Wzrost sprzedaży samochodów w lipcu – rynek w końcu na plusie!

, 23 sierpnia 2013, 14:41

Po nieoczekiwanie dobrych wynikach sprzedaży nowych samochodów w Polsce w czerwcu, przyszedł jeszcze lepszy, względem lat ubiegłych, lipiec. Wynik sprzedaży łącznej jest obecnie wyższy niż przed rokiem.

Nieoczekiwane wzrosty

Czerwiec 2013 r. zadziwił rynkowych analityków dobrym wynikiem sprzedaży nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jego sukces powtórzył lipiec. W miesiącu tym, według danych Carmarket, sprzedano 27 934 pojazdy. To wynik tylko nieznacznie niższy niż w czerwcu (o ok. 3%), co biorąc pod uwagę fakt, że miesiące wakacyjne są zazwyczaj najsłabszymi pod względem sprzedaży, jest pewnym ewenementem. Tegoroczny lipiec był najlepszy pod względem sprzedaży samochodów aż od roku 2008. W porównaniu z lipcem 2012 nastąpił ponad 17% wzrost.

Wyniki sprzedaży poprawiły się, ale za wcześnie jeszcze na optymizm. W związku ze słabnącym złotym, w ostatnich miesiącach coraz bardziej opłacalny stał się reeksport. Zakupione w Polsce pojazdy są tu rejestrowane, ale następnie wywożone za granicę. Reeksport nie ma pozytywnego wpływu na polską gospodarkę. Skala zjawiska jest jednak trudna do oszacowania. Więcej o stanie rynku powiedzą następne miesiące i notowane w nich wyniki sprzedaży. Obecnie rynek po raz pierwszy od lutego jest na plusie. Od stycznia do lipca 2013 r. sprzedano o ponad 1% więcej samochodów niż w analogicznym okresie minionego roku.

W lipcu 2013 r. zarejestrowano w Polsce 3 099 samochodów dostawczych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Jest to o niemal 7% więcej niż rok temu. Rynek pojazdów dostawczych nadal jest jednak minimalnie na minusie.

Kia wzrasta o ponad 20%

Wysoka sprzedaż poskutkowała wzrostem statystyk poszczególnych marek względem ubiegłego roku. W porównaniu do okresu styczeń-lipiec 2012 największy wzrost odnotowała Kia – jest to aż 22%. Znacząco wynik poprawiła także budżetowa marka Dacia i… stosunkowo drogi Volkswagen. Na podium najpopularniejszych marek w Polsce bez zmian – na czele Skoda, za nią Volkswagen, dalej Toyota. Na piątą pozycję przesunęła się Kia i jest już o krok za czwartym Fordem.

Wśród najczęściej kupowanych modeli tradycyjnie na pierwszym miejscu znalazła się Skoda Fabia. Za nią plasuje się Octavia. Podium zamknął Volkswagen Golf, wyprzedzając Opla Astrę i Forda Focusa.

Dowiedz się więcej

Nieoczekiwany wzrost sprzedaży samochodów w czerwcu
Nieoczekiwany wzrost sprzedaży samochodów w czerwcu

W czerwcu z salonów sprzedaży wyjechało około 3 tys. więcej samochodów niż w maju. Odnotowano drugi najlepszy wynik w bieżącym roku. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż zazwyczaj w miesiącach letnich sprzedaż spada. Czerwiec zaskoczył dobrym wynikiem Według statystyk firmy Carmarket.com.pl, w czerwcu 2013 r.  w Polsce sprzedało się 28 706 nowych samochodów osobowych i lekkich […]

Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów
Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów

W maju polscy klienci zarejestrowali mniej nowych samochodów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Miesięczny wynik jest też najsłabszy w całym 2013 r. Maj niekorzystny dla dealerów W maju zarejestrowano 25 706 samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to o prawie 1,7 tys. sztuk mniej niż w ubiegłym miesiącu (-5,5%) i ok. 1,45 tys. mniej […]

Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost
Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost

Sierpień był pod względem sprzedaży samochodów nowych o wiele gorszym miesiącem niż lipiec. Był też najgorszy od początku roku. Mimo to…zanotowano wzrost sprzedaży pojazdów względem ubiegłego roku. Koniunktura wzrostowa Miesiące wakacyjne zazwyczaj są najsłabsze w roku pod względem sprzedaży nowych samochodów. W tym roku nie potwierdził tego lipiec, w którym odnotowano bardzo wysoki wynik. Sierpień […]

Sprzedaż nowych samochodów we wrześniu – wciąż wzrost
Sprzedaż nowych samochodów we wrześniu – wciąż wzrost

Z coraz większym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że rok 2013 będzie lepszy pod względem sprzedaży nowych samochodów od roku 2012. We wrześniu znów zanotowano w Polsce znaczny wzrost rejestracji. Sprzedaż samochodów większa aż o 14% We wrześniu 2013 r. sprzedano w Polsce, według danych Carmarket, 24 945 sztuk samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 26 sierpnia 2013, 8:53 0 0

czy wynik Mercedesa do razem z dostawczakami?

Odpowiedz