Cerber Motorsport – celem jest sukces w Formule Student

2 marca 2015, 9:02

Cerber Motorsport to kolejny, goszczący na naszych łamach, studencki zespół motoryzacyjny, który za cel postawił sobie udział w prestiżowych zawodach Formuła Student. Ekipa z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej ma już za sobą pierwsze starty, a obecnie buduje bolid, który ma zapewnić sukces w 2016 r.

Bolid wyścigowy Cerber Motorsport

Grupa pasjonatów motoryzacji z Politechniki Białostockiej spotkała się w 2011 roku. Mimo krótkiego stażu, zespół przez który przewinęło się dotąd ponad 40 osób, ambitnie radzi sobie z budową sportowego bolidu. Niemal od początku, celem młodych konstruktorów było zbudowanie pojazdu, zdolnego do startu w zawodach inżynierskich Formula Student. Jest to najbardziej prestiżowa impreza w tej kategorii na świecie.

Pierwszy bolid białostockich studentów powstawał w szybkim tempie. Już w 2013 roku, członkowie ekipy Cerber Motorsport wzięli udział w wyścigach w Niemczech i na Węgrzech. Był to niezwykle udany debiut. W klasyfikacji generalnej zespół uplasował się na pierwszym miejscu pośród polskich zespołów, które w większości miały wieloletnie doświadczenie.

CMS 01

– „Nasz pierwszy pojazd – CMS – 01 – powstawał prawie dwa lata. W fazie projektowania posługiwaliśmy się profesjonalnym oprogramowaniem Solid Works, oraz jego modułami: Flow i Simulation. W procesie wykonywania części wykorzystywaliśmy nowoczesne technologie, takie jak druk 3D kolektora dolotowego metodą SLS, jak i również stosując jeden z najwydajniejszych materiałów – włókno węglowe. Projekt powstawał we współpracy z wieloma polskimi firmami" – mówi Rafał Popławski, Specjalista ds. PR zespołu Cerber Motorsport.

Kolejny bolid powstał w zaledwie 9 miesięcy. Zmodernizowana konstrukcja wzięła udział w wyścigach Formula Student UK, Formula Student Czech Republic, Formula Student Hungary i Formula SAE Italy. Projekt CMS – 02 był całkowitą zmianą dotychczasowej koncepcji. Celem głównym była redukcja masy. Udało się obniżyć wagę bolidu do 210 kg (57 kg mniej niż CMS – 01). Główne różnice to zastosowanie mniejszych kół, dużo lżejszego i mniejszego silnika, w znacznie szerszym zakresie materiałów kompozytowych, pakietu aerodynamicznego. Całkowicie zmieniony został też układ napędowy.

Zobacz film o bolidzie CMS-02:

 

 

CMS – 03 – projekt w fazie realizacji

Wielu studentów zaangażowanych w projekt budowy bolidu w międzyczasie stało się absolwentami. Dzięki zdobytemu doświadczeniu udało im się podjąć pracę w renomowanych firmach z sektora motoryzacyjnego i nie tylko. Uwagę na ambitnych studentów zwróciły także firmy wspierające projekt, a na co dzień niezwiązane z motoryzacją.
Pracę nad trzecią generacją bolidu wyścigowego zespół rozpoczął w mocno odświeżonym składzie. Nowi członkowie to także nowe pomysły, inne spojrzenie i duża dawka zdrowego zapału. W aktualnym projekcie głównym celem jest obniżenie środka ciężkości o 40 mm.

Projekt CMS-03

– „Zastosujemy czterocylindrowy silnik z motocykla Honda CBR 600 RR, przy czym masę całkowitą pojazdu chcemy zachować na zbliżonym poziomie w porównaniu do CMS-02. Osiągniemy to, skupiając się na optymalizacji wszystkich systemów i poszczególnych elementów auta. W związku z drastycznymi zmianami w regulaminie zawodów, dużym wyzwaniem będzie zaprojektowanie nowego pakietu aerodynamicznego." – mówi Adam Zalewski, Koordynator projektu Cerber.

