Deficyt handlowców w branży automotive

, 13 marca 2018, 9:45

Blisko 5400 – tyle ofert pracy czeka obecnie na przedstawicieli handlowych w serwisie Pracuj.pl. Wnikliwa analiza wakatów w poszczególnych branżach udowadnia, że sektor motoryzacyjny znajduje się wśród najbardziej dotkniętych problemem niedoboru handlowców.

Dokładnie 250 ofert pracy na stanowisko przedstawiciela handlowego znalazło się w podkategorii motoryzacja i transport. To więcej niż w przypadku handlowców poszukiwanych w finansach i bankowości, marketingu i reklamie, energetyce i niewiele mniej niż w telekomunikacji i IT. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała poprawić się w najbliższej przyszłości, stąd w obliczu braku pracowników branża może potrzebować wsparcia operacji handlowych przy pomocy technologii.

Jak wskazywał Artur Kobyliński z pracuj.pl podczas wywiadu dla Polskiego Radia, zauważalny wzrost liczby ofert pracy w obszarze przedstawicielstwa handlowego odpowiada nawet za 30% wszystkich ogłoszeń publikowanych w serwisie. Taki stan rzeczy wynika głównie z poprawiającej się kondycji gospodarki oraz wzrostów produkcji. Zapytany o konkretne branże, które najaktywniej poszukują handlowców, na pierwszym miejscu wskazał właśnie branżę motoryzacyjną, zaznaczając, że duże zapotrzebowanie na tych specjalistów można zaobserwować także w sektorze finansowym czy przemyśle farmaceutycznym.

– Biorąc pod uwagę zarówno bardzo dobre wyniki sektora handlu częściami zamiennymi i naprawy pojazdów jak i rekordową liczbę rejestracji aut użytkowych na początku roku, nie ma wątpliwości, że pracy i zleceń w moto-sektorze będzie coraz więcej. Jednocześnie, nie spodziewam się by szybko udało się rozwiązać problem z niedostatkiem handlowców, których rola dla pozyskiwania nowych partnerów i utrzymywania relacji z kontrahentami jest nieoceniona. W obliczu powyższego, z pomocą przychodzą nowe technologie, a dokładniej – internetowe platformy kontaktu oraz wymiany ofert. Rozwiązanie to jest swoistym medium społecznościowych adresowanym do wszystkich aktywnych graczy branży części zamiennych, którzy mogą przeglądać setki ofert w jednym miejscu, nawiązywać kontakty z nowymi warsztatami, producentami i dystrybutorami, a także negocjować warunki współpracy – tłumaczy Karol Prozner, prezes zarządu i twórca platformy Woop Automotive.

Warto wspomnieć, iż łączna liczba ofert adresowanych do przedstawicielu handlowych w portalu pracuj.pl jeszcze w grudniu minionego roku wynosiła nieco ponad 4400, co oznacza, że w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy przybyło ich ponad tysiąc.

Na problem deficytu specjalistów w branży motoryzacyjnej uwagę zwraca także ostatni raport Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Zamiennych. Aż połowa ankietowanych reprezentantów sektora dystrybucji części przyznała, że największym problemem ich przedsiębiorstw jest brak wykwalifikowanego personelu.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

mr X&mr Y, 14 marca 2018, 11:15 3 -1

Proszę Państwa. Przeszedłem kilka hurtowni pracując na stanowiskach PH. Nic dziwnego, że brakuje handlowców a rotacja ludzi jest niemiłosierna. Hurtownie albo podkupują sobie pracowników albo zatrudniają w drodze rozpaczy ludzi, którzy z motoryzacją mają już nie wiele wspólnego bądź tylko jej liznęli. I słyszało się w rynku, że (mechanicy poprosili PH o ofertę na klucze wiolinowe a ten biedaczysko szukał ;) Reasumując, wszyscy obiecują złote gruszki a życie po czasie weryfikuje złożone obietnice. Do tego jeżeli trafisz na przełożonego, który jest idiotą, to ręce opadają a na kilku w swojej karierze trafiłem. Pozdrawiam handlowców i życzę sukcesów były PH.

Odpowiedz

maksym, 14 marca 2018, 15:43 4 -1

To że ciężko o handlowców to wiadomo. Gorzej ze już nawet akwizytorów nie ma. Ale nie oszukujmy się dystrybutorzy już nie szukają fachowców tylko kogoś kto nie zepsuje relacji. I nawet takich ludzi nie ma. Handlowiec który do mnie przyjeżdża nie wie co sprzedaje, nie wie jak te części wyglądają, które są od producentów na pierwszy montaż a które to chińczyk w polskim pudełku z niemiecka tylko nazwą.

Odpowiedz