PolSl Racing to koło naukowe studentów wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zespół postawił sobie za cel udział w prestiżowych zawodach Formuły Student.
Wspólna praca nad bolidem
Zespół PolSl Racing to kolejna grupa pasjonatów motoryzacji, która zapragnęła zaangażować się w projekt wychodzący poza krajowe ramy kształcenia. Studentom udało się już zrealizować pierwszy cel, biorąc udział w wyścigu Formuły Student na torze Riccardo Paletti pod Modeną.
Stworzenie gotowego samochodu wyścigowego na podstawie założeń regulaminowych wymaga ogromnej wiedzy, kreatywności i dokładności. By jak najlepiej zrealizować zadanie w krótkim czasie, zespół PolSl Racing podzielił się na sektory działalności, takie jak: Rama, Zawieszenie, Środowisko Kierowcy, Układ Hamulcowy, Aerodynamika, Elektronika, Układ Napędowy, Zarządzanie i Marketing oraz Dobór Materiałów. W ten sposób możliwe jest prowadzenie kilku prac jednocześnie, a każdy członek zespołu zajmuje się tym, co szczególnie go interesuje. Ponadto koło zrzesza studentów różnych wydziałów Politechniki Śląskiej, dzięki czemu możliwa jest między nimi wymiana wiedzy i doświadczeń z różnych dziedzin nauki.
Debiut w Formule Student
Na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku, tysiące młodych ludzi z całego świata spotkało się na torze Riccardo Paletti pod Modeną, by zaprezentować owoce swojej wielomiesięcznej pracy. Tydzień we Włoszech wzbogacił członków PolSl Racing o cenne doświadczenia, dopełnił ich wiedzę oraz zmotywował do jeszcze cięższej pracy i realizowania swoich pasji.
Choć zespół PolSl Racing nie wybił się na podium, nie uważa spędzonego we Włoszech czasu za zmarnowany. Już sam fakt uczestnictwa w tak prestiżowych zawodach był sporym sukcesem dla grupy. Studenci Śląskiej Politechniki w tym roku wzięli udział w części statycznej zawodów, gdzie oceniane były raport kosztów, zgodność z regulaminem, raport nt. designu i biznesplan. Czujnym oczom sędziów nie umknął żaden szczegół. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami, udzielili wskazówek i rad. Dzięki temu młodzi konstruktorzy wiedzą co należy poprawić, co zmienić, co zrobić aby w przyszłym roku odnieść większy sukces.
W trakcie pobytu na zawodach polscy studenci mieli możliwość obserwowania pracy starszych kolegów z bardziej doświadczonych teamów, odbyli wiele rozmów ze specjalistami z branży automotive oraz, co najważniejsze mieli możliwość zobaczyć z bliska świat wyścigów, nowoczesnych samochodów i perspektyw na wymarzoną pracę, która wydaję się w zasięgu ich ręki.
– „Największe wrażenie zrobiła na mnie cała ta “otoczka wyścigowa”, świat pełen ludzi-pasjonatów, którzy nie muszą się skupiać na niczym innym, tylko na tym, co robią. Ten wyjazd w moim życiu zmienił podejście do tego kim mogę być w przyszłości. Teraz wiem, że należy koncentrować się na tym co chce się robić, a nie tylko na tym co konieczne.” – powiedział Mateusz Masłowiec, członek podzespołu Zawieszenia w PolSl Racing.
Co dalej?
Debiut w zawodach Formuły Student członkowie PolSl Racing będą pamiętać przez długie lata, jednak przed nimi kolejne wyzwania. W ostatnim czasie zespołowi udało się po raz pierwszy uruchomić silnik bolidu. Ambitny plan zakłada wykonanie sprawnego pojazdu jeszcze przed końcem czerwca. Niestety na przeszkodzie mogą stanąć sprawy finansowe.
Aktywnie działa zespół Zarządzania i Marketingu PolSl Racing, którego głównym zadaniem jest pozyskiwanie sponsorów. Ze względu na charakter zawodów Formuła Student niezwykle ważne jest wsparcie merytoryczne i finansowe wielu przedsiębiorstw. Ekipa wciąż poszukuje sponsora tytularnego.
– „Głównym celem całego zespołu jest budowa w pełni sprawnego bolidu i start w zawodach Formuły Student we Włoszech już we wrześniu 2015 roku. Projekt możemy realizować dzięki pomocy naszych sponsorów, którzy aktywnie wspierają nas we wszelkich działaniach. Są jednak obszary, w których potrzebujemy jeszcze wsparcia, a są to m.in. środowisko kierowcy (m.in. kompletny ubiór kierowcy, pasy, kierownica), elementy układu napędowego, układ paliwowy, a także komplet ogumienia na zawody. Firmy mogą nas wspomóc zarówno poprzez darowiznę poszczególnych części i podzespołów jak również materiałów pod wykonanie elementów. Dodatkowo poszukujemy firm zdolnych pomóc nam w wytworzeniu danych podzespołów (m.in. obróbka CNC). Nasz projekt można także wspomóc finansowo oraz samą wiedzą i doświadczeniem. Formuła Student to największe na świecie i najbardziej prestiżowe zawody inżynieryjne dla studentów. Udział w tym projekcie daje dużo satysfakcji zarówno nam studentom jak i firmom, które aktywnie wspierają działalność Koła PolSl Racing." – podsumowuje Aleksander Bilewski, założyciel PolSl Racing.
Komentarze