Poznańskie święto motoryzacji już za nami. Od czwartku do niedzieli hale wystawowe odwiedziły dziesiątki tysięcy osób, w tym branżowi profesjonaliści, dla których głównym celem podróży były Targi Techniki Motoryzacyjnej, towarzyszące samochodowej wystawie Motor Show. Co warto było zobaczyć w Poznaniu? Jak wyglądały stoiska wystawców? Jakie przygotowano atrakcje? Zachęcamy do obejrzenia i przeczytania naszej fotorelacji.
Podsumowanie TTM 2024, czyli doznania z Poznania
Od czasu, kiedy wiodący dystrybutorzy części motoryzacyjnych nie organizują ogólnopolskich imprez targowych, poznański TTM stał się największym tego typu wydarzeniem w branży części i napraw pojazdów. Organizatorom szyki pomieszała pandemia, ale finalnie targi w tradycyjnym wydaniu powróciły już w 2022 r. (zobacz naszą relację). Wówczas wiele firm nie było jeszcze gotowych do powrotu na tzw. “salony”. W tym roku było już inaczej i skala wydarzenia okazała się wyraźnie większa. Nie oznacza to jednak, że w targach wzięli udział wszyscy liczący się na rynku gracze – zabrakło bowiem kilku znanych marek.
Być może znakiem czasu jest tak liczna targowa reprezentacja firm chińskich, które tym razem zajęły cały obszerny pawilon (8). Znacznie wydłużyły tym samym całkowitą listę wystawców TTMu, która okazała się ponad dwa razy obszerniejsza niż przed dwoma laty. Trend ekspansji chińskich marek widoczny był także podczas Motor Show, gdzie importerzy samochodów z Państwa Środka prezentowali modele, które już dziś lub wkrótce będzie można kupić w naszym kraju.
TTM jest wydarzeniem skierowanym do właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych, ale także przedstawicieli stacji kontroli pojazdów, myjni samochodowych, rzeczoznawców i diagnostów, pracowników sklepów i hurtowni części i wyposażenia warsztatów, a nawet komisów czy wypożyczalni samochodów. W skrócie jest to impreza dedykowana wszystkim tym, którzy w swojej codziennej pracy potrzebują specjalistycznego sprzętu z zakresu techniki motoryzacyjnej. Prezentacji produktów na stoiskach targowych towarzyszyły tradycyjnie różnego rodzaju atrakcje – konkursy i pokazy, jak np. żywy warsztat – interaktywna wystawa urządzeń warsztatowych, pozwalająca na sprawdzenie ich działania w praktyce). Na zewnątrz zorganizowano pokazy driftu.
Odbyły się także Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników, o których napiszemy więcej w osobnym artykule, a także finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. W czasie targów, w wyznaczonych miejscach, odbyły się także konferencje branżowe oraz prezentacje dotyczące aktualnych dla branży tematów. Podczas wieczornej gali pierwszego dnia targów wręczano nagrody dla wystawców. Nasza redakcja przyznała jedną z nich, o czym więcej napiszemy już wkrótce.
Wystawcy Targów Techniki Motoryzacyjnej 2024
Poniżej przedstawiamy zdjęcia wybranych targowych stoisk wystawców targów TTM 2024 (kolejność losowa). Wystawców, których zdjęć nie zamieściliśmy zachęcamy do kontaktu i przesłania materiałów zdjęciowych na adres: redakcja@motofocus.pl.
ZF Aftermarket
Podczas targów firma ZF tradycyjnie była partnerem Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Eksperci techniczni marek, należących do koncernu przygotowali zadania dla uczestników. ZF zaprosił także na swoje stoisko znanych influencerów – Bartosza Ostałowskiego, AutoDyżur EKG, LeszkoMoto TV i Kobietę Na Motocyklu. Pokazano m.in. skrzynie biegów i urządzenia do kalibracji systemów ADAS. Sporo miejsca poświęcono istotnym rynkowym tematom, takim jak regeneracja części. Więcej o targowej ekspozycji ZF – TUTAJ.
Fischer Automotive
Drobne elementy służące do montażu większych części to specjalizacja firmy Fischer Automotive. Podczas targów TTM firma zaprezentowała przekrój swojej standardowej oferty, a także zupełnie nowy produkt – asortyment spinek do montażu tapicerki. Produkt ten nie miał jednak swojej premiery na targach, ale wcześniej – w jednym z odcinków naszego programu MotoFocus TV.
