Targi Techniki Motoryzacyjnej 2022 już za nami – co warto było zobaczyć?

, 8 kwietnia 2022, 12:09

TTM 2022 to pierwsza tak duża impreza targowa w branży części i napraw, od trzech lat. Odbyła się w dniach 7-10 kwietnia. Czy w tym czasie warto było odwiedzić Poznań i wziąć w niej udział? Naszym zdaniem tak. Z kilku powodów.

Bezpośredni kontakt z przedstawicielami branży – targi motoryzacyjne wracają po latach

W naszej ankiecie, którą przeprowadziliśmy na początku roku w 9 krajach Europy, zdecydowana większość przedstawicieli branży części i napraw wskazała, że chętnie wzięłaby udział w tradycyjnych targach motoryzacyjnych, nawet pomimo problemów pandemicznych. Większość uczestników badania skłoniła się także do poglądu, że małe, lokalne wydarzenia targowe nie będą w stanie zastąpić dużych imprez ogólnokrajowych. Tęsknota za dużymi targami była zatem ewidentnie zauważalna na rynku. Pierwsza okazja od lat, by wziąć udział w takim wydarzeniu przypadła właśnie teraz. Z racji Targów Techniki Motoryzacyjnej, które odbyły się w Poznaniu (na terenie MTP), w dniach 7-10 kwietnia 2022 r. Portal MotoFocus.pl był patronem medialnym wydarzenia. Na naszym stoisku (nr 1., tuż przy wejściu) można było wziąć udział w konkursie.

Targi Techniki Motoryzacyjnej 2022 – co można było tam znaleźć?

Targi TTM od zawsze były nakierowane na zaprezentowanie pełnego przekroju technicznej strony motoryzacji, czym różniły się np. od targów organizowanych przez dystrybutorów części, organizowanych z myślą o węższej grupie zawodowej. TTM jest wydarzeniem skierowanym do właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych, ale także przedstawicieli stacji kontroli pojazdów, myjni samochodowych, rzeczoznawców i diagnostów, pracowników sklepów i hurtowni części i wyposażenia warsztatów, a nawet komisów czy wypożyczalni samochodów. W skrócie jest to impreza dedykowana wszystkim tym, którzy w swojej codziennej pracy potrzebują specjalistycznego sprzętu z zakresu techniki motoryzacyjnej.

TTM to nie tylko powierzchnia wystawiennicza, umożliwiająca zapoznanie się z ofertą firm, które przygotowały swoje stoiska. To także szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników czy Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej przeznaczony dla uczniów szkół samochodowych. Dodatkową atrakcją był „Żywy Warsztat”, czyli interaktywna wystawa urządzeń warsztatowych, pozwalająca na sprawdzenie ich działania w praktyce.

Jednocześnie z Targami Techniki Motoryzacyjnej odbywały się targi samochodowe Motor Show. W tym roku imprezy miały podobny rozmach. W przeszłości zdecydowaną przewagę pod tym względem miały targi Motor Show.

Samochody znajdowały się w hali 5., natomiast wystawcy TTM zajęli hale 3., 3A. oraz 4. Ta ostatnia była w dużej mierze areną konkursową Mistrzostw Mechaników. Znalazły się tam stoiska partnerów konkursu, na których finaliści wykonywali zadania praktyczne, punktowane w głównej klasyfikacji zmagań.

