Już wkrótce XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników

, 21 lutego 2022, 12:58

Przed nami kolejny rok, kiedy organizowane są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników. W tej edycji organizatorzy przygotowali więcej atrakcji i konkurencji. Pojawili się także nowi partnerzy wydarzenia.

Z roku na rok popularność Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zwiększa się. Ubiegłoroczne eliminacje zgromadziły rekordową liczbę 1640 drużyn z całej Polski, a finaliści spotkali się w dniach 22-23 października 2021 r. na targach Poznań Game Arena.

– Przebieg X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, udało nam się zorganizować finały nie online, tak jak to było w 2020 r., ale na żywo, na Poznań Game Arena. Spotkanie z uczestnikami i partnerami OMM utwierdziło nas w przekonaniu, że warto kontynuować nasze działania. Dlatego w tym roku wracamy ze zdwojoną siłą i nowościami, o których będziemy na bieżąco informować. Dla uczestników oraz szkół przygotujemy szkolenia oraz cenne nagrody. Dla najbardziej aktywnych szkół zapewnimy wyposażenie ich warsztatów – mówi Adrian Dekowski, Prezes V8 Team, organizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

– Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to spektakularne i wartościowe przedsięwzięcie, dlatego co roku z radością włączamy się w ich organizację. Z przyjemnością obserwujemy zmagania młodych i zawodowych mechaników, ich zaangażowanie i motywację do zdobywania wiedzy i gościmy ich w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. – mówi dyrektor Grupy MTP Dariusz Wawrzyniak.

W tym roku uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników będą walczyć o podium w sześciu kategoriach:

 • Młody Mechanik
 • Mechanik Zawodowy
 • Elektromobilni
 • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
 • Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
 • Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawia się w 2022 r. po raz pierwszy

Główny akcent XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników to aktywne przyjęcie do serwisu. Zarówno młodzi, jak i zawodowi mechanicy, zdobędą wiedzę niezbędną do profesjonalnej obsługi klienta. Organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników stawiają sobie za cel przekonanie mechaników samochodowych do wykonywania pewnego stałego zakresu czynności przy okazji drobnych prac serwisowych takich jak np. wymiana oleju, filtrów czy opon.

– Chodzi o wyrobienie w młodych i zawodowych mechanikach nawyku kontroli kilku podstawowych elementów technicznych, mających wpływ na bezpieczeństwo kierowcy. Przy okazji wymiany opon można także skontrolować np. zawieszenie, stan akumulatora, klocków i tarcz hamulcowych czy też stan płynów eksploatacyjnych – wyjaśnia Sebastian Śliwka, który od wielu lat uczestniczy w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy. Po takiej kontroli klient powinien otrzymać listę usterek, które należy usunąć, a także termin kolejnej wizyty w warsztacie samochodowym. – Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla klienta, jak i samego warsztatu. Właściciel pojazdu otrzymuje informację o usterkach wymagających naprawy, a mechanik zyskuje na jego kolejnej wizycie, podczas której wykonuje naprawę. W warsztacie, w którym pracuję stosujemy np. tzw. mały przegląd zimowy. Nie koncentrujemy się tylko na awarii, z którą się zgłosił do nas klient, ale sprawdzamy również kilka podstawowych elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy zimą. – dodaje Sebastian Śliwka.

W jego ocenie Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to jedyny niezależny konkurs dla mechaników w Polsce, w którym może wziąć udział każdy, bez względu na to, czy pracuje w warsztacie niezależnym, czy ASO i w jakiej sieci dystrybucji zaopatruje się w części zamienne.

– Na każdego, kto chce uczestniczyć w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, czeka tu ogromna dawka wiedzy praktycznej. Stawiamy na młodych, ale nie zapominamy o zawodowych mechanikach. Ten zawód wymaga ciągłego kształcenia, a my dajemy taką możliwość wszystkim, dla których motoryzacja i pęd do wiedzy są pasją. Młodych mechaników będą dopingować Ambasadorzy Młodości – Karol Duda, który w tym roku jest takę ambasadorem „Akcji Filtracja” oraz „Poczciwy Krzychu” (Kamil Chwastek) – mówi Grzegorz Duda, współtwórca i ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.

Mistrzostwa Mechaników 2022

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to od lat miejsce spotkań przyszłych mechaników, ich nauczycieli, zawodowych mechaników i przedstawicieli partnerów wydarzenia, to czas wymiany doświadczeń i praktycznej edukacji. Wydarzenie ma już swoich wychowanków, którzy jeszcze niedawno uczestniczyli w konkurencjach dla uczniów szkół samochodowych – teraz, już jako zawodowi mechanicy, co roku walczą o zwycięstwo ze swoimi starszymi kolegami. Doświadczenia, jakie zdobywali na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, procentują w ich życiu zawodowym.

