Samochód zastępczy w warsztacie niezależnym – jak popularna jest ta usługa?

22 listopada 2023, 13:25

Warsztaty niezależne działające na polskim rynku rozwiajają się, stopniowo poszerzając portfolio usług. Czy jedną z tych najpopularniejszych jest wynajem samochodu zastępczego na czas naprawy? Przedstawiamy wyniki naszej ankiety, w której sprawdziliśmy m.in., które serwisy przede wszystkim wdrożyły usługę wynajmu oraz gdzie jest ona częściej płatna, a gdzie darmowa?

Które warsztaty niezależne oferują samochód zastępczy?

Oczekiwania współczesnych klientów warsztatów wykraczają poza samą usługę przeprowadzenia serwisu czy naprawy pojazdu. Dużym udogodnieniem, które może być kryterium wyboru warsztatu, jest posiadanie w ofercie usługi wynajmu auta zastępczego. Z naszej ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli warsztatów niezależnych wynika, że zdają sobie oni sprawę z tego faktu. Popularność usługi wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy rośnie. W ankiecie na temat sposobów pozyskiwania klientów przez warsztaty, której wyniki publikowaliśmy w marcu, około 2/3 badanych wskazało samochód zastępczy jako jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, mogących skutkować napływem nowych klientów. Obecne badanie potwierdziło, że znaczna część warsztatów korzysta już z benefitów tego rozwiązania.

Wynajem auta zastępczego częściej oferują serwisy zrzeszone w sieciach warsztatowych. W praktyce klient może liczyć na taką usługę w niemal co drugim sieciowym warsztacie. Zapewne wynika to po części z presji i wsparcia organizatorów sieci, dążących do podnoszenia jakości obsługi klientów przez swoich członków.

Jeszcze więcej na temat rynku mówi jednak analiza zebranych danych z zastosowaniem podziału na małe i duże warsztaty.

Chłodna kalkulacja biznesowa pozwala stwierdzić, że na utrzymanie auta zastępczego stać głównie większe warsztaty, generujące wyższe obroty. W małych – jedno czy dwustanowiskowych warsztatach obecność tej usługi jest marginalna, ale cieszy fakt, że kilkanaście procent badanych rozważa wprowadzenie jej w niedługiej przyszłości. Trudno jednak dziwić się temu, że małe warsztaty rzadko oferują auta zastępcze, kiedy weźmiemy pod uwagę listę obowiązków, których wykonywania wymaga posiadanie auta zastępczego. Powinno ono znajdować się zawsze w nienagannym stanie technicznym, być myte i czyszczone po każdym wypożyczeniu (co wymaga czasu i zaangażowania pracownika). Ważny jest także jego stan blacharsko-lakierniczy. Prezencja auta zastępczego wpływa na postrzeganie i prestiż warsztatu.

– Samochód zastępczy coraz częściej jest przez warsztaty samochodowe postrzegany jako ważny element oferty. Warto jednak wspomnieć, że to rozwiązanie jest pożądane czy wręcz wymagane, w pierwszej kolejności przez klientów biznesowych. Dla firmy, samochód to narzędzie pracy i każdy nieplanowany postój pojazdu, zazwyczaj generuje niepotrzebne koszty i problemy, stąd firmy, chcące bezproblemowo użytkować swoje pojazdy, najchętniej korzystają z oferty serwisów, mogących zaproponować pojazd zastępczy na czas naprawy. Także ewentualny dodatkowy koszt, związany z wypożyczeniem pojazdu zastępczego i będący po prostu kolejną pozycją na fakturze, jest w takim przypadku dużo łatwiej akceptowany, niż dla klienta detalicznego. To w mojej opinii pokrywa się także z wynikami ankiety – zazwyczaj to właśnie te większe serwisy samochodowe, z uwagi na większe „moce przerobowe”, mogą sobie pozwolić na obsługę klienta instytucjonalnego, a co za tym idzie, utrzymanie w ofercie jednego lub więcej samochodów zastępczych. – powiedział Aleksander Ochęduszko, Manager sieci MaXserwis, Auto Partner SA.

Samochód zastępczy – za darmo czy za opłatą?

Utrzymanie (i ubezpieczenie) samochodu zastępczego stanowi zatem znaczny koszt dla warsztatu i tu przechodzimy do kolejnej kwestii, a mianowicie opłat za wynajem takiego auta. Opłaty pobiera więcej niż 2/3 warsztatów niezależnych, oferujących usługę.

Ciekawą obserwacją, na podstawie wniosków z naszego badania jest fakt znacznie częstszego pobierania opłat za auto zastępcze przez duże warsztaty (ponad 3/4 badanych) niż przez te mniejsze (nieco ponad połowa). Jest to zadziwiająca tendencja, biorąc pod uwagę fakt, że dla małego warsztatu auto zastępcze stanowi zazwyczaj znacznie większy koszt w stosunku do obrotów niż dla serwisu wielostanowiskowego. Szukając wyjaśnień, można pokusić się o tezę, wedle której małe warsztaty oferują zwykle auta budżetowe o mniejszej wartości, tańsze w utrzymaniu od tych dostępnych w większych warsztatach. Można przypuszczać, że za wynajem auta niższej kategorii klienci są w stanie zapłacić mniej chętnie niż za auta nowsze, z wyższego segmentu.

Tak dużego rozdźwięku w omawianej kwestii poboru opłat za wynajem auta zastępczego nie widać wśród warsztatów niezrzeszonych i zrzeszonych w sieciach. Nieco częściej opłaty nie pobierają warsztaty niezrzeszone.

W rozważaniach warto brać pod uwagę oczywiście również możliwość wliczania kosztów wynajmu auta zastępczego przez warsztaty w koszt usługi naprawy.

Metodologia badań

Badanie, na podstawie którego przygotowano artykuł, zostało przeprowadzone przez portal MotoFocus.pl w formie wywiadu internetowego na panelu reprezentantów warsztatów samochodowych. W badaniu udział wzięło 797 osób.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 22 listopada 2023, 13:37 2 0

najlepsze auta zastępcze daje profi

Odpowiedz

Lecht, 23 listopada 2023, 11:21 0 0

Prowadzę serwis napraw mechaniki, napraw blacharskich i lakiernię mamy 6 stanowisk naprawczych i 12 samochodów zastępczych. Opłat nie pobieramy za auta zastępcze od klientów korzystających z napraw bezgotówkowych dla TU, ale tylko dla szkód z OC. W przypadku szkody AC TU nie pokrywają kosztów tych aut. Natomiast za auto zastępcze dla klientów na mechanikę udostępniamy tylko odpłatnie. Jednak jeśli nie zmienią się przepisy, aut zastępczych będzie ubywało, bo nie będziemy mogli ich odnowić-wymienić na nowsze. Powodem jest Polski Ład który wprowadził składkę zdrowotną od dochodu - sprzedaży takiego auta. Rentowność wynajmu auta jest tak niska że po prostu nie będzie nas stać na dokładanie do interesu.

Odpowiedz

konrad88, 23 listopada 2023, 11:34 0 0

ostatnio kontaktował się ze mną konsultant z beep.rent podstawiają auto do warsztatu bez żadnego abonamentu, do tego dają aplikację do obsługi. Ktoś ma może jakieś doświadczenie z nimi?

Odpowiedz