Wymiana oleju silnikowego i filtra w 90 sekund [FILM]

9 września 2016, 14:00

Inżynierowie projektujący pojazdy w ostatnich latach upodobali sobie koncepcje modułowe, wg których naprawa na polegać na prostej wymianie całych modułów, złożonych z wielu części. Okazuje się, że w podobny sposób można także wymieniać olej. Zobaczcie film z prototypem tego rozwiązania.

Rozwiązanie Nexcell, opracowane przez Castrola pozwala na wymianę oleju wraz z filtrem w nieco ponad minutę. Wystarczy po prostu wyjąć stary moduł i zastąpić go następnym. Projekt jest już po fazie testów i wydaje się, że jedyną barierą do wdrożenia go jest budowa współczesnych samochodów. Być może wkrótce na rynku pojawią się pojazdy fabrycznie wyposażone w Nexcell.

Szybkość obsługi to nie jedyna zaleta systemu Nexcell. Moduł ma pozwolić inżynierom na projektowanie jeszcze mniejszych silników, a więc dalsze podążanie drogą downsizingu. To nie wszystko, moduł ma także zapewniać znacznie szybsze nagrzewanie się silnika, co przełoży się na oszczędności w spalaniu.

Taki system wymiany oleju może spowodować małą rewolucję na rynku warsztatowym. Nie chodzi tylko o szybkość wykonania usługi wymiany oleju, ale także o recykling. Do dziś bardzo duża część szkodliwych dla środowiska środków smarnych trafia do atmosfery. Zamknięcie oleju w szczelnym module, znacznie ułatwiłoby odzyskiwanie go i utylizację – system mógłby przypominać recykling akumulatorów.

Niestety rozwiązanie może mieć także wpływ na przynajmniej częściowe zmonopolizowanie rynku olejów. Twórcy koncepcji mówią m.in. o tym, że Nexcell może zagwarantować, że silnik zalewany jest olejem o optymalnych parametrach. Oznacza to konstrukcyjne zagwarantowanie możliwości umieszczenia tylko modułu wykonanego przez konkretną firmę. Oczywiście nie z takimi wyzwaniami radził już sobie rynek niezależny, jednak prace nad stworzeniem podobnych modułów, dostępnych na rynku wtórnym mogą być utrudnione przez przepisy patentowe.

Póki co nie wiemy, kiedy opisywane rozwiązanie wejdzie do seryjnej produkcji. Niemal na pewno jednak, najpierw zostanie zastosowane w autach klasy premium o sportowej charakterystyce.

Dowiedz się więcej

Czy warto serwisować auto w trybie Long Life? Film
Czy warto serwisować auto w trybie Long Life? Film

Wydłużone interwały między wymianami oleju silnikowego wydawały się świetnym rozwiązaniem. Kierowcy i zarządcy flot mogli cieszyć się rzadszymi wizytami w warsztacie… Do czasu: Okazuje się, że tak rzadkie wymiany olejów i filtrów odciskają piętno na silniku… Widać, że rzadsze wymiany oleju to nie tylko wyzwanie dla oleju silnikowego…

Rosyjski tuning kontra… próg zwalniający [FILM]
Rosyjski tuning kontra… próg zwalniający [FILM]

Nic nie przebije fantazji Rosjan w temacie tuningu wysłużonych pojazdów. Maksymalnie obniżone auta miały być atrakcją tego zlotu. Nie udało się ze względu na jeden mały mankament… Rosjanie obniżyli swoje auta do granic możliwości. Niestety nie przemyśleli tego, że muszą jakoś pokonać drogę na zlot. Zastali na niej… próg zwalniający. Historia ukazana na poniższym filmie […]

Tak testowane jest zawieszenie w motocyklu
Tak testowane jest zawieszenie w motocyklu

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób jest sprawdzane zawieszenie w motocyklu? Odpowiedź na to pytanie przynosi film zamieszczony w poniżej. Można na nim zobaczyć, jak na specjalnie przystosowanej hamowni sprawdzane są wszystkie elementy zawieszenia motocykla, ich wytrzymałość i sprawność tłumienia ewentualnych wyboi.

Oryginalne części z Internetu. Zobacz jak sprzedawca zakpił z klienta.
Oryginalne części z Internetu. Zobacz jak sprzedawca zakpił z klienta.

Dla większości mechaników sytuacja, w której klient przyjeżdża do warsztatu z własnymi częściami, kupionymi w internecie jest niepokojąca. Zazwyczaj zwiastuje kłopoty. Tak było i tym razem, jednak zabawny finał historii zapadnie na długo w pamięci wszystkich jej uczestników. Swego czasu po sieci krążył zabawny opis kilku podstawowych typów klienta warsztatu. Trudno powiedzieć, który z nich […]

Castrol Magnatec Stop-Start testowany przez uniwersytety
Castrol Magnatec Stop-Start testowany przez uniwersytety

Częstotliwość zatrzymywania i uruchamiania pojazdu przez przeciętnego kierowcę, dowiedziona w badaniach przeprowadzonych przez firmy Castrol oraz TomTom, wynosi 18000 razy w ciągu roku. Uniwersytety w Leeds i w Cambridge sprawdziły, jaki wpływ ma taki tryb jazdy na zużycie silnika. Problemem nie są jednakże same momenty Stop-Start (zatrzymywania i uruchamiania pojazdu). Samochody w trybie miejskim pracują […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 18 września 2016, 20:59 0 0

Toć to siok !!!!!!!!

Odpowiedz

Zandy, 19 września 2016, 15:15 0 0

A po co mi to w samochodzie elektrycznym?

Odpowiedz