Wymiana łożyska przedniego w BMW 3, 5, X3 i X5

21 sierpnia 2019, 23:02

Samochód wyposażony w układy bezpieczeństwa czynnego ABS/ESP są dzisiaj standardem. Podstawowym sygnałem jest prędkość poszczególnego koła mierzona przez czujnik z impulsatora znajdującego się najczęściej w uszczelniaczu łożyska. W nowoczesnych samochodach impulsator jest pierścieniem składającym się z określonej liczby par biegunów N i S.

Weryfikacja

W samochodach z poniższej listy ma zastosowanie łożysko FAG 713 6677 90, podczas jego montażu możemy mieć problem, aby sprawdzić odpowiednia stronę, z której znajduje się enkoder gdyż:

  • Oba uszczelniacze wyglądają tak samo
  • Oba enkodery są pasywne (niemagnetyczne)
  • Tylko jedna strona jest właściwa
Fot. 1 Lista samochodów opisanych w artykule

To, że czytnik nie wskazuje działania pola magnetycznego jest w tym rozwiązaniu jak najbardziej poprawne. Enkodery nie są magnetyczne i nie będą widoczne charakterystyczne linie pola na czytniku.

Fot. 2 Łożyska 713 6677 90 nie sprawdzimy czytnikiem

Montaż

Na stronie WWW.REPXPERT.PL znajdziemy instrukcję montażu, która jednoznacznie wskaże, którą stroną należy wprasować łożysko:

Fot. 3 Właściwa strona montażu

Pierścień zewnętrzny łożyska posiada szeroką fazę i to jest jedyna właściwa strona, którą należy wprasować łożysko w zwrotnicę za pomocą specjalnego narzędzia. Zakładając pierścień osadczy należy pamiętać, aby zamkiem znajdował się zawsze pionowo w dół.

Fot. 4 pierścień osadczy skierowany zawsze pionowo w dół

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: WWW.REPXPERT.PL oraz na stronie WWW.SCHAEFFLER.PL

Artykuł sponsorowany Schaeffler

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Aaaaaa, 27 sierpnia 2019, 11:52 0 0

ktoś wie z czego robi się te nie magnetyczne enkodery i z jakimi czujnikami się je stosuje ?

Odpowiedz