– Jeszcze jako uczeń z przyjemnością i wielką radością brałem udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Teraz jako student, startuję w kategorii Mechanik Zawodowy. Z perspektywy ucznia mogę powiedzieć, że bardzo dużo się nauczyłem. Niezwykle cenne są rozmowy z przedstawicielami firm, które przygotowują konkurencje. Można ich dopytać o szczegóły, rozwiać swoje wątpliwości. Obecnie wiadomości, jakie zdobyłem na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, wykorzystuję na studiach – mówi Karol Szczygielski, wielokrotny uczestnik Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, który w 2021 r. zajął 3. miejsce w kategorii Mechanik Zawodowy.

Nie bez znaczenia są kontakty zawodowe, jakie można nawiązać podczas udziału w Mistrzostwach, a także postrzeganie ich uczestników przez rynek pracy.

– Już jako zawodowy mechanik wielokrotnie spotkałem się z bardzo pozytywnym odbiorem mojej osoby przez przyszłych pracodawców. Uczestnictwo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników podnosi prestiż mojego CV i daje przewagę w sytuacji ubiegania się o pracę. – dodaje Karol Szczygielski.

Wartość edukacyjną Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników podkreślają także zawodowi mechanicy, którzy od lat biorą w nich udział.

XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników wracają z pomocą swoich partnerów. To dzięki ich zaangażowaniu wydarzenie z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Podczas przygotowań do eliminacji i w trakcie samych finałów uczestników OMM ponownie będzie wspierać marka PLATINUM ORLEN OIL. W ubiegłym roku dzięki akcji PLATINUM CARD zespół uczniowski w kategorii Młody Mechanik, który zdobył najlepszy wynik w testach wiedzy o środkach smarowych oraz płynach eksploatacyjnych, zyskał możliwość udziału w finałowej rozgrywce.

PLATINUM ORLEN OIL to także spotkania z Ambasadorami tej marki – Robertem Kubicą, Kubą Przygońskim oraz Bartoszem Zmarzlikiem.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników nie mogłyby się odbyć bez marki FILTRON. W ramach „Akcji Filtracja”, dzięki materiałom edukacyjnym zamieszczonym w Akademii Młodego Mechanika uczestnicy Mistrzostw zdobywają wiedzę, przygotowują się do eliminacji, sprawdzają wiadomości rozwiązując testy, a na najlepszych czeka wyjątkowa nagroda – „zielona karta” uprawniająca do udziału w finałach. Tak będzie także i w tym roku.

Podobne akcje zapewniające uczestnikom XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników edukację i udział w finałach dzięki „zielonej karcie” przygotowali także inni partnerzy wydarzenia. Młodzi i zawodowi mechanicy będą mieli do wyboru udział w:

 • „PLATINUM CARD” od marki PLATINUM ORLEN OIL
 • „Akcja Filtracja” od marki FILTRON
 • „Moje NEO Tools” od Grupy Topex
 • „Naładuj się Wiedzą” od marki VARTA
 • „Zielona Karta John Deere” od John Deere Polska
 • „BEZ NAPINKI Z BRIGGS&STRATTON” od firmy Chabin – dystrybutora Briggs&Stratton

Cyfrowe łącza i komputery już rozgrzewają przed tegorocznymi XI Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników tacy giganci jak Dell Technologies, Google For Education, GoCloud.pl. Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team,Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Partnerem strategicznym Mistrzostw jest PLATINUM ORLEN OIL. Partnerami Mistrzostw są: FILTRON, Grupa Topex, NEO Tools, GRAPHITE, VARTA, ZF Aftermarket, TRW, SACHS, febi bilstein, John Deere, TÜV SÜD Polska, BOŚ Bank, PRE Biel, Overcome, Google For Education, GoCloud.pl, Dell Technologies, RNEW, Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Briggs&Stratton, Chabin, Grupa DBK, TEC 2000, 3MM Racing, Yamaha, Pit Bike, LOCO, LCO, Yanosik, Yanosik Warsztaty, Fortus Auto, Targi Techniki Motoryzacyjnej, Poznań Motor Show, Poznań Game Arena, Duda Garage, Duda Motorsport, Hydrogen Poland, PACTT, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytut Badań Edukacyjnych. Patronem medialnym edukacyjnym wydarzenia jest Librus.

Szczególnie cenne, świadczące o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, są patronaty honorowe: Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PARP, ARiMR, KRUS, KOWR, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, Związku Dealerów Samochodowych.

25 marca 2022 r. odbędą się półfinały do XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, gdzie połączymy się z całą Polską.

Finały odbędą się 7-10 kwietnia 2022 r. podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej i Poznań Motor Show – największych targów motoryzacyjnych w Polsce.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!