Ozonatory dla warsztatów samochodowych – przegląd rynku

19 maja 2021, 11:20

Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania rynku urządzeniami do dezynfekcji powietrza oraz powierzchni. Warsztaty samochodowe, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom, bardzo często decydują się na korzystanie z ozonatora. Z myślą o naszych Czytelnikach, wykonaliśmy rynkowe rozeznanie, sprawdzając jakie urządzenia można zakupić u dostawców, działających na rynku motoryzacyjnym.

W naszym zestawieniu znajdziecie generatory ozonu, dostępne w ofercie firm, zajmujących się dostarczaniem wyposażenia warsztatowego. Urządzenia przedstawiamy w kolejności przypadkowej. Osoby zainteresowane uzyskaniem większej ilości informacji zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami producentów i/lub dystrybutorów.

Marelli Ozon Maker

Urządzenie jonizując powietrze atmosferyczne, wytwarza nietrwałą alotropową odmianę tlenu, czyli ozon O3. Ozon, jako bardzo silny utleniacz usuwa wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w kabinie. Umożliwia usunięcie i dezaktywację, zarówno bakterii, grzybów jak i wirusów gromadzących się głównie na powierzchniach płaskich, jak i na parowniku klimatyzacji. Eliminuje również nieprzyjemne zapachy i odory. Ozon ma potwierdzone naukowo działanie biobójcze.

 • Wymiary: 320 x 220 x 95 mm.
 • Zasilanie: 220/240 V- 50 Hz – 0,15 A – 18 W
 • Wydajność urządzenia: 3 l/min.
 • Produkcja Ozonu: 1 g/h

Ozon Maker to urządzenie, które jest obecne na rynku ponad 20 lat. Charakteryzuje go wysoka jakość wykonania. Urządzenie dedykowane jest do obsługi pojazdów osobowych i małych kubaturowo pomieszczeń. Technologia: Wydajność do 1000 mg/h. Tuba ozonowa ze szkła ceramicznego jest dodatkowo chłodzona.

 

 

Castex: Generator Ozonu 20000mg/h z programatorem manualnym

Generator ozonu jest urządzeniem o wydajności ozonu 20g/h (20 000 mg/h). Przeznaczony do ozonowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, mieszkań, aut osobowych,
dostawczych oraz przestrzeni ładunkowych, układów klimatyzacji.

Zastosowanie ozonatora:

 • Usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy
 • Oczyszcza, odkaża i odgrzybia układy klimatyzacji w samochodzie

Dane techniczne:

 • Wydajność wytwarzania ozonu 20 g/h
 • Zasilanie: AC220V
 • Chłodzenie: Poprzez wentylator
 • Wymiary: 23x21x19cm

Kod produktu: KBOZ298B

TEXA AIR2 SAN

TEXA AIR 2 SAN to nowe spojrzenie na sposób ozonowania, różniące się od klasycznych urządzeń dostępnych na rynku. AIR2 SAN został wyposażony w 3 czujniki – stężenia ozonu, wilgotności oraz temperatury, dające mu możliwość przeprowadzania w pełni automatycznego procesu ozonowania z zachowaniem optymalnych parametrów pracy, chroniąc przy tym elementy wyposażenia ozonowanej przestrzeni. Urządzenie wyposażono w filtr przeciwpyłowy, który zapobiega m.in. powstawaniu kwasu azotowego wyjątkowo szkodliwego dla człowieka. Kierując się wytycznymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczącymi zwalczania SARS-CoV-2 – AIR2 SAN przekształca ozon w tlen w końcowym etapie dezynfekcji. Konstrukcja AIR2 SAN uzyskała certyfikat nadany przez Wydziału Medycyny Molekularnej Uniwersytetu w Padwie, potwierdzający 99,9% skuteczność urządzenia TEXA w zwalczaniu wirusa SARS COV-2. Dodatkowo ozonator TEXA posiada pilot zdalnego sterowania oraz możliwość nadzoru za pomocą aplikacji na smartfona oraz generowania raportu PDF. AIR2 SAN współpracuje również z TEXA AXONE NEMO dzięki czemu ozonowanie wzbogacone jest o możliwości automatycznego sterownia klapami oraz siłą nadmuch w pojeździe.

Marelli Ozonator MX4000

Ozonator MX4000 solidna konstrukcja pochodząca z europejskiej produkcji. Urządzenie dzięki wysokiej wydajności wytwarzania ozonu – do 5000 mg/h, co potwierdzone jest certyfikatami, sprawdza się doskonale w przypadku większych kubaturowo kabin pojazdów i pomieszczeń oraz pozwala na szybsze odkażanie kabin „osobówek”, szybko osiągając wysokie stężenie wytwarzanego ozonu wewnątrz pojazdu. Urządzenie idealne do codziennej pracy w serwisie samochodowym

 • Wydajność generatora ozonu: 5000 mg/h
 • Wydajność pompy wewnętrznej: 10-15 l/min
 • Programowalne stany licznika: 1-60 min
 • Ciśnienie wytwarzane przez pompę: 17 K
 • Środowisko pracy: wewnątrz dobrze wentylowanych pomieszczeń bez gazów powodujących korozję
 • Warunki atmosferyczne pracy: 100±4 Kpa
 • Zakres temperatur środowiska pracy: 5-40°C
 • Wilgotność względna środowiska pracy: ≤80%
 • Metoda generowania ozonu: wyładowania koronowe
 • Średnica przewodu wylotowego: 8mm

Tuba ozonowa ze szkła ceramicznego jest dodatkowo chłodzona.