Liqui Moly
Producent olejów silnikowych oraz różnego typu dodatków do paliwa oraz oleju zaprezentował wiodące pozycje ze swojej oferty oraz dokonał ważnej premiery. Zaprezentowano urządzenie JCT PRO – LINE, służące do czyszczenia układu wtryskowego, układu dolotowego oraz filtra cząstek stałych. Targowa wystawa była także okazją do spotkania z nowym prezesem zarządu polskiego oddziału firmy, którym ponownie po kilku latach został niedawno Piotr Kasprzak.
TEXA
Jednym z głównych eksponatów targowego stoiska marki TEXA było urządzenie do kalibracji systemów ADAS nowej generacji. Otrzymało ono kilka istotnych usprawnień względem poprzedniej wersji. Na ekranie wyświetlają się tablice w oryginalnych rozmiarach, a precyzyjny laser pozwala na dokładną kalibrację przednich radarów. TEXA zaprezentowała także m.in. nowej generacji interfejs diagnostyczny Navigator NANO S oraz urządzenie H2 Blaster (umożliwiające bezinwazyjne oczyszczanie wewnętrznych części silnika), wyróżnione specjalną nagrodą targów TTM. Pokazano także ogólny przekrój oferty urządzeń do obsługi klimatyzacji i inne elementy wyposażenia warsztatów.
VARTA (Clarios)
Producent akumulatorów był jednym z partnerów Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Wyłonieni w eliminacjach młodzi adepci techniki motoryzacyjnej wykonywali na stoisku firmy zadania, pod czujnym okiem techników marki VARTA. Zmierzyć musieli się m.in. z diagnostyką układu ładowania pojazdów hybrydowych, testowaniem i obsługą akumulatorów EFB i AGM do pojazdów osobowych oraz ciężarowych czy poprawnym doborem przewodów i alternatorów do akumulatorów różnych zastosowań.
BBB (Budweg i Inter-Turbo)
Koncern BBB jest właścicielem firm, specjalizujących się w regeneracji części. Uczestnicy targów mieli okazję zapoznać się z ich asortymentem. Duński Budweg posiada szeroką ofertę zacisków, poddanych fabrycznej regeneracji w zakładzie produkcyjnym w Danii, których niegdyś odwiedziła nasza redakcja. Inter-Turbo to polska firma regenerująca turbosprężarki oraz wtryskiwacze Diesla. Więcej o jej ofercie można dowiedzieć się z treści naszego wywiadu.
Integra
Producent oprogramowania zaprezentował na targach nową generację aplikacji działającej w standardzie Integra Smart Workshop 3.0, w której mechanizmy sztucznej inteligencji przyspieszają i ułatwiają proces przyjęcia pojazdu do serwisu. Kolejną prezentowaną nowością była aplikacja Integra Connect, która umożliwia kierowcom m.in. rezerwację wizyty w serwisie, pozwala serwisowi na udostępnianie wycen napraw z materiałami wideo i możliwością akceptacji kosztów. Pokazano także nowe funkcje, które zostaną dodane w najbliższych aktualizacjach oprogramowania Integra 7. Targi były dla firmy także ważnym miejscem spotkań z partnerami, którzy często dostarczają inspiracji w zakresie koncepcji nowych produktów.
Orlen
Polski koncern naftowy miał jedno z najobszerniejszych stoisk na całych targach TTM. Jako patron Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przygotował zadania dla uczestników. Zaprezentowano nie tylko oleje silnikowe, ale i ofertę płynów chłodniczych do aut elektrycznych. Nie zabrakło także licznych atrakcji dla zwiedzających, w tym pojazdu znanego polskiego kierowcy rajdowego – Kajetana Kajetanowicza.
WUZETEM
WUZETEM jest światowym dostawcą stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń. Ma w swojej ofercie rozwiązania z zakresu mechaniki precyzyjnej dla producentów i dystrybutorów części z branż motoryzacyjnej, rolniczej, zbrojeniowej oraz przemysłu ciężkiego. Główną specjalizacją firmy WUZETEM, szczególnie kojarzoną na rynku motoryzacyjnym są rozpylacze, wtryskiwacze i elementy tłoczące. Firma korzysta z nowoczesnej metody tworzenia powłok DLC (diamond-like carbon). Przekrój jej oferty mogli zobaczyć uczestnicy targów TTM.
