ABS standardowym wyposażeniem w Europie Zachodniej

8 lipca 2004, 0:00

Od lipca 2004 każdy nowy samochód osobowy produkowany na rynek zachodnioeuropejski musi być wyposażony w system ABS zapobiegający blokowaniu się hamulców w trakcie hamowania.
Takie zobowiązanie dobrowolnie podjęły w 2001 roku koncerny motoryzacyjne zrzeszone w Europejskim Związku Producentów Samochodów (ACEA). 26 lat po tym, jak Bosch wspólnie z koncernem Mercedes-Benz w 1978 roku po raz pierwszy przedstawiły światu ABS, system ten stał się seryjnym wyposażeniem wszystkich pojazdów.
Zobowiązanie producentów przewiduje, że od 1 lipca 2004 wszystkie pojazdy o dopuszczalnym ciężarze całkowitym nie przekraczającym 2,5 tony, wyprodukowane przez członków ACEA na rynek Unii Europejskiej, muszą być seryjnie wyposażone w system bezpieczeństwa ABS. Ponieważ zobowiązanie podjęto jeszcze w roku 2001, za teren Unii uważa się kraje piętnastki, bez państw, które przystąpiły do Unii w tym roku. Japońskie i koreańskie związki producentów samochodów podpiszą wkrótce podobne zobowiązania.
ABS zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zapobiegając blokowaniu się kół podczas pełnego hamowania. Dzięki temu również w sytuacjach krytycznych pojazd pozostaje w pełni sterowny.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!