Czy stosując szczotki wygładzające lub obciążone sprężynami osełki ścierne, można zrezygnować z typowego honowania? Czy za pomocą szczotek wygładzających można osiągnąć lepszej jakości gładź cylindra? Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule.
Przy wymianie tłoków lub pierścieni tłokowych stosuje się w praktyce często tak zwane szczotkowanie po honowaniu lub obciążane sprężynami osełki ścierne (Rys. 2 i 3).
Czynności te mają jednakże niewiele wspólnego z honowaniem. Zużyta w większym lub mniejszym stopniu gładź cylindra poddawana jest tylko czyszczeniu i staje się nieco szorstka. Nie daje się w ten sposób osiągnąć poprawy geometrii cylindra. Obciążenie osełek sprężynami powoduje, że dostosowują się one do każdej nieokrągłości i każdej deformacji. Nie dochodzi jednak do poprawy geometrii cylindra.
Ponadto wskutek niewielkiego nacisku nie można uzyskać rozsądnej chropowatości, mogącej się przyczynić do polepszenia smarowania. Uzyskuje się przez to jedynie nieco większy opór tarcia dla nowych pierścieni tłokowych, które w ten sposób będą mogły dopasować się nieco szybciej do ściany cylindra. Nie da się w ten sposób cofnąć ani naprawić istniejącego zużycia powierzchni cylindra. Poprzez szczotkowanie po honowaniu albo stosując obciążone sprężynami osełki ścierne nie można więc uzyskać trwałej naprawy gładzi cylindrów – jedynie nieco lepszy wygląd i nieco skrócony okres docierania. Nie wolno więc tej metody uważać za metodę przywracania właściwego stanu ani naprawy.
Komentarze