Kasy fiskalne online jednak nie od stycznia 2019

, 19 grudnia 2018, 9:56

Warsztaty samochodowe nie muszą instalować nowych kas fiskalnych przed końcem bieżącego roku. Nakazujący wymianę urządzeń w tym terminie projekt miał wejść w życie, ale utknął w Sejmie.

Kasy fiskalne online jednak później. Kiedy?

W kwietniu bieżącego roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo o miarach. Zakładał on m.in. zmiany w ewidencji obrotu i kwot podatku poprzez nakaz wymiany kas fiskalnych na tzw. kasy online. Kasy te mają być „na stałe”, bezprzewodowo połączone z centralnym systemem informatycznym zarządzanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i przesyłać szczegółowe dane o każdej transakcji.

Obowiązkiem wymiany kas w pierwszej kolejności miały zostać objęte m.in. warsztaty samochodowe.

Nowa Ustawa miała wejść w życie 1 października 2018 r., a wprowadzane przez nią zmiany obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Tak się jednak nie stanie. Co więcej, projekt cały czas leży w Sejmie i czeka aż ktoś się nim zajmie. Do zrobienia jest sporo, bowiem aby kasy można było wprowadzić potrzebna jest nie tylko nowelizacja ustawy o VAT, ale także wprowadzenie w życie rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2018 r. poz. 1206).

Powodu opóźnienia nikt nie jest w stanie oficjalnie wyjaśnić. Nie wiadomo czy to reakcja na sprzeciw przedsiębiorców, w tym właścicieli warsztatów, wypełniających naszą petycję czy też zwykłe zaniechanie. Wszystko wskazuje jednak raczej na drugą opcję, gdyż w pierwszym przypadku poznalibyśmy datę odroczenia przepisów. Obecnie, nie wiemy nic.

Problem nowych kas odłożony na przyszły rok

Jedno jest pewne. Dopóki Sejm nie zajmie się projektem Ustawy nie poznamy daty początkowej obowiązku korzystania z kas fiskalnych online. Z całą pewnością nie stanie się to już w tym roku, możemy zatem oczekiwać bardziej odległych terminów.

Nie powinniśmy spodziewać się zmian w zakresie grup przedsiębiorstw, które będą zmuszone do wprowadzenia nowych kas w pierwszej kolejności. W pierwszej grupie znajdują się warsztaty samochodowe i stacje paliw, a konkretnie – jak to ujęto w projekcie Ustawy – podmioty świadczące:

naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz wymiany opon, kół dla pojazdów silnikowych, motorowerów oraz dokonujące sprzedaży benzyny silnikowej, ON, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Na decyzję w sprawie oczekują także producenci kas fiskalnych, którzy muszą dostosować oferowane przez siebie urządzenia do przepisów wprowadzanych przez Ustawę. Kwestie techniczne są barierą łatwiejszą do pokonania niż te formalne. Każda kasa rejestrująca, zanim trafi do oficjalnej sprzedaży, musi otrzymać homologację Głównego Urzędu Miar. Skoro przepisów oficjalnie nie ma, przyznanie takiej homologacji nie jest możliwe.

Bądź gotowy na kasy online

Właścicielom warsztatów pozostaje czekać na jakikolwiek przełom w sprawie. Radzimy jednak być w gotowości, by nie dać się zaskoczyć nowym przepisom. Opóźnienie może bowiem skutkować chęcią „nadrobienia” straconego czasu przez Sejm i ustaleniem bardzo krótkiego czasu wejścia w życie nowych regulacji.

O wszelkich nowych doniesieniach związanych z wprowadzeniem kas fiskalnych online będziemy informować na bieżąco.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Exxxx, 19 grudnia 2018, 12:47 8 0

Dzwoniłem niedawno do firmy, która sprzedaje kasy fiskalne. Na razie nic nie wiadomo - producent przygotowałby kasy jakie trzeba, ale nie ma informacji od ustawodawcy jakie one mają być... Typowo polska biurokracja

Odpowiedz

Versace, 19 grudnia 2018, 13:58 3 -1

Dokładnie tak jak mówisz, typowo polska biurokracja

Odpowiedz

Versace, 19 grudnia 2018, 13:58 7 0

Rząd straszy terminami, a potem sam ich nie dotrzymuje... Czy tu trzeba coś więcej komentować?

Odpowiedz

Bartek, 20 grudnia 2018, 8:54 0 0

Mi znajomy z firmy która handluje kasami to samo powiedział, kas nie ma w ofercie jeszcze...

Odpowiedz

jaca, 20 grudnia 2018, 9:37 4 -17

Niech wprowadza jak najszybciej, to skończy sie kupowanie na paragon przez mechaników i oszukiwanie skarbu panstwa

Odpowiedz

Chris, 20 grudnia 2018, 15:41 8 -1

co ma wspólnego kupowanie na paragon przez mechaników z oszukiwaniem skarbu państwa? , chyba że masz na myśli kupowanie części przez nie zarejestrowane pseudo warsztaty to wtedy jak najbardziej ale na to jest inny sposób...

Odpowiedz

bambero, 21 grudnia 2018, 14:03 5 -2

A to ma wspólnego, że każdy mechanik jest ZOBOWIĄZANY prowadzić działalność gospodarczą i płacić podatki. Nie są ponad prawem. Pseudowarsztaty to drugi problem.Paragon jest dla ciebie, detalu. Dla firm tylko i wyłącznie faktura koniec kropka !

Odpowiedz

Arek, 21 grudnia 2018, 16:59 5 -3

Mechanik kupując części na paragon nie jest w stanie ich wprowadzić "na stan" tego co na niego kupił......a to oznacza, że nie jest w stanie go sprzedać zgodnie z prawem wydając klientowi dokument sprzedaży, płacąc podatki. Jak tego nie rozumiesz i nie widzisz w tym nic złego to do szkoły trzeba......

Odpowiedz

Adaś, 20 grudnia 2018, 11:45 16 -3

Niech sobie leży w tym sejmie jak najdłużej. Komu z wyjątkiem producentów kas jest to do szczęścia potrzebne??

Odpowiedz

Alan, 7 stycznia 2019, 14:59 3 -3

W roku wyborczym raczej tej zmiany nie klepną. Najpewniej zrobi to w grudniu nowy rząd. Osobiście kupiłem sobie miesiąc temu drukarkę fiskalną ze złączem lan, która jest już praktycznie gotowa na online ( ponoć kwesta wymiany oprogramowania ). Tak mi poradzili fachowcy z FPC w Gdyni na Morskiej. Mogę spać spokojnie.

Odpowiedz

Ograbianyprzezrząd, 24 stycznia 2019, 19:23 2 0

Ja kupiłem kase w 06.2018r, po zwrocie dołożyłem do niej 750zł. Teraz znowu wymaga się abym kupił nową kasę i znowu wyłożył własne pieniądze.........(prowadzę warsztat samochodowy) ciekawe co będzie dalej może po prostu od razu oddać temu złodziejskiemu Rządowi wszystko co zarobię.

Odpowiedz

Krzysztof, 9 kwietnia 2019, 16:10 1 0

Ja w Szwecji do 2 lat używam kasy on-line na tablecie. I to nic nie kosztuje . instaluje oprogramowanie które na certyfikat urzędu skarbowego . Koszta obslugi kasy są
0 . Słownie zero.pokwitowanie można wysłać SMS e-mail lub wydrukować .
Np. taka apka izettle.
A w Polsce wszystko musi kosztować.

Odpowiedz