowiedz się więcej

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w styczniu 2014 r.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w styczniu 2014 r.

Wraz z nowym rokiem, klienci ruszyli do salonów sprzedaży samochodów. W styczniu zanotowano najlepszy wynik sprzedaży od marca 2012 r. Przyczyną wzmożonego popytu jest trwające „okienko derogacyjne”, pozwalające na odliczenie pełnej kwoty podatku VAT od zakupu aut firmowych. Najlepszy styczeń od lat Styczeń był spodziewanie dobrym miesiącem dla dealerów nowych samochodów. Okres pomiędzy zakończeniem obowiązywania […]

Europejski rynek sprzedaży samochodów na 8% plus
Europejski rynek sprzedaży samochodów na 8% plus

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA podało, że europejski rynek samochodowy zakończył luty na 8% plusie. Oznacza to kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. W drugim miesiącu roku obywatele Unii Europejskiej kupili ponad 861 tys. nowych samochodów osobowych. Ożywiony ruch panuje także w polskich salonach, z których za sprawą licznych promocji i okienka derogacyjnego w lutym […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!