Bezpieczny ściągacz do sprężyn

20 września 2011, 13:15

Gdańska firma Nagengast, specjalizująca się w naprawach zawieszeń samochodowych, wdrożyła do seryjnej produkcji ściągacz do sprężyn z napędem elektrycznym, dzięki czemu mechanik może pracować w bezpiecznej odległości od ściskanej sprężyny.

Demontaż i ponowny montaż kolumn MacPhersona podczas wymiany amortyzatorów wiąże się z koniecznością kontrolowanego napinania i luzowania sprężyn zwojowych. Podczas stosowania ręcznych narzędzi, wykorzystujących  mechanizmy śrubowe i wymienne uchwyty, mechanik jest narażony na groźne skutki pęknięcia ściskanej sprężyny lub jej gwałtownego oswobodzenia się z uchwytów.

Firma Nagengast opatentowała i wdrożyła do produkcji urządzenie, które jest wolne od wad ręcznych ściągaczy. Elektryczny napęd urządzenia o wadze 80 kg osiąga maksymalną bezpieczną siłę ściskającą 1000 kg, nie wymagając obecności mechanika bezpośrednio przy ściągaczu.

Przestrzenna rama nośna ściągacza firmy Nagengast ma formę prostopadłościennej klatki. W jej dolnej części osłoniętej blaszaną obudową mieści się silnik i stała przekładnia, przekazująca napęd na pionową śrubę obracającą się wewnątrz prowadnicy usytuowanej pośrodku jednej z szerszych ścian klatki. Śruba współpracuje z nakrętką wymuszającą przemieszczanie się po prowadnicy w górę lub w dół nastawnego imaka.

Imak wyposażony jest w trzy pokrętła, z których jedno służy do zaciskania szczęk mocujących dolne części kolumn McPhersona, a dwa pozostałe –do płynnego odchylania zamocowanego amortyzatora od pionu, w zakresie 25 stopni w dowolną stronę, aby zapewnić dokładnie współosiowe ustawienie wszystkich elementów kolumny podczas jej montażu. Ażurowa konstrukcja ramy urządzenia  umożliwia też w razie potrzeby osadzanie w imaku kolumn wraz ze zwrotnicami i piastami.


Do dwóch przeciwległych górnych poprzeczek klatki nośnej, wykonanych ze stalowych prętów, zamocowane są przesuwnie dwa uniwersalne haki dające się zaczepić o górny zwój dowolnej sprężyny, która dzięki temu ulega ściskaniu przy ruchu imaka w górę, a potem łagodnemu odprężeniu na skutek zmiany kierunku obrotów silnika.

Prototypowy egzemplarz przyrządu przez kilka lat był testowany w firmie Nagengast, bezawaryjnie obsługując w tym czasie kilka tysięcy maszyn. Wszystkie urządzenia są wyposażone w dodatkowe, linkowe zabezpieczenia sprężyn.

Więcej informacji o urządzeniu na stronie www.sciagacze.eu

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Najbezpieczniejsze stanowisko robocze do demontażu i montażu amortyzatorów
Najbezpieczniejsze stanowisko robocze do demontażu i montażu amortyzatorów

Wymiana amortyzatorów, chociaż jest rutynową czynnością, zawsze związana jest z ryzykiem zranienia. Firma Facom zajęła się tym problemem i w 2004 roku wyprodukowała dedykowane stanowisko robocze zapewniające przy tej czynności wszystkie warunki bezpieczeństwa. Obecnie rozszerza swoją gamę narzędzi do sprężania sprężyn o nowe pneumatyczne stanowisko robocze (DLS.500), umożliwiające optymalizację czasu pracy z jednoczesnym zapewnieniem maksymalnego […]

TRW apeluje – sprawdź sprężyny zawieszenia!
TRW apeluje – sprawdź sprężyny zawieszenia!

Podczas zimy ten ważny element układu zawieszenia narażony jest na szybszą korozję pod wpływem sypanej na drogi soli i piasku. Skorodowane sprężyny mogą pęknąć w każdej chwili i bez ostrzeżenia, dlatego TRW zaleca wymianę takich elementów w ramach przedzimowego serwisu lub kontroli pojazdu. Sprężyny śrubowe są niedoceniane, stosunkowo niewiele się o nich mówi, ale stanowią […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 20 września 2011, 13:45 0 0

ciekawy sprzęt.. ktoś używa?

Odpowiedz

soya, 28 stycznia 2015, 15:33 0 0

używał ktoś

Odpowiedz