Amerykański LKQ przejmie europejskiego dystrybutora części

, 12 stycznia 2016, 9:21

Amerykański dystrybutor części – LKQ Corporation nabędzie holding Rhiag-Inter Auto Parts Italy za kwotę ponad miliarda euro. To kolejna znacząca transakcja firmy z USA na europejskim rynku w ostatnich latach.

Rhiag zmienia właściciela

LKQ zajmuje się dystrybucją części zamiennych oraz elementów nadwozia na rynku wtórnym. Rhiag jest międzynarodowym dystrybutorem części, działającym w kilku krajach Europy (na rynku polskim grupę Rhiag reprezentuje ELIT PL). Posiada 247 centr dystrybucyjnych na kontynencie. Jak dotąd najsilniejszą pozycję Rhiag miał we Włoszech oraz w Czechach. Gdy transakcja zostanie zaakceptowana przez wszystkie niezbędne urzędy (w tym antymonopolowe), Rhiag stanie się częścią LKQ. Przewidywany czas zamknięcia transakcji to początek drugiego kwartału 2016 r. Wartość operacji szacuje się na ok. 1,04 miliarda euro. Stroną transakcji będzie międzynarodowa grupa inwestycyjna Apax Partners, która dotąd była właścicielem Rhiaga.

Zarówno LKQ jak i Rhiag spodziewają się, że przejęcie przyczyni się do wzrostu przychodów we wszystkich obszarach działalności Rhiaga. Europejski dystrybutor wygenerował w ubiegłym roku przychód na poziomie 882 milionów euro (od IX do IX 2015 r.). Robert Wagman, prezes LKQ Corp. przyznaje, że transakcja jest elementem strategii zwiększania udziału amerykańskiego koncernu w rynku europejskim. Zakup Rhiaga oznacza, ze LKQ będzie pośrednio obecne na ponad 10 nowych rynkach – w tym w Polsce.

Jiří Novák, dyrektor generalny ELIT GROUP‎, połączenie LKQ i Rhiag skomentował następującymymi słowami:

– „Ofensywna strategia LKQ Corporation jest bliska filozofii ELIT. O ile w ogóle da się w jakiś sposób porównać ELIT do amerykańskiego giganta, można stwierdzić, że priorytety ELIT GROUP‎, opierające się na tym, by pod względem geograficznym znajdować się jak najbliżej swoich klientów oraz nawiązywać z nimi długotrwałe relacje, są bardzo zbliżone również do misji LKQ. Z naszego punktu widzenia połączenie dwóch silnych europejskich dystrybutorów stanowi logiczny krok w kierunku utworzenia znaczącego gracza, będącego w stanie zaoferować swoim klientom nieco lepsze warunki. Chodzi tu szczególnie o otwarcie nowego portfolio dostawców, którym dysponuje właśnie amerykański LKQ. Cieszę się, że ELIT dołączył do tej nowej, silnej grupy".

Przejęcie Rhiag to nie pierwsza duża inwestycja LKQ Corporation w Europie. Amerykański dystrybutor w 2011 roku nabył między innymi udziały największej brytyjskiej firmy dystrybucyjnej Euro Car Parts, płacąc ponad 200 mln funtów.

O opinię "z zewnątrz" na temat ewentualnych konsekwencji transakcji dla europejskiego, w tym polskiego rynku części zapytaliśmy Roberta Kierzka, prezesa Inter Cars SA.

– „Zmiana udziałowca w Rhiag nie jest zaskoczeniem. Dotychczasowy właściciel, fundusz Apax Partners, od dłuższego czasu szukał możliwości zrealizowania inwestycji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że miniony rok stał pod znakiem rynkowych konsolidacji. Przejęcie Trosta przez W+M czy Autonet przez szwajcarski SAG zapewne przyspieszyło decyzję LKQ o przejęciu. Przejęcie nastąpiło w obrębie ATR, więc jest niejako "neutralne" dla równowagi sił na europejskim rynku. Osobiście nie oczekuję szybkich czy też spektakularnych zmian na rynku europejskim, a już tym bardziej polskim.

Pamiętajmy, że w skład LKQ Europe wchodzą firmy o rożnej kulturze organizacyjnej. Nie wiemy do końca, jakie są długofalowe plany LKQ – czy wszystkie podmioty będą działać na bazie mocnej autonomii konsolidując wynik na poziomie grupy czy tez będą czynione próby konsolidacji "wewnętrznej" w kierunku jednolitego modelu biznesowego." – powiedział Robert Kierzek.

Dowiedz się więcej

Kryzys omija motoryzacyjny aftermarket?
Kryzys omija motoryzacyjny aftermarket?

Amerykańska firma LKQ Corporation na początku października 2011r. poinformowała o zakupie dystrybutora części motoryzacyjnych z Wielkiej Brytanii – Euro Car Parts. Cena zakupu wyniosła 225 milionów GBP i zgodnie z umową, może się jeszcze zwiększyć o 55 milionów GBP, jeśli angielski dystrybutor zrealizuje założone plany sprzedażowe na lata 2012-13. LKQ Corporation jest największym dostawcą części […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 12 stycznia 2016, 21:48 0 0

Czyżby Amerykanie już dostali odszkodowanie od vw.

Odpowiedz

MN, 13 stycznia 2016, 21:08 0 0

Prześwietlą ELIT PL i zaś zamkną......ehhhhhh

Odpowiedz

Anonim, 13 stycznia 2016, 21:54 0 0

może Elit PL teraz Inter Carsa kupi :D

Odpowiedz

Daro, 14 stycznia 2016, 14:05 0 0

Początek -końca!

Odpowiedz

kliknick, 14 stycznia 2016, 16:27 0 0

a taki ładny był amerykańcki ...... hahahah

Odpowiedz