Produkcja części oraz samochodów w Polsce wzrasta

, 24 października 2013, 14:13

W sierpniu i wrześniu w Polsce odnotowano wzrost produkcji w segmencie motoryzacyjnym. W rywalizacji o nowe inwestycje Polska wygrywa z Czechami i Słowacją, a to przekłada się na wzrost eksportu.

Poprawa na rynku motoryzacyjnym w Polsce?

Wzrost produkcji w sierpniu i wrześniu odnotowano po raz pierwszy po pięciu latach spadków. Szczególnie dobra sytuacja jest w segmencie części i komponentów motoryzacyjnych. Ta poprawa oznacza zwiększenie zatrudnienia oraz nowe inwestycje. Na rozwój w Polsce decydują się nie tylko inwestorzy, którzy już są obecni w naszym kraju, ale także zupełnie nowi. To cenna informacja, bo do tej pory przemysł motoryzacyjny częściej lokował swoje zakłady u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji.

Rafał Orłowski z firmy Automotive Suppliers, w rozmowie z Agencją Newseria, zaznaczył, że lepsza produkcja oznacza też większy eksport:

– ,,Ostatnie dane, czyli za II kwartał br. wskazują w końcu na wzrost wartości całego eksportu, nie tylko części i komponentów, ale i samochodów i innych elementów, które składają się na eksport branży motoryzacyjnej. Ostatnie dane zarówno pod względem produkcji samochodów, jak i części i komponentów, oraz eksportu całej branży, wskazują, że wreszcie dołek mamy za sobą. W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować albo stabilizację, albo wzrosty. Ale te wielkości będą niższe niż w roku ubiegłym. Mamy nadzieję, że rok 2014 to będzie tylko i wyłącznie tendencja wzrostowa"

W pierwszym półroczu tego roku branża motoryzacyjna wyeksportowała ponad 9,2 mld euro towarów. Choć to o 1,4 proc. mniej niż w tym samym okresie 2012 r., drugi kwartał jest lepszy i zwiastuje dalszą poprawę. Od kwietnia do czerwca w każdym miesiącu notowano poprawę eksportu w stosunku do ubiegłego roku.

Szacunki na ten rok zakładają łączny eksport na poziomie 17,1-17,6 mld euro – tyle samo lub do 3 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Największym rynkiem zbytu są kraje UE, a w szczególności Niemcy, do których trafiło w pierwszym półroczu ponad 40 proc. wyeksportowanych części i akcesoriów. To właśnie ten segment przemysłu motoryzacyjnego ma największa wartość eksportową.

Pozostałe istotne obszary polskiego eksportu to samochody osobowe i towarowo-osobowe oraz silniki wysokoprężne. Niemcy są największym odbiorcą we wszystkich segmentach. Łącznie za Odrę trafiło w pierwszym półroczu 30 proc. eksportu przemysłu motoryzacyjnego. Do drugich w kolejności Włoch tylko nieco ponad 9 proc. Najszybciej, bo aż o niemal 30 proc., wzrósł eksport do Turcji.

źródło: Newseria

Dowiedz się więcej

Ile samochodów jeździ po Polsce? 4 mln mniej niż podają oficjalne dane!
Ile samochodów jeździ po Polsce? 4 mln mniej niż podają oficjalne dane!

Po polskich drogach może jeździć nawet o ponad 4 miliony samochodów mniej niż wynika z oficjalnych danych. Statystyki są błędne, bo uwzględniają niewyrejestrowane stare auta. Z tego powodu ich średnia wieku jest nawet o cztery lata niższa niż wynika z danych. Sytuację ocenia Alfred Franke – prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i ekspert […]

Sprzedaż samochodów osobowych w Europie: nagły, wrześniowy wzrost
Sprzedaż samochodów osobowych w Europie: nagły, wrześniowy wzrost

Ponad 5% wzrost zanotował europejski rynek samochodowy we wrześniu 2013 r. Po serii spadków jest to wynik niespodziewany. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku w krajach członkowskich UE zostało zarejestrowanych 9 mln nowych samochodów osobowych, co jednak nadal rok do roku oznacza spadek -4%. W których krajach klienci kupują najwięcej aut? W Polsce sytuacja wygląda […]

Producenci części ratują polski sektor motoryzacyjny
Producenci części ratują polski sektor motoryzacyjny

W 2013 roku produkcja sprzedana polskiego sektora motoryzacyjnego wyniosła w sumie blisko 110 mld zł, co oznacza kilkuprocentowy wzrost względem 2012 r. Taki wynik nie byłby możliwy do osiągnięcia bez producentów części i akcesoriów samochodowych, na co wskazują statystyki PZPM. Polska branża motoryzacyjna – części ponad samochodami W ubiegłym roku całościowa produkcja sprzedana polskiego sektora […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!