Nie warto oszczędzać

15 października 2014, 23:26

Wśród tanich żarówek samochodowych mogą się zdarzyć takie, które nie odbiegają jakością od produktów renomowanych producentów. Ale czy warto zdawać się na przypadek, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo?

Produkty znanych marek charakteryzują się niemal idealną powtarzalnością, co oznacza że skrętka żarnika jest w żarówkach wyprodukowanych w różnym czasie w tym samym miejscu. To bardzo ważne, gdyż nawet minimalna odchyłka w przypadku żarówek reflektorowych może powodować oślepianie innych kierowców lub znaczne zmniejszenie zasięgu świateł. Jedno i drugie jest bardzo niekorzystne.

Wielu kierowców lekceważy znaczenie żarówek pomocniczych, a tymczasem i one mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Renomowani producenci także w ich przypadku dbają o powtarzalność geometrii skrętki żarnika, by lampy świeciły dokładnie tak samo, jak w przypadku żarówek montowanych fabrycznie (zresztą właśnie powtarzalność geometrii żarnika jest warunkiem koniecznym, by znaleźć się w gronie dostawców żarówek na pierwszy montaż w fabryce). Jest to ważne np. dla systemów automatycznie włączających światła drogowe. Jeśli w tylnych lampach będą założone tanie żarówki, z żarnikiem umieszczonym „przypadkowo” system może ich nie zauważyć, a w efekcie kierowca będzie oślepiany.

W przypadku żarówek reflektorowych odchyłka w geometrii żarnika może spowodować, że możliwości reflektora nie będą wykorzystane w 100 proc., a droga przed samochodem – należycie oświetlona. Firma OSRAM jest największym dostawcą na pierwszy montaż w fabryce, identyczne żarówki można dostać także na rynku wtórnym – noszą one oznaczenie OSRAM Original.

Inna, równie ważna jak powtarzalność cecha produktów znanych firm to trwałość. Kupując tani produkt nigdy nie mamy pewności, jak długo żarówka będzie działać. Tymczasem są na rynku produkty, których producenci udzielają gwarancji. Do takich żarówek zalicza się gama OSRAM Ultra Life (składająca się z żarówek reflektorowych i szerokiej grupy pomocniczych), o wydłużonej żywotności w porównaniu z produktami standardowymi. Na te żarówki obowiązuje 3-letnia gwarancja.

Na jakość warto zwracać uwagę także kupując światła LED do jazdy dziennej. Tanie produkty mogą szybko się przepalać, a już uszkodzenie jednej diody dyskwalifikuje produkt, a pojedynczych diod nie można wymieniać. Dlatego warto postawić na lampy z gwarancją (3- lub 5-letnią), a takimi są np. produkty OSRAM – LEDriving LG, PX-4, PX-5.

Artykuł sponsorowany OSRAM

Dowiedz się więcej

Kierowcy nie wiedzą, jak właściwie dobierać i stosować oświetlenie
Kierowcy nie wiedzą, jak właściwie dobierać i stosować oświetlenie

Prawidłowe oświetlenie samochodu jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa – deklarują kierowcy, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy OSRAM. Wyżej na liście znalazł się tylko układ hamulcowy i kierowniczy. Okazuje się jednak, że większość nie wie, jak właściwie dobierać i stosować oświetlenie. Jak wynika z badań przeprowadzonych w sierpniu przez Instytut Badawczy ARC […]

Akcja edukacyjna OSRAM i Autotest
Akcja edukacyjna OSRAM i Autotest

Firma OSRAM wraz z siecią stacji diagnostycznych Autotest przeprowadzą akcję edukacyjną, zwracającą uwagę na prawidłowe oświetlenie samochodów osobowych. Jej uczestnikami będą wszyscy kierowcy, którzy przyjadą do stacji kontroli pojazdów Autotest w całej Polsce na obowiązkowe badanie diagnostyczne. Zbliża się jesień, dni będą coraz krótsze, a kondycja oświetlenia aut stanie się niezwykle istotna. Od kilku lat […]

Ksenon, LED, laser czy… halogen?
Ksenon, LED, laser czy… halogen?

Postęp w oświetleniu samochodowym nigdy nie był tak szybki, jak w ostatnich 20-25 latach. Zaczęło się od reflektorów ksenonowych, które w seryjnym samochodzie pojawiły się w 1991 roku. Później przyszła pora na LED, stosowane od 2008 roku. Na kolejny krok nie trzeba było czekać tak długo – są już pierwsze samochody, w których drogę oświetlają […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 17 października 2014, 7:26 0 0

sprzedajemy też żarówki i palą się te tanie jak i te drogie nie ma reguły

Odpowiedz