Polacy bardziej karni niż Niemcy

2 grudnia 2015, 13:49

Dzięki zmianie przepisów mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego, popularność opon zimowych w Europie ciągle rośnie. Według przeprowadzonego na zlecenie Bridgestone badania IPSOS 92 procent kierowców w Polsce i 88 procent w Niemczech zmienia opony na zimowe. We Włoszech i Francji liczby te wynoszą odpowiednio 49 i 23 procent.

Do dużych różnic przyczyniają się lokalne warunki klimatyczne, stopień urbanizacji i wysokość nad poziomem morza. Na przykład w Holandii, chociaż ogółem 45 procent kierowców zmienia opony na zimowe, to na północy kraju odsetek ten wynosi 61 procent, a w stolicy kraju, Amsterdamie, jest to zaledwie 38 procent.

 


 

Gotowe na wszystko
Firma Bridgestone, wiodący producent opon i wyrobów z gumy, rekomenduje wymianę opon tuż po zmianie czasu na zimowy. Listopad to czas, w którym w wysoko położonych regionach Europy pojawia się pierwszy śnieg. Ostatnie lata nauczyły nas, że europejskim zimom daleko do przewidywalności, dlatego najwyższy czas, by przygotować się do zróżnicowanych warunków pogodowych, jakich możemy spodziewać się okresie zimowym – od burz, deszczy i mokrych liści, aż po lód i śnieg. Zmieniając opony już teraz, unikniemy pośpiechu i kolejek w serwisie, kiedy na polskich drogach pojawi się pierwszy śnieg.


Opony zimowe są bezpieczniejsze
Guma, z której wykonane są opony letnie twardnieje w niższej temperaturze i traci elastyczność, co powoduje spadek przyczepności na drodze. Niższa przyczepność oznacza ograniczenie kontroli oraz możliwości szybkiego hamowania, a to zwiększa z kolei ryzyko wypadku. Nie mówimy tutaj tylko o lodzie i śniegu – opony zimowe charakteryzują się lepszą przyczepnością w każdych zimowych warunkach pogodowych, również na mokrej nawierzchni i na błocie pośniegowym. Warto pamiętać, że zakup drugiego zestawu opon nie podwaja kosztów użytkowania. Dzięki naprzemiennemu użytkowaniu opon zimowych i letnich, wydłużamy długość ich życia.


Pełna gama opon zimowych Bridgestone
Firma Bridgestone przykłada ogromną wagę do opracowywania surowców do produkcji opon zimowych i technologii bieżników w Europie. Jedną z inwestycji wspierających ten proces była budowa poligonu badawczego na północy Szwecji. Firma opracowała pełną gamę opon zimowych do wszystkich rodzajów samochodów i warunków pogodowych. Do najlepiej sprzedających się opon Bridgestone należą wielokrotnie nagradzany model Blizzak LM001 przeznaczony dla sedanów oraz model Blizzak LM-80 Evo dla SUV-ów. Tuż za nimi plasują się sztandarowe opony zimowe w segmencie średnim – Winterhawk 3 marki Firestone. Potwierdzeniem ich jakości są doskonałe wyniki w najlepszych europejskich niezależnych testach opon, przeprowadzonych w ostatnich kilku latach.

 


Wskazówki na zimę
Bridgestone przypomina, że bezpieczna i bezproblemowa jazda zimą jest możliwa, dzięki czterem podstawowym elementom. Są to:

  • Akumulator: może on stracić ponad 50 procent mocy, gdy temperatura spada poniżej zera. Pamiętaj, by sprawdzić jego działanie, zanim zrobi się naprawdę zimno.
  • Hamulce: choć hamulce są ważne przez cały rok, stają się jeszcze istotniejsze, gdy warunki na drodze ulegają pogorszeniu. Zadbaj o to, by jeszcze jesienią wykwalifikowany mechanik sprawdził układ hamulcowy w aucie.
  • Wycieraczki: sprawdź, czy pióra twoich wycieraczek pracują wydajnie i rozważ ich wymianę na twardsze, jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie. Przez całą zimę pamiętaj o uzupełnianiu płynu do spryskiwacza płynem ze środkiem zapobiegającym zamarzaniu.
  • Blizzaki: zestaw opon zimowych Blizzak od Bridgestone zapewni większą przyczepność, bezpieczniejsze hamowanie i lepszą kontrolę nad pojazdem. 
Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Używane opony w markecie
Używane opony w markecie

W trakcie naszego życia widzieliśmy różne ciekawe, a czasem śmieszne rzeczy związane z aftermarketem, jednak perełka, którą znalazł jeden z użytkowników serwisu Wykop to prawdziwa perełka. Supermarkety wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów nieustannie poszerzają gamę swoich produktów. Nie inaczej jest jeżeli chodzi o akcesoria związane z motoryzacją. Oleje, akumulatory, popularne podzespoły coraz częściej goszczą na supermarketowych […]

Kilka uwag o oponach i handlu
Kilka uwag o oponach i handlu

Rusza sezon „przekładkowy”, czyli czas, w którym większość kierowców decyduje się na wymianę ogumienia z letniego na zimowe. Kwitnie handel oponami, ale jego specyfika jest dziś inna niż jeszcze kilka lat temu. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, gdzie i na jakich zasadach, Polacy kupują opony. Opony na zimę W czasach współczesnych nikt już nie neguje […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

pepe, 4 grudnia 2015, 14:56 0 0

NO ..... niedawno jakiś instytut podał że Polacy są zamożniejsi od Niemców.
tylko ciekawe ile z tych naszych rodaków którzy twierdzą że zmieniają na zimówki faktycznie to robi , a potem trzeba by odjąć tych którzy mają założone szmaty z zarysem bieżnika zimowego. ale twierdzą że : "zakładamy bo sprzedaję to auto " lub "e tym tylko jeździ żona" ( swoją drogą czemu żona - bo teściowa to bym może zrozumiał - eee nieszczęśliwy naród )

Odpowiedz

raf, 15 grudnia 2015, 23:29 0 0

A ja chyba zmądrzałem na stare lata. W jednym aucie osobowym mam opony all-season, w drugim all-weather. Zobaczymy, które lepiej się sprawdzą. I już nigdy więcej sezonowych!

Odpowiedz