Uszczelka pokrywy zaworów – przyczyny i objawy awarii

30 sierpnia 2022, 13:20

Odpowiedni poziom oleju silnikowego w jednostce napędowej jest niezmiernie istotny, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do uszkodzenia silnika lub jego zatarcia. Dlatego tak ważne jest dokonywanie kontroli i sprawdzanie, czy nigdzie nie widać wycieków oleju, potocznie zwanych „poceniem się”. Jednym z elementów odpowiedzialnym za odpowiednie uszczelnienie jest uszczelka pokrywy zaworów, którą opisujemy w poniższym artykule.

Uszczelka pokrywy zaworów

Co to jest uszczelka pokrywy zaworów?

Uszczelka pokrywy zaworów uszczelnia połączenia pomiędzy pokrywą zaworów a głowicą silnika. Jej zadaniem jest zapobiegnięcie ubytkom oleju w silniku oraz zachowanie czystości pod maską. Uszczelki te wykonane są zazwyczaj z odpowiednio twardej i wytrzymałej gumy, w starszych pojazdach wykonywano je z korka. Spotyka się także uszczelki pokrywy zaworów wykonane z aluminium oraz coraz częściej wykonane z tworzywa sztucznego – duroplastu lub termoplastu, które wzmocnione są włóknem szklanym.

Uszkodzenie uszczelki pokrywy zaworów – objawy

Wraz z liczbą przejechanych kilometrów rośnie prawdopodobieństwo, że uszczelka pokrywy zaworów może ulec uszkodzeniu – parcieje i traci swoją elastyczność. Wówczas prowadzi to do nieszczelności, a sytuacja ta wymusza konieczność wymiany uszczelki pokrywy zaworów. Główne objawy uszkodzenia to:

  • ślady oleju na górnej części silnika,
  • ubytek oleju silnikowego,
  • zapach palonego oleju.

Oprócz starzenia się tego elementu przyczynami awarii może być także zła jakość zamontowanej uszczelki lub zastosowanego oleju silnikowego, problemy z układem chłodzenia, zły stan jednostki napędowej lub nieprawidłowy sposób montażu uszczelki pokrywy zaworów.

Wyciekający olej może prowadzić do dalszych uszkodzeń silnika – na przykład paska wieloklinowego lub paska rozrządu. Zbyt długie zwlekanie z wymianą nieszczelnej pokrywy zaworów może zatem spowodować bardzo poważną awarię całego silnika

Cena wymiany uszczelki pokrywy zaworów

Wymiana uszczelki pokrywy zaworów nie jest szczególnie trudnym zadaniem dla większości mechaników samochodowych. Możemy zatem liczyć na przystępne stawki, wynoszące od 100 do kilkuset złotych za robociznę. Cena jest zależna od konkretnego modelu pojazdu oraz typu silnika. Do kwoty usługi należy doliczyć także koszty zakupu nowych części, które w przypadku uszczelek nie są zbyt wygórowane. Nie warto zatem oszczędzać na uszczelce pokrywy zaworów, lecz wybrać produkt od sprawdzonego dostawcy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!