Menu
Infomracje Części Technika Po godzinach
15:49 Nowe oprogramowanie dla warsztatów jest już dostępne w Polsce 14:53 Zawieszenie pneumatyczne w samochodzie elektrycznym. Czym się różni od standardowego? 14:07 Powstało nowe narzędzie dla osób szukających pracy w branży motoryzacyjnej 10:37 Przedwczesne uszkodzenie koła zamachowego i tarczy sprzęgłowej Mercedes, Renault 1.6dCi [FILM] 09:20 Konkurs Delphi – wyniki

Po godzinach

Dym z rury wydechowej – przyczyny

Każdy sprawny samochód z silnikiem spalinowym emituje dym z rury wydechowej. Jednak czasami dymienie to jest wyjątkowo silne. Do tego dochodzą jeszcze kolory spalin, np. czarny albo biały dym z rury wydechowej. Sprawny mechanik potrafi już po ilości i kolorze dymu wstępnie określić przyczynę awarii. Sprawdźmy, co oznacza nadmierne dymienie z rury wydechowej samochodu osobowego.

Awaria układu wydechowego – przyczyny i objawy

Spaliny samochodowe powstające podczas pracy silnika to nic innego jak mieszanka trujących substancji i gazów, które muszą zostać usunięte na zewnątrz. Z tego powodu niezwykle ważny jest odpowiedni stan techniczny układu wydechowego, aby w odpowiedni sposób chronił użytkowników pojazdu oraz środowisko naturalne.

Sprzęgło hydrokinetyczne – zasady działania i objawy awarii

Sprzęgło jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Jego zadaniem jest przeniesienie napędu, czyli transportowanie mocy i momentu obrotowego silnika bezpośrednio na koła pojazdu. Istnieją różnego rodzaju sprzęgła, które dostosowane są odpowiednio do budowy skrzyń biegów i konstrukcji silnika. Jednym z rodzajów jest sprzęgło hydrokinetyczne, którego najważniejsze cechy opiszemy w poniższym artykule.

Układ wydechowy – kiedy wymieniać?

Czy niesprawny układ wydechowy może mieć jakikolwiek wpływ na pracę silnika i czystość spalin? Oczywiście, że tak, choć wiele zależy od tego, na którym odcinku tego układu pojawiły się uszkodzenia. Elit wyjaśnia tę kwestię i podpowiada, jak diagnozować oraz usuwać ewentualne problemy.

NOCO wprowadza ofertę prostowników mobilnych

Akumulator może rozładować się w każdej chwili. Ryzyko to, ze względu na czynniki pogodowe, wzrasta zimą i… latem. Jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu kierowcy jest cisza po przy próbie uruchomienia rozrusznika silnika. Z reguły oznacza problem z akumulatorem i brak możliwości kontynuowania jazdy. Niestety, sytuacja taka może przydarzyć się każdemu, a złośliwość losu […]

Rynek pojazdów używanych w Polsce na tle Europy i USA

Rynek pojazdów używanych obecnie bardzo mocno zyskał na znaczeniu, co ma związek z przerwanym łańcuchem dostaw komponentów do nowych samochodów, a tym samym diametralnym wydłużeniem czasu oczekiwania na nowe auto. Wśród importowanych coraz trudniej znaleźć dobrą ofertę. Platforma carVertical przedstawiła dane porównawcze rynku pojazdów używanych w Polsce na tle wybranych krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Migająca kontrolka check engine – co robić?

Kiedy na desce rozdzielczej naszego samochodu pojawia się migająca lub świecąca stale kontrolka silnika, możemy wpaść w panikę. Ale czy zawsze jest ku temu powód? Zadaniem większości diod na zegarach samochodów jest informowanie i ostrzeganie o ewentualnych problemach. Kontrolka zwana potocznie „check engine” także służy właśnie temu.

Wyciek i inne usterki, związane z płynem chłodniczym

Układ chłodzenia działa we właściwy sposób wtedy, gdy jest szczelny i znajduje się w nim płyn chłodniczy o odpowiednich właściwościach. W trakcie eksploatacji samochodu mogą pojawić się różnej maści uszkodzenia i awarie, powodujące stopniowe ubywanie płynu chłodniczego, nagły wyciek płynu chłodniczego albo olej w płynie chłodniczym.

Czym różni się dobry filtr od złego?

Są takie części zamienne, których jakość da się ocenić już na pierwszy rzut oka, ewentualnie po przejechaniu kilkuset kilometrów. Dla przykładu – tani zamiennik błotnika nie będzie idealnie pasował do nadwozia, a kiepski łącznik stabilizatora zacznie stukać nawet miesiąc po wymianie. A jak to jest z filtrami? Przecież i tak wymienia się je zazwyczaj co […]

Zanim wyjedziesz na wakacje…

Fading hamulców to narastająca utrata skuteczności hamowania wraz ze wzrostem temperatury układu hamulcowego. Problem ustępuje samoczynnie, kiedy tarcze i klocki stygną. Eksperci z firmy Steinhof wyjaśniają przyczyny powstawania tego zjawiska i radzą, jak go uniknąć lub przynajmniej zminimalizować.

W kategorii “Po godzinach” znajdziesz aktualności i dodatkowe materiały o tematyce motoryzacyjnej i około motoryzacyjnej. Są to treści, z którymi możesz zapoznać się po godzinach pracy i potraktować je jako formę rozrywki lub edukacji. 

Oszczędź czas i skorzystaj ze sprawdzonego źródła informacji, jakim jest portal MotoFocus.pl. U nas w jednym miejscu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje ze świata motoryzacji.