Stoiska wystawców targów TTM 2022

Biorąc pod uwagę okoliczności, czyli długi czas wywołanej pandemią posuchy w organizacji publicznych wydarzeń branżowych, targi TTM są wyjątkowym wydarzeniem. Nie można jednak powiedzieć, że są wydarzeniem epokowym czy szczególnie spektakularnym. Na liście wystawców znalazło się ponad 100 firm, jednak zabrakło wśród nich wielu ważnych rynkowych graczy. Trudno powiedzieć, czy powodem jest zmiana modelu komunikacji, czyli stała rezygnacja z udziału w targach (pandemia pokazała, że można bez nich funkcjonować) czy może brak wiary w to, że impreza faktycznie się odbędzie (w poprzednich latach, mimo czynionych planów, była odwoływana w związku z obostrzeniami pandemicznymi). Firmy, które zdecydowały się wystawić na targach TTM, raczej tego nie pożałują. Zainteresowanie zwiedzających było duże – wszak większość uczestników branży czekała na podobne wydarzenie przez lata. Nieobecność kilku dużych firm to także szansa dla mniejszych graczy na zwiększenie swojej rozpoznawalności, spokojne porozmawianie z potencjalnymi klientami, być może także klientami rzeczonych większych firm.

Nie ma jednak większych powodów do narzekania, gdyż targowa reprezentacja branży części i napraw była solidna. Tradycyjnie, w Poznaniu mieliśmy więcej firm, oferujących wyposażenie warsztatowe niż tych, oferujących części zamienne. Były tu jednak nie tylko standardowe elementy wyposażenia, takie jak narzędzia, podnośniki, testery diagnostyczne czy urządzenia do obsługi klimatyzacji, ale także maszyny do warsztatów specjalistycznych – np. myjki do części samochodowych, urządzenia do regeneracji filtrów DPF i inne.

Solidna reprezentacja branży była obecna także w hali 4., gdzie zlokalizowano firmy partnerujące XI Mistrzostwom Mechaników – m.in. Bilsteingroup, VARTA, ZF, Filtron, Orlen, TEXA czy NEO Tools. W tym roku konkurs odbywał się w aż sześciu kategoriach. Finalistów było więc wielu, a zmagania trwały aż do niedzieli. Na stoiskach można było jednak nie tylko przypatrzeć się rywalizacji konkursowej, ale także zapoznać się z aktualną ofertą wystawców.

W czasie targów odbywały się także konferencje branżowe oraz prezentacje dotyczące aktualnych dla branży tematów. Dla widzów przygotowano miejsca siedzące.

Czy warto było wybrać się na Targi Techniki Motoryzacyjnej 2022?

Naszym zdaniem tak. Po tak długiej przerwie, kontakt z ludźmi tworzącymi branżę motoryzacyjną jest niezwykle pozytywnym doświadczeniem. Od poprzednich targów wiele zmieniło się także w ofertach producentów i dystrybutorów.

Publiczne wydarzenia branżowe dopiero budzą się z długiego, pandemicznego snu, dlatego nie warto zawczasu ferować skrajnych osądów. Choć rozmiar pierwszych targów po przerwie nie jest niezwykle imponujący, daje nadzieję na powrót do dobrych tradycji. Zwłaszcza, gdy nadejdą spokojniejsze niż obecnie czasy.

Targi odbyły się w dniach 7-10 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Obecny, 9 kwietnia 2022, 17:19 6 -1

Słabe te targi mało wystawców nie wyszło w tym roku jednym słowem ....

Odpowiedz

Andrus, 9 kwietnia 2022, 17:51 10 0

Niestety nie jest tyle firm i osób ilu się spodziewałem, ale ważny pierwszy krok do powrotu targów został zrobiony. I to dobrze.

Odpowiedz

Kamil, 25 kwietnia 2022, 9:44 0 -3

No ja akurat przyznam, że zastanawiałem się czy taki wynajem podnośników faktycznie się opłaca, ale po zapoznaniu się z ofertą firmy GIZO, wiem że w moim przypadku to najlepsze rozwiązanie. Firma daje możliwość nie tylko kupienia takich podnośników, ale też ich wynajmu. Dbają o to by wszystkie wymiany i serwisy były robione na bieżąco, więc ich sprzęt jest sprawny i niezawodny. W razie awarii, naprawiany jest w miejscu wynajmowania. Ich oferta od razu mnie zainteresowała.

Odpowiedz

Anonim, 25 kwietnia 2022, 13:06 3 0

wspaniała darmowa reklama, zapomniałem podać nr telefonu

Odpowiedz