Nie wszystko złoto, co się świeci

5 grudnia 2019, 12:27

Z badań, przeprowadzonych wśród kierowców przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM wynika, że przy zakupie żarówek kierują się oni przede wszystkim ceną. Istotne są dla nich także barwa i zasięg światła, a przy wyborze chętnie kierują się rekomendacją mechanika.

Bardzo ważne dla respondentów jest dobre oświetlenie drogi, za istotne uznali także odpowiednią barwę światła i jego natężenie. Choć znaczenie wysokiej jakości produktów rośnie w świadomości kierowców, wciąż jednak to cena odgrywa kluczową rolę przy zakupie oświetlenia samochodowego – kieruje się nią niemal co drugi kierowca (49%).

Niska cena w większości przypadków oznacza taką samą jakość. Oczywiście, wśród tanich żarówek mogą się zdarzyć takie, które świecą, jak należy. Ale czy warto zdawać się na przypadek, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo i komfort jazdy? Nieprecyzyjne wykonanie często oznacza, że żarnik nie znajduje się w tym miejscu co trzeba, co skutkuje złym rozsyłem światła, a reflektory nieodpowiednio oświetlają drogę. Czym zatem powinno charakteryzować się właściwe oświetlenie?

Przede wszystkim idealną powtarzalnością, czyli sytuacja, kiedy skrętka żarnika w żarówkach wyprodukowanych w różnym czasie znajduje się w tym samym miejscu. To bardzo ważne, gdyż nawet minimalna odchyłka w przypadku żarówek reflektorowych może powodować oślepianie innych kierowców lub znaczne zmniejszenie zasięgu świateł.

Gdy mówimy o jakości oświetlenia, ważne jest również prawidłowe oświetlenie drogi przed pojazdem, czyli to, jak rozkłada się światło – istotne są zwłaszcza punkty 50 i 75 m z prawej strony na poboczu i 50 m przed samochodem. Produkty generujące więcej światła lepiej oświetlają drogę właśnie w tych miejscach. W żarówkach Night Breaker Laser parametr +150% odnosi się nie do strumienia świetlnego (jak myśli spora część kierowców), lecz właśnie do natężenia oświetlenia w tym istotnym dla bezpieczeństwa obszarze drogi. Wraz ze zwiększeniem natężenia oświetlenia we wspomnianych punktach dochodzi także do zwiększenia zasięgu świecenia reflektora.

Tanie, niemarkowe i pochodzące z niepewnego źródła produkty są najczęściej niskiej jakości i nie zapewnią nam dobrych wartości wyżej wspomnianych parametrów, a ich stosowanie może być wręcz niebezpieczne. Na rynku pojawia się coraz więcej żarówek „udających” te oryginalne. Często pakowane są one w pudełka bez oznaczeń lub wręcz sprzedawane są bez opakowań. W domowych warunkach trudno jednak stwierdzić, czy dane źródło światła jest oryginalnym produktem znanej firmy, czy też tylko go udaje. By ułatwić rozróżnienie od kilku lat firma OSRAM udostępnia swoim klientom narzędzie do weryfikacji pochodzenia lamp ksenonowych, dostępne na stronie www.osram.pl/trust, a już wkrótce ma ono zostać rozszerzone o możliwość sprawdzenia i potwierdzenia oryginalności również dla kompletów żarówek halogenowych (tzw. duoboxów).

Dlatego warto edukować kierowców, wskazywać im sprawdzone miejsca zakupu i doradzać produkty tak, by jak najbardziej sprostać ich oczekiwaniom i dostosować do własnych preferencji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!