UNI-TROL DK-10 Mini

DK-10 Mini to generator ozonu stworzony dla klientów szukających w pełni automatycznego urządzenia zapewniającego zarówno kontrolę stężania ozonu jak i pełny raport przeprowadzonego procesu. Wyposażony jest w generator płytkowy o wydajności 10g/h oraz czujnik stężenia ozonu. Pełną kontrolę zapewnia 4 calowy ekran dotykowy. Generator wyposażony jest w złącze USB, które pozwala na podpięcie dysku przenośnego i zapisanie raportu z przeprowadzonego ozonowania. Dzięki czujnikowi stężenia ozonu możemy monitorować jego stężenie w pomieszczeniu oraz ustawić maksymalne stężenie, jakie chcemy uzyskać podczas procesu. Urządzenie będzie automatycznie dobierało czas pracy generatora, aby maksymalne stężenie ozonu nie zostało przekroczone.

SOSNOWSKI: Ozonator Ozone S+

Automatyczny ozonator przemysłowy. Wydajność w zależności od wersji: 10 000 / 20 000 / 30 000 mg/h. Zasilanie 230 V AC. W przypadku pomieszczeń o bardzo dużej kubaturze, ozonator można łączyć w zestawy do 12 urządzeń komunikujących się po WiFi.  Z perspektywy operatora, zestaw działa jak jedno urządzenie o zwielokrotnionej wydajności generowania ozonu. Urządzenia można łączyć w szereg w celu zasilania z jednego gniazdka.

Dedykowana aplikacja na telefon do sterowania ozonatorem. Aplikacja umożliwia:

 •  Zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami ozonatora: włączanie, wyłączanie, wybór programu
 • Podgląd w czasie rzeczywistym poziomu stężenia ozonu w pomieszczeniu
 • Definiowanie własnych programów ozonowania, m.in. ustawianie stężenia ozonu w ppm, czasu ozonowania po osiągnięciu ustalonego stężenia itp.

Cyfrowa kontrola procesu i skuteczności ozonowania. Stężenie ozonu w dezynfekowanym pomieszczeniu powinno wynosić  od 2 do 5 ppm (cząstki na milion) i zależy od temperatury oraz wilgotności otoczenia. Zbyt wysokie stężenie może prowadzić do korozji tworzyw sztucznych i gumy. Ozonator Ozone S+ posiada cyfrowe czujniki stężenia ozonu wilgotności i temperatury.

Ozonator automatycznie wykrywa nieprawidłowości w przebiegu procesu ozonowania  Posiada dedykowane programy, np. duże pomieszczenie, samochód, tramwaj, autobus,  oraz możliwość tworzenia własnych.

WAECO Ozonator

Ozonator skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy poprzez utlenianie ozonem. Jest przeznaczony do usuwania zapachów w samochodach i innych pomieszczeniach. Skutecznie usuwa np. dym po papierosach, zapachy po zwierzętach, kwasie mlekowym, wymiotach, oleju napędowym czy opałowym. Kompaktowe urządzenie w trwałej obudowie ze stali nierdzewnej. W zestawie elastyczny wąż do wprowadzania do kanałów wentylacyjnych. Ozonator może zostać podłączony do akumulatora samochodowego poprzez wtyczkę gniazda zapalniczki 12V i przejściówkę.

Specyfikacja techniczna: zasilanie 12 V DC, wydajność ok. 500 mg/h

WAECO Ozonator w wersji wzmocnionej

Ozonator skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy poprzez utlenianie ozonem. Jest przeznaczony do usuwania zapachów w samochodach i innych pomieszczeniach. Skutecznie usuwa np. dym po papierosach, zapachy po zwierzętach, kwasie mlekowym, wymiotach, oleju napędowym czy opałowym. Kompaktowe urządzenie w trwałej obudowie ze stali nierdzewnej. W zestawie elastyczny wąż do wprowadzania do kanałów wentylacyjnych. Ozonator do podłączenia do zasilania 230 V.

Specyfikacja techniczna: zasilanie 230 V AC, wydajność ok. 1000 mg/h

Castex: Generator ozonu KBOZ345

Generator ozonu jest urządzeniem o wydajności ozonu 20g/h (20 000 mg/h). Przeznaczony do ozonowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, mieszkań, aut osobowych, dostawczych oraz przestrzeni ładunkowych, układów klimatyzacji.

