Rusza sezon wymiany opon – zobacz, co nowego na rynku

6 kwietnia 2016, 13:45

Producenci i dystrybutorzy sprzętu warsztatowego tradycyjnie nie zaniedbali przygotowań do rozpoczynającego się sezonu wymiany opon. Sprawdziliśmy ciekawe nowości i oferty, które mogą zainteresować warsztaty, zajmujące się wulkanizacją.

Oponiarskie żniwa

Tradycyjnie sporo nowości dla warsztatów oponiarskich przygotowała firma TEXA. Tym razem tematem numer jeden jest system TPMS. Z roku na rok po ulicach jeździ coraz więcej samochodów wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w oponach. TEXA wciąż rozbudowywuje swoją ofertę dla warsztatów, które chciałyby obsługiwać także takie pojazdy. Na liście nowości znajdziemy m.in. Axone S TPS CAR – zestaw diagnostyczny umożliwiający pełną diagnostykę czujników TPMS, zarówno oryginalnych dla danego pojazdu jak i uniwersalnych (Schrader, Sensit, Huf, T-PRO) posiadający w standardzie (aktualna promocja trwająca do 31.12.2015 obejmuje: IDC4a CAR, IDC4 INFO-PLUS) możliwość pełnej diagnostyki szeregowej samochodów osobowych z opcją rozszerzenia oprogramowania do diagnostyki samochodów dostawczych czy motocykli.

Szczególnie promowanym w sezonie wiosennym produktem TEXY jest TPS, czyli podstawowe narzędzie do serwisowania opon. Charakteryzuje się wyjątkowo szerokim pokryciem diagnostycznym dostępnych na rynku marek i modeli, oraz solidnością konstrukcji. Komunikuje się z czujnikiem każdego koła, a po zbliżeniu do opony jest w stanie natychmiast wyświetlić ciśnienie, temperaturę i stan naładowania baterii, kod identyfikacyjny oraz wszelkie dodatkowe informacje udostępniane przez producenta. Pozwala sprawdzić stan zużycia baterii czujnika (jeśli producent przewidział) i dokonać jego wymiany, wykorzystując wewnętrzną bazę danych TEXA. Dostarczana jest informacja odnośnie prawidłowej procedury, którą należy zastosować przy wymianie opon wraz z np. momentem dokręcenia czujnika itp. W przypadku wymiany na czujnik uniwersalny, TPS jest w stanie sklonować kod ze starego czujnika. Użytkownik IDC4E CAR i posiadacz TPS może bezpłatnie pobrać oprogramowanie TPMS Repair na PC i sterować pracą TPS z ekranu komputera, co daje możliwość podglądu wszystkich „4 kół” jednocześnie oraz umożliwia płynne przejście z diagnostyki bezpośredniej czujników do testów systemu sterowania TPMS (poprzez złącze diagnostyczne). Nowością jest też TPS KEY, który umożliwia wykonanie wszystkