Grzegorz Staszewski z nowym rekordem na 1/4 mili

16 września 2014, 12:54

Grzegorz Staszewski, zawodnik teamu Castrol EDGE zakończył sezon 2014 z nowym rekordem na 1/4 mili. Na rozgrywanych w miniony weekend na lotnisku w węgierskiej miejscowości Kiskunlachaza zawodach w ramach Pucharu Europy Centralnej, pokonał ten dystans w 7,796 s. Ten rezultat przyniósł mu również zwycięstwo w całych zawodach.

Już w przejazdach eliminacyjnych kierowca Corvette VTG regularnie uzyskiwał czasy poniżej 8 sekund, by w końcu pobić swój najlepszy rezultat – i jednocześnie rekord Polski – z ubiegłego sezonu. Być może w biegach finałowych udałoby się pojechać jeszcze szybciej. Niestety, deszcz uniemożliwił kontynuowanie zawodów. Szkoda, bo na Węgrzech pojawiło się sporo szybkich samochodów ze Słowacji, Słowenii, Czech, Rumunii, Węgier, Austrii i Polski, w sumie ponad 150 aut.

Staszewski chętnie jeździ na zawody w Kiskunlachaza, gdyż nawierzchnia na tamtejszym lotnisku jest zawsze świetnie przygotowana. Nie inaczej było w miniony weekend. Wynik 7,796 s jest lepszy od dotychczasowego osiągnięcia kierowcy i konstruktora z Warszawy dokładnie o 0,1 s. Na mecie jego Corvette pędziła z prędkością 288 km/h. Zawodnik Castrol EDGE Team jest coraz bliżej rekordu świata – od 7,41 s dzieli go już jedynie 0,38 sekundy. Ten rezultat dał jednocześnie Staszewskiemu awans o kilka miejsc na liście najszybszych na świecie samochodów z napędem 4×4. Obecnie zajmuje drugie miejsce w Europie, tuż za kierowcą z Ukrainy, Andreyem Kravchenko, który w 2013 roku osiągnął wynik 7,43 s.

– „Pojechaliśmy tam, żeby kolejny raz przesunąć granice możliwości – moich i samochodu. Zapowiadano deszcz i do końca nie wiedziałem, czy będę miał szansę pojechać tak, jak bym chciał. Plan udało się zrealizować – wygrałem zawody i pobiłem swój dotychczasowy rekord” – powiedział Grzegorz Staszewski, jeżdżący w barwach Castrol EDGE.

Kierowca Castrol EDGE Team sam zbudował i wciąż dopracowuje swoje auto – Chevroleta Corvette z 1978 roku. Samochód ma pod maską silnik 6.2 V8 z potężną turbosprężarką, który generuje ponad 1600 KM, a napęd na 4 koła i wzmocniona skrzynia biegów pozwalają na piorunujące przyspieszenia. Od 0 do 100 km/h auto rozpędza się w zaledwie 1,4 s, a po kolejnych trzech jedzie już 200 km/h. Ćwierć mili osiąga po niecałych 8 sekundach, a prędkość sięga wtedy blisko 300 km/h. Staszewski ma na koncie nie tylko najlepszy w Polsce wynik na ¼ mili, lecz także jest triumfatorem prestiżowych zawodów King of Europe (2008) i King of Germany (2010, 2012 i 2014). Od 2006 roku wspierany jest przez firmy Castrol, Inter Cars S.A. oraz Ferodo.

Dowiedz się więcej

Debata na temat przyszłości warsztatów niezależnych
Debata na temat przyszłości warsztatów niezależnych

Podczas 14. Targów Inter Cars, firma Castrol zorganizowała debatę dotyczącą postrzegania warsztatów nieautoryzowanych przez klientów. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm Castrol, Bosch, Inter Cars, a także właściciele warsztatów. Rozmowę poprowadził dziennikarz stacji TVN 24 Biznes i Świat – Tomasz Stanilewicz. Spotkanie miało na celu przedstawienie i skomentowanie wyników badań, które na zlecenie Castrola przeprowadził […]

Pierwsze warsztatowe praktyki Jerzego Dudka
Pierwsze warsztatowe praktyki Jerzego Dudka

Od czerwca tego roku Jerzy Dudek szuka warsztatów, które pomogą mu zdobyć wiedzę techniczną, przydatną w przygotowaniach do wyścigów samochodowych. W konkursie zorganizowanym przez słynnego bramkarza razem z marką Castrol, swoje zaproszenia przesyłają Jerzemu warsztaty z całej Polski. Po pierwszym etapie, który skończył się w połowie lipca, Jerzy uznał za najbardziej obiecujące zaproszenie od warsztatu […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!