Dane techniczne:

 • Wydajność wytwarzania ozonu 20 g/h
 • Zasilanie: AC220V
 • Chłodzenie: Poprzez wentylator
 • Wymiary: 26x26x16cm

SOSNOWSKI: Ozonator stacjonarny

Samoobsługowy ozonator zaprojektowany na stacje benzynowe i myjnie samochodowe. Ozonator posiada solidną, odporną na wodę i korozję obudowę. Przeznaczony do pracy na zewnątrz pomieszczeń.

Ozonator wyposażony we wyrzutnik monet lub żetonów oraz czytnik zbliżeniowy kart płatniczych.

Z punktu widzenia inwestora, urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Do działania potrzebne jest tylko przyłącze elektryczne, bez uzupełniania i okresowych wymian.

Marelli ozonator M-MX PRO

Ozonator M-MX PRO to najnowszy model w gamie Marelli. Urządzenie dzięki wysokiej wydajności – do 15000 mg/h (potwierdzone certyfikatami) sprawdza się w przypadku większych pojazdów (np. autobusy), przy okazji pozwalając na szybsze odkażanie kabin samochodów mniejszych – osobowych i dostawczych. Ze względu na swoje parametry, nadaje się również do ozonowania pomieszczeń. Wyświetlacz dotykowy TFT umożliwia wygodną obsługę i zmianę parametrów ozonowania. Urządzenie wyposażone jest w drukarkę z personalizacją wydruku, oraz czujnik który w dynamiczny sposób na bieżąco kontroluje stężenie ozonu w odkażanym miejscu, zwiększając tym samym bezpieczeństwo obsługującego. Możliwość montażu opcjonalnego filtra HEPA.

 • Likwidacja przykrych zapachów w pomieszczeniach (również dymu tytoniowego i zapachu zwierząt domowych)
 • Proste użytkowanie
 • Trwałość instalacji oraz budowy pozwoli na długotrwałe korzystanie z urządzenia
 • Silne działanie biobójcze i utleniające
 • Podatność wirusów otoczkowych na działanie ozonu
 • Kompleksowa dezynfekcja, dzięki gazowej formie
 • Przenikalność powierzchni porowatych

Technologia: płytki ozonowe ceramiczne o zwiększonej odporności- dodatkowo chłodzone.

 

MAHLE OzonePRO

OzonePRO, dzięki specjalnemu czujnikowi zapewnia optymalne rezultaty i bezpieczny proces czyszczenia. Na podstawie informacji dotyczących typu pojazdu i stanu jego wnętrza czujnik analizuje stężenie generowanego ozonu we wnętrzu pojazdu do momentu osiągnięcia idealnej wartości, a następnie utrzymuje ją przez pewien czas na stałym poziomie, aby zapewnić optymalne oczyszczanie.

Urządzenie OzonePRO firmy MAHLE, które za pomocą ozonu oczyszcza kabinę pojazdu i eliminuje z powietrza drobnoustroje w tym koronawirusa Sars-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Przeszło pomyślnie wszystkie procesy badań i zgodnie z normą EN 17272:2020 pozwala na redukcję aktywności wirusów o 99%. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w czujnik stężenia ozonu, który monitoruje, aby proces dezynfekcji przebiegał prawidłowo, ponieważ zbyt niskie stężenie może nie gwarantować właściwych efektów dezynfekcji. Żeby proces ozonowania kabiny przebiegał prawidłowo pamiętajmy też, że należy ustawić tryb wentylacji w pozycji „obieg zamknięty”, a następnie uruchomić silnik, włączyć wentylator i wybrać właściwy program, a po zakończeniu upewnić się, że stężenie ozonu spadło do bezpiecznego poziomu.

UNI-TROL UT-10-O3

Generator ozonu UT-10-O3 to urządzenie zaprojektowane z myślą zarówno o klientach motoryzacyjnych jak i profesjonalnym zastosowaniu w ozonowaniu pomieszczeń. Wyposażony jest w generator płytkowy o wydajności 10g/h i bardzo dużej żywotności do 8000h pracy. Zastosowano w nim dwufunkcyjny cyfrowy timer, który pozwala ustawić czas pracy oraz czas do uruchomienia generatora. Dzięki tej funkcji operator może bezpiecznie opuścić pomieszczenie ozonowane. Urządzenie wyposażone jest w wydajny wentylator (170m3/h), który pozwala nam szybko rozprowadzić ozon w pomieszczeniu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Robert, 20 maja 2021, 8:25 2 -3

Teraz poproszę o zaświadczenie na piśmie potwierdzające skuteczność ozonu w zwalczaniu konkretnie koronavirusa covid-19. Nie ma takiego wydanego przez wiarygodną nawet krajową instytucje. Najbardziej bliskie działaniu jest światło uv-c -oczywiście zakryte.

Odpowiedz