Sosnowski
Dystrybutor wyposażenia warsztatowego zaprezentował szeroki przekrój swojej oferty oraz nowości asortymentowe. Szczególnie promowano prezentowany premierowo system zaawansowanej diagnostyki pojazdowej MAHLE RemotePRO, który można już zamawiać u przedstawicieli firmy Sosnowski oraz mobilny podnośnik samochodowy FHB 3500 marki Finkbeiner.
NRF
Na tegorocznych targach marka NRF skupiła się na prezentacji Tesli wraz z częściami przeznaczonymi do jej układu chłodzenia. W ten sposób zaznaczyła ona swoją obecność na rynku części dla samochodów elektrycznych.
Inter Cars
Największy polski dystrybutor części w Poznaniu postanowił zaprezentować zwiedzającym przekrój swojej oferty wyposażenia warsztatów. Na stoisku można było zapoznać się ze sprzętami różnego typu – od mniejszych narzędzi ręcznych poprzez urządzenia do pomiaru geometrii czy obsługi klimatyzacji po myjki ciśnieniowe i zestawy do kalibracji systemów ADAS. Listę dostawców, którzy pokazali swoje produkty na ekspozycji Inter Cars prezentujemy na drugim zdjęciu w poniższej galerii.
NEO Tools
Na stanowisku firmy NEO Tools mogliśmy obserwować zmagania uczestników Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, dla których marka przygotowała wymagające zadania. W drugiej części stanowiska NEO Tools można było nabyć narzędzia z jej marki oraz marki GRAPHITE.
Filtron
Filtron również przygotował pełne wyzwań zadania dla młodych adeptów mechaniki samochodowej, którzy brali udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. W szalenie krótkim czasie uczestnicy konkursu musieli przeprowadzić wymianę filtrów.
Turbo-Tec
Turbo-Tec to firma, która specjalizuje się w regeneracji części samochodowych takich jak turbosprężarki, wtryskiwacze czy przekładnie kierownicze. Na targach prezentowali także swoją najnowsze usługi: regenerację zbiorników Ad Blue oraz automatycznych skrzyń biegów.
Przedsiębiorstwo WP
Polski producent zajmujący się metalowymi przewodami hamulcowymi do samochodów na tegorocznym wydarzeniu pokazał m.in. różnego rodzaju łączniki, złączki oraz odpowietrzniki i redukcje.
WAŚ
WAŚ to polska firma zajmująca się produkcją oświetlenia dla samochodów ciężarowych i pojazdów do zadań specjalnych. Na tegorocznych targach otrzymała aż trzy nagrody targowe za swoje innowacyjne produkty, w tym zintegrowaną lampę tylną naczepy oraz lampę tylną, która służy jednocześnie jako ramka tablicy rejestracyjnej.
Lontex
Firma Lontex w ramach targów prezentowała wyposażenie warsztatowe i asortyment BHP marki Tekson. Jednakże jej prezentacja na targach skupiona była na najnowszej generacji tachografów.
Rotinger
Powlekane tarcze hamulcowe oraz oferta klocków hamulcowych z czujnikami zużycia to główne elementy targowej ekspozycji marki Rotinger. Producent komunikował systematyczne powiększanie oferty o nowe referencje oraz możliwość skorzystania z autorskiego katalogu doboru elementów hamulcowych online.
Italcom
Od firmy zajmującej się dystrybucją urządzeń warsztatowych otrzymaliśmy sporo nowości na Targach Techniki Motoryzacyjnej 2024. Mogliśmy podziwiać m.in. montażownicę do opon EVO 4.0. Umożliwia ona zautomatyzowaną obsługę i dokładną diagnostykę felgi i głębokości bieżnika opony. Nowy sprzęt został nagrodzony Złotym Medalem 2024. Italcom zaprezentował także nowy pakiet urządzeń nazwany “Ofertą 360”, o której już wkrótce napiszemy w osobnym artykule.
Coframa
Oferta dystrybutora urządzeń i wyposażenia warsztatów poszerza się. W czasie poznańskich targów zaprezentowano m.in. podnośniki, urządzenia do obsługi klimatyzacji marek Grubber i Yucon oraz montażownice i wyważarki NortecPro. Nie zabrakło także miejsca na pokaz urządzenia diagnostycznego XTOOL.
Best Products
Firma, która od lat działa na rynku wyposażenia warsztatowego także pojawiła się na tegorocznym wydarzeniu w Poznaniu. Na swoim stanowisku zaprezentowała m.in. piaskarkę kabinową ciśnieniową polskiej produkcji.
ASCO
ASCO – firma zajmująca się systemami informatycznymi dla warsztatów i sklepów motoryzacyjnych na swoim stoisku prowadziła liczne rozmowy z kontrahentami.
DR MOTOR
Polski producent części samochodowych Dr Motor w ramach targów eksponował swoje kategorie produktowe, a pracownicy firmy skrupulatnie opowiadali zaciekawionym zwiedzającym o częściach dostępnych w ofercie.
Romix
Polski producent spinek montażowych tapicerki w przyszłym roku będzie obchodził swoje 30-lecie. W ostatnim czasie firma poszerzyła asortyment o akcesoria montażowe do reflektorów pojazdów.
Horpol
Na stoisku firmy Horpol można było zapoznać się z ich szeroką ofertą oświetlenia dla ciężarówek. Ponadto rozmowy z partnerami biznesowymi przedstawiciele tej firmy prowadzili przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.
Mellet Polska
Marka specjalizująca się w częściach zamiennych do turbosprężarek, a także w ich regeneracji, na swoim stoisku zaprezentowała jedną z nowości, która wejdzie do sprzedaży za kilka tygodni. Mowa tu o nowych, gotowych, wyważonych zespołach środkowych (CHRA).
SULTOF
Firma Sultof w ramach targów prezentowała swoją ofertę myjni i odkurzaczy w większości przeznaczonych dla samochodów ciężarowych. Nie brakuje w jej ofercie również propozycji zaprojektowanych dla samochodów osobowych.
UNIMETAL
Polski producent urządzeń diagnostycznych zaprezentował podczas targów szereg nowości asortymentowych. Wśród nich znalazły się m.in. samocentrujący szarpak hydrauliczny SZ-20A, seria linii diagnostycznych dla SKP – ALPHA, nowy miernik czastek stałych seria naposadzkowych i mobilnych linii diagnostycznych SMART MOBILE.
Beissbarth
Producent wyposażenia warsztatowego zaprezentował m.in. ofertę dla serwisów wulkanizacyjnych oraz zaawansowane urządzenie do kalibracji systemów ADAS. Ważnym elementem ekspozycji było urządzenie do bezdotykowego sprawdzania geometrii pojazdu. Urządzenie może łączyć się z wyświetlaczem lub tabletem i na bieżąco przekazywać wszystkie zmierzone parametry operatorowi.
Millers Oils
Producent środków smarnych dla motoryzacji i przemysłu zaprezentował na targach stały przekrój swojej oferty, w której skład wchodzą m.in. oleje silnikowe i przekładniowe oraz płyny chłodnicze czy hamulcowe.
TEAM GRONO
Ta polska firma zajmuje się sprzedażą i regeneracją części do silników z układami wysokoprężnymi Diesla. W jej ofercie znajdują się wtryskiwacze, pompy, elementy tłoczące, zawory tłoczne czy rozpylacze. Podczas targów można było zapoznać się z niemal każdym segmentem asortymentowym firmy.
WSOP (Certus)
WSOP to firma zajmująca się specjalistycznym wyposażeniem stacji kontroli pojazdów, myjni samochodowych wszystkich typów, a także warsztatów samochodowych. Na stanowisku mogliśmy obejrzeć np. czwartą generację linii CERTUS 4.0 z platformą informatyczną OPTIDESK czy rolkowe urządzenie do kontroli motocykli. Pokazano także drugę generację szarpaków CERTUS ze wzmocnioną konstrukcją na stalowych suwadłach.
Janmor
Dostawca systemów zapłonowych do motoryzacji zaprezentował zwiedzającym podczas targów przekrój swojej oferty, a przedstawiciele marki podejmowali rozmowy z kontrahentami.
GH-Parts
Istniejąca od 1998 r. firma ma w swojej ofercie ponad 9000 produktów. Większość jej asortymentu jest eksportowana poza Polskę, jednak firma zamierza ugruntować swoją pozycję także w naszym kraju, stąd obecność na targach TTM. Flagowym produktem GH-Parts są kompletne kolumny resorujące, umożliwiające szybką i sprawną naprawę pojazdu poprzez wymianę całego zestawu elementów.
Targi odbyły się w dniach 4-7 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Elor, 11 kwietnia 2024, 9:09 10 -1
Te targi to kompletna katastrofa. Przykro jest patrzeć jak Poznań upada przy każdej kolejnej edycji targów.
Odpowiedz