CATIA V5 – Konstruktorzy MANN+HUMMEL stawiają na technologie przyszłości

21 czerwca 2006, 0:00

MANN+HUMMEL w konstrukcji części stawia na technologie przyszłości. Dział koncernu zajmujący się elementami filtracyjnymi od niedawna pracuje z programem CATIA V5, który oferuje wyraźnie większą wydajność, jakość i szybkość prac konstrukcyjnych, aniżeli dotychczas.

Konstrukcja wkładów filtracyjnych i modułów na ekranie od blisko 20 lat należy do standardów w MANN+HUMMEL. Z wprowadzeniem wspieranej komputerowo konstrukcji (Computer Aided Design – CAD) pod koniec lat 80-tych XX wieku w sposób rewolucyjny zmieniła się praca konstruktorów. Stoły kreślarskie zastąpione zostały komputerami i ekranami, a pracownicy zajmujący się dotąd wzornictwem przemysłowym już nie sięgają po tusz, tylko po mysz.


O ile aktualny w przeszłości program CATIA V2 umożliwiał pracę dwuwymiarową, czyli projektowanie w płaszczyźnie, to dzisiaj mamy do czynienia ze wzrostem ilości projektów powstających w technice trójwymiarowej. Kołem napędowym dla wprowadzenia piątej wersji CATII były przede wszystkim wzrastające wymogi w zakresie jakości w procesach rozwoju produktów.


Model wyjściowy – wiele wariantów
Zmiana na program CATIA V5 powoduje zmianę dotychczasowego sposobu pracy, ponieważ całkowicie nowy system CAD charakteryzuje się nowymi funkcjami i możliwościami. Ważna zaleta: konstrukcja wkładów filtracyjnych o tej samej formie budowy będzie przebiegała znacznie szybciej. Z pomocą CATII konstruktorzy są w stanie stworzyć dla części tego samego rodzaju model wyjściowy, który posłuży jako model-matka do konstrukcji dowolnych kolejnych wariantów.


Jeżeli potrzebny będzie nowy wariant wkładu filtracyjnego, wystarczy zmienić w zbiorze danych, dane geometryczne, jak: długość, szerokość, grubość itp., by otrzymać zmodyfikowany element. Dieter Schreckenberger opisuje ten postęp: „Wystarczy raz zapisać dane modelu wyjściowego i nie trzeba już budować kolejnego trójwymiarowego modelu. Oszczędza to czas pracy i chroni nasze zasoby pamięci.” Dalsza zaleta: raz powstały model wyjściowy zapisywany jest w zbiorze danych i tym samym dostępny jest we wszystkich lokalizacjach MANN+HUMMEL na świecie.


Takie same standardy jakości na całym świecie
Ma to swój dalszy oddźwięk, ponieważ od Brazylii aż po Chiny firmy mogą wykorzystywać to narzędzie dla znacznie szybszej obsługi klientów w zakresie planów konstrukcyjnych wariantów części. Jednocześnie wiąże się to z pewną formą globalnego zabezpieczenia jakości. Modele wyjściowe dla geometrycznie takich samych części i grup budowy pozwalają konstruktorom na zachowanie światowej zgodność i produktów MANN+HUMMEL tak, że spełniają one wszędzie te same wysokie wymagania odnośnie jakości, budowy i wzornictwa. Dużą wagę przywiązują do tego działający na rynkach międzynarodowych producenci samochodów.

Jako pierwsze za pomocą nowego programu będą opracowywane produkty z zakresu filtrów powietrza – płaskie wkłady filtracyjne. Z jednego modelu-matki można będzie stworzyć ca. 75% wszystkich wkładów filtracyjnych tego rodzaju w różnych wariantach. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie nowego programu do zakresu konstrukcji wkładów oleju i paliwa oraz filtrów in-line.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!