Bolid wyścigowy Silesia Automotive

, 19 lutego 2015, 13:03

Silesia Automotive to Studenckie Koło Naukowe działające na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Młodzi adepci techniki motoryzacyjnej konstruują bolid wyścigowy WT-01. Co to za maszyna i jaki jest cel grupy?

Podobnie jak opisywani przez nas niedawno studenci Politechniki Rzeszowskiej, założyciele grupy Silesia Automotive marzą o udziale w prestiżowych wyścigach Formuły Student. Jak wiemy, nie jest to zadanie łatwe – zwłaszcza, kiedy dopiero przeciera się szlaki. Tymczasem Bolid WT-01 jest pierwszą konstrukcją tego typu na Uczelni Wyższej na terenie Górnego Śląska.

Początki projektu

Studenci dostrzegli wielopłaszczyznowość projektu i prócz zbudowania pojazdu postawili sobie za cel samodzielne zdobycie środków na realizację planu. Chcieli być blisko sponsorów, mając nadzieję, że staną się oni potencjalnymi pracodawcami.

Taka strategia przynosi efekty. Mimo, że nie jest to najszybciej budowana konstrukcja, członkowie Silesia Automotive odnoszą sukcesy. Udaje im się pozyskiwanie niezbędnych środków finansowych, a do tego wielu z nich znajduje zatrudnienie lub staje się atrakcyjnymi potencjalnymi pracownikami.

Sam projekt pojazdu powstał bardzo szybko. Dziekan Wydziału Transportu wydał więc zielone światło do rozpoczęcia prac i sfinansował pierwsze koszty ich rozpoczęcia. Jednak taki projekt wymaga ogromnych nakładów, dlatego niezbędni byli sponsorzy. Dzisiaj projekt gromadzi wokół siebie wielu partnerów, którzy są potentatami w swoich branżach. Sponsorzy strategiczni to Auto Partner SA wraz Magneti Marelli Checkstar, a także: NGK, Gates, SKF, Tenneco, Exide, Aertech, MG Motorsport, KIZO, Harispal, WP, Wampol, InterAuto, Expert Auto i wielu innych, dzięki którym projekt ewoluował od dość prostej konstrukcji do zaawansowanego technicznie bolidu.

Rozwiązania z najwyższej półki

Studenci nie bali się sięgać po drogie rozwiązania prosto z motorsportu. Jako pierwsi w Polsce uruchomili sterownik silnika Magneti Marelli, zapożyczony z samochodów WRC i motocykli MotoGP. Sterownik współpracuje z wyświetlaczem LCD wskazując i logując wszystkie niezbędne do monitorowania parametry pracy silnika. Dzięki temu silnik pozbawiono archaicznego – gaźnikowego zasilania w paliwo, zastępując go wielopunktowym wtryskiem i montując turbosprężarkę. Silnik pracuje na paliwe E85. O odpowiednie zasilanie w energię elektryczną dba firma Exide, a o solidną iskrę na świecy zapłonowej – firma NGK.

Biegi będą zmieniane w przysłowiowym mgnieniu oka za sprawą łopatkowego systemu, zaprojektowanego przez studentów (warto wspomnieć, że cały bolid został zaprojektowany w środowisku SolidWorks dostarczonym przez partnera zespołu – CNS Solutions). Pojazd będzie także pierwszym w kraju, który do przeniesienia napędu na koła używa zębatego pasa zamiast łańcucha. Jest to węglowo-kevlarowy pas zębaty firmy Gates, współpracujący z mechanizmem różnicowym o ograniczonym tarciu wewnętrznym australijskiego producenta Drexler. Mechanizm został zaprojektowany specjalnie na potrzeby pojazdów Formula Student. Wszystkie elementy wykonywane są z możliwie najlżejszych materiałów – "lotniczego" aluminium i tytatnu. Realizacja projektu mogła ruszyć pełną parą, dzięki wsparciu firmy Auto Partner SA w niezwykle trudnych początkach budowy. Dystrybutor zapewnił dostęp do całej gamy podzespołów stanowiących o komplementarności pojazdu wyścigowego.

Bolid WT-01 – kiedy będzie gotowy?

Pierwsze testy drogowe bolidu odbyły się już w zeszłym sezonie. Obecnie bolid przechodzi kolejne modyfikacje i niebawem będzie w pełni przygotowany do startów. Udział w wyścigach Formuły Student to ostateczny cel wysiłku studentów. Póki co, w tym sezonie Silesia Automotive weźmie udział w zawodach na Węgrzech i Rosji.

Dowiedz się więcej

,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student
,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student

Zawody Formuła Student to elitarna platforma zmagań dla studentów kierunków technicznych z całego świata. Aby móc przystąpić do wyścigu, trzeba samemu zaprojektować i wykonać profesjonalny bolid sportowy. Tego, wydawać by się mogło, niemożliwego do wykonania w polskich warunkach zadania, podjęła się grupa studentów Politechniki Rzeszowskiej. Rozmawiamy z Bartoszem Zborowskim, Liderem Sekcji Marketingu Studenckiego Koła Naukowego […]

Cerber Motorsport – celem jest sukces w Formule Student
Cerber Motorsport – celem jest sukces w Formule Student

Cerber Motorsport to kolejny, goszczący na naszych łamach, studencki zespół motoryzacyjny, który za cel postawił sobie udział w prestiżowych zawodach Formuła Student. Ekipa z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej ma już za sobą pierwsze starty, a obecnie buduje bolid, który ma zapewnić sukces w 2016 r. Bolid wyścigowy Cerber Motorsport Grupa pasjonatów motoryzacji z Politechniki Białostockiej […]

Studenci z Poznania też budują bolid
Studenci z Poznania też budują bolid

Prestiżowe zawody Formuły Student to cel wielu młodych ekip studentów uczelni technicznych. Tym razem prezentujemy projekt pasjonatów inżynierii z Politechniki Poznańskiej. Oto grupa PUT Motorsport i ich moto-sportowy projekt. Z Poznania do Silverstone Zespół PUT Motorsport tworzy 20 studentów różnych kierunków, różnych wydziałów i różnych lat studiów. Ich celem jest budowa bolidu wyścigowego na międzynarodowe […]

PolSl Racing w drodze po sukces w Formule Student
PolSl Racing w drodze po sukces w Formule Student

PolSl Racing to koło naukowe studentów wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zespół postawił sobie za cel udział w prestiżowych zawodach Formuły Student. Wspólna praca nad bolidem Zespół PolSl Racing to kolejna grupa pasjonatów motoryzacji, która zapragnęła zaangażować się w projekt wychodzący poza krajowe ramy kształcenia. Studentom udało się już zrealizować pierwszy cel, biorąc udział […]

PWR Racing Team – doświadczeni amatorzy prędkości
PWR Racing Team – doświadczeni amatorzy prędkości

Wrocławska grupa studentów – PWR Racing Team próbuje swoich sił w elitarnych zawodach Formuły Student, ale i innych wyścigach. Kolejne wcielane w życie projekty sportowego bolidu zostały docenione przez Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która przyznała ambitnym studentom dofinansowanie. Ambicja i motywacja Zespół PWR Racing Team powstał wiosną 2009  roku – to właśnie wtedy grupa […]

Pierwsze testy drogowe bolidu Silesia Automotive
Pierwsze testy drogowe bolidu Silesia Automotive

Wspierany przez Auto Partner SA studencki zespół wyścigowy Silesia Automotive przeprowadził pierwsze poważne testy drogowe swojego pojazdu. Studenci Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej postanowili sprawdzić jak ich bolid sprawdzi się w swoim docelowym środowisku. W tym celu przetransportowali swój pojazd na teren Portu Lotniczego w Kaniowie, by w bezpiecznych warunkach przetestować wszystkie jego podzespoły. Po godzinnych […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

student, 20 lutego 2015, 20:41 0 0

Cały zespół 4turbo trzyma kciuki!

Odpowiedz