Co z odliczeniami VAT od samochodów w 2014 roku?

2 października 2013, 11:37

Rząd chce, by ograniczone prawo do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów, a także paliwa, obowiązywało przez kolejnych pięć lat. Minister finansów złożył wniosek w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, czy unijni urzędnicy zdążą go rozpatrzyć przed 1 stycznia 2014 r.

Ograniczenia  w odliczaniu VATu

Wciąż nie jest jasne, jak ostatecznie będzie wyglądało odliczenie VAT od samochodów w 2014 r. i w kolejnych latach. Minister finansów złożył do Komisji Europejskiej wniosek o derogację, czyli wyłączenie wobec Polski obowiązku wypełnienia części przepisów UE. Rząd polski chce czasowego ograniczenia prawa do pełnego odliczenia VAT przy nabyciu samochodu. Wnioskuje, by prawo to obowiązywało w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r.

Zachowanie status quo w kwestii odliczania podatku jest niekorzystne dla podatników. Jerzy Martini, partner w Kancelarii Martini i Wspólnicy, w rozmowie z portalem Newseria, powiedział:

– ,,Inicjatywa rządu jest korzystna dla budżetu i niekorzystna dla podatników. Pytanie brzmi, czy Polska do końca roku uzyska decyzję derogacyjną od Rady UE. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że tej decyzji nie będzie. Ona pozwoliłaby na kontynuowanie ograniczenia w prawie odliczenia VAT, zarówno przy nabyciu i leasingu samochodów, jak i paliwa."

Derogacja dotyczy ograniczenia prawa do odliczania (do 50 proc.) kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia (w tym wewnątrzwspólnotowego) pojazdów samochodowych, wytworzenia oraz importu pojazdów samochodowych, nabycia usług zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze.

Ograniczenie miałoby zastosowanie tylko do aut wykorzystywanych zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej, a nie objęłoby tych stosowanych wyłącznie w celach służbowych. Derogacja objęłaby też częściowe ograniczenie – do wysokości 50 proc. – prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa do samochodów objętych derogacją oraz od innych wydatków eksploatacyjnych.

Skutki niepodjęcia decyzji w sprawie VAT przez władze UE do końca 2013 r.

– ,,Jeżeli nie będzie decyzji władz UE ws. wniosku polskiego rządu, to Polska nie będzie mogła kontynuować ograniczenia prawa do odliczenia, które mamy obecnie i będzie to korzystne dla podatników. Jeśli nie otrzymamy jej do końca roku, to faktycznie wróci "kratka", czyli w stosunku do każdego samochodu, uznawanego za ciężarowy, będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia, zarówno przy nabyciu samochodu, leasingu, jak i przy nabyciu paliwa do tego samochodu." – wyjaśnia Jerzy Martini.

Natomiast w przypadku samochodów innych niż ciężarowe (w tym „kratek”) od 1 stycznia 2014 roku przy ich kupnie będzie można odliczyć 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł. W przypadku samochodów użytkowanych m.in. w ramach umowy leasingu, podatnik będzie mógł odliczyć 60 proc. z faktury dokumentującej ratę leasingową, nie więcej niż 6000 zł w całym okresie użytkowania, zaś w razie nabycia paliwa do tych samochodów odliczenie w ogóle nie będzie przysługiwać.

Rząd złożył wniosek o derogację w czerwcu 2013 r., na jego rozpatrzenie urzędnicy mają osiem miesięcy.

– ,,Z nieformalnych informacji wynika, że procedura rozpatrywania wniosku jest dopiero w fazie początkowej. Można założyć , że w październiku lub w listopadzie sprawa zacznie nabierać tempa. Komisja jest dopiero pierwszym etapem, wydaje opinię i przekazuje Radzie. Dopiero Rada UE wydaje decyzję, dlatego jest bardzo mało prawdopodobne, aby do końca roku cały proces został zakończony. Pamiętajmy też, że zmiany powinny „przejść” ścieżkę legislacyjną w Sejmie. Stosowna ustawa nowelizacyjna musiałaby zostać uchwalona do końca roku, a prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest dosyć nikłe." – reasumuje Jerzy Martini.

źródło: Newseria

Dowiedz się więcej

Sprzedaż samochodów osobowych: spadek w Europie, wzrost w Polsce
Sprzedaż samochodów osobowych: spadek w Europie, wzrost w Polsce

W ciągu ośmiu miesięcy 2013 r. w krajach członkowskich UE zostało zarejestrowanych ponad 7,8 mln nowych samochodów osobowych, czyli o ponad 5% mniej niż rok temu. Na tym tle dobrze prezentuje się wynik Polski, gdzie na razie notowany jest minimalny wzrost sprzedaży. Dwie Europy Europejskie stowarzyszenie ACEA podało pierwsze powakacyjne dane dotyczące sprzedaży samochodów osobowych […]

Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost
Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost

Sierpień był pod względem sprzedaży samochodów nowych o wiele gorszym miesiącem niż lipiec. Był też najgorszy od początku roku. Mimo to…zanotowano wzrost sprzedaży pojazdów względem ubiegłego roku. Koniunktura wzrostowa Miesiące wakacyjne zazwyczaj są najsłabsze w roku pod względem sprzedaży nowych samochodów. W tym roku nie potwierdził tego lipiec, w którym odnotowano bardzo wysoki wynik. Sierpień […]

Ile samochodów jeździ po Polsce? 4 mln mniej niż podają oficjalne dane!
Ile samochodów jeździ po Polsce? 4 mln mniej niż podają oficjalne dane!

Po polskich drogach może jeździć nawet o ponad 4 miliony samochodów mniej niż wynika z oficjalnych danych. Statystyki są błędne, bo uwzględniają niewyrejestrowane stare auta. Z tego powodu ich średnia wieku jest nawet o cztery lata niższa niż wynika z danych. Sytuację ocenia Alfred Franke – prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i ekspert […]

Od stycznia możliwy zakup samochodu z pełnym odliczeniem VATu
Od stycznia możliwy zakup samochodu z pełnym odliczeniem VATu

Po 1 stycznia 2014 r. będzie można kupić samochód firmowy z pełnym odliczeniem podatku VAT. Potem, jeśli propozycje Komisji Europejskiej wejdą w życie, wysokość odliczenia będzie zależeć od tego, czy auto jest wykorzystywane jedynie w celach firmowych czy również prywatnych. Problemem będzie jednak sprawdzanie, w jaki sposób przedsiębiorca korzysta z samochodu. Powrót odliczeń VATu od […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!