Obecnie w Cerber Motorsport trwają równoległe prace nad kilkoma elementami bolidu. Już teraz, dzięki skonstruowaniu przedniego skrzydła, studentom udało się zwiększyć siłę docisku o około 30% – w porównaniu do skrzydła przedniego bolidu CMS-02. Istotne będzie także zmniejszenie powierzchni czołowej poszycia bolidu – to zadanie jest związane z zaostrzeniem przepisów Formuły Student dotyczących aerodynamiki pojazdów. Trwają również prace koncepcyjno-konstrukcyjne, dotyczące systemów pneumatyki na pojeździe CMS-03. Projektowaniu podlega cały system zmiany biegów bolidu, który posiada sportowy silnik Hondy CBR 600 RR oraz całkowicie nowa koncepcja aktywnego skrzydła. Postępy prac można śledzić na bieżąco, na facebookowym profilu grupy Cerber Motorsport oraz na jej stronie internetowej (www.cerbermotorsport.pb.edu.pl).

Jak radzą sobie studenci?

Podobnie jak inne grupy studenckie w Polsce, Cerber Motorsport musi zmagać się z ograniczeniami finansowymi. Projekt nie byłby realizowany bez znacznej pomocy sponsorów. Studenci otrzymują pomoc w różnych formach. Czasem jest to wsparcie finansowe, czasem nieodpłatne przekazanie części, czasem rabat na zakupy. Nie mniej istotne są także darmowe szkolenia dla uczestników projektu oraz otrzymywane licencje programów do projektowania i przeprowadzania symulacji. Jak podkreślają studenci, każda pomoc się przyda, gdyż budowa bolidu jest zadaniem tyleż ambitnym i rozwijającym, co kosztownym.

Dowiedz się więcej

Bolid wyścigowy Silesia Automotive
Bolid wyścigowy Silesia Automotive

Silesia Automotive to Studenckie Koło Naukowe działające na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Młodzi adepci techniki motoryzacyjnej konstruują bolid wyścigowy WT-01. Co to za maszyna i jaki jest cel grupy? Podobnie jak opisywani przez nas niedawno studenci Politechniki Rzeszowskiej, założyciele grupy Silesia Automotive marzą o udziale w prestiżowych wyścigach Formuły Student. Jak wiemy, nie […]

,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student
,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student

Zawody Formuła Student to elitarna platforma zmagań dla studentów kierunków technicznych z całego świata. Aby móc przystąpić do wyścigu, trzeba samemu zaprojektować i wykonać profesjonalny bolid sportowy. Tego, wydawać by się mogło, niemożliwego do wykonania w polskich warunkach zadania, podjęła się grupa studentów Politechniki Rzeszowskiej. Rozmawiamy z Bartoszem Zborowskim, Liderem Sekcji Marketingu Studenckiego Koła Naukowego […]

Studenci z Poznania też budują bolid
Studenci z Poznania też budują bolid

Prestiżowe zawody Formuły Student to cel wielu młodych ekip studentów uczelni technicznych. Tym razem prezentujemy projekt pasjonatów inżynierii z Politechniki Poznańskiej. Oto grupa PUT Motorsport i ich moto-sportowy projekt. Z Poznania do Silverstone Zespół PUT Motorsport tworzy 20 studentów różnych kierunków, różnych wydziałów i różnych lat studiów. Ich celem jest budowa bolidu wyścigowego na międzynarodowe […]

PolSl Racing w drodze po sukces w Formule Student
PolSl Racing w drodze po sukces w Formule Student

PolSl Racing to koło naukowe studentów wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zespół postawił sobie za cel udział w prestiżowych zawodach Formuły Student. Wspólna praca nad bolidem Zespół PolSl Racing to kolejna grupa pasjonatów motoryzacji, która zapragnęła zaangażować się w projekt wychodzący poza krajowe ramy kształcenia. Studentom udało się już zrealizować pierwszy cel, biorąc udział […]

PWR Racing Team – doświadczeni amatorzy prędkości
PWR Racing Team – doświadczeni amatorzy prędkości

Wrocławska grupa studentów – PWR Racing Team próbuje swoich sił w elitarnych zawodach Formuły Student, ale i innych wyścigach. Kolejne wcielane w życie projekty sportowego bolidu zostały docenione przez Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która przyznała ambitnym studentom dofinansowanie. Ambicja i motywacja Zespół PWR Racing Team powstał wiosną 2009  roku – to właśnie wtedy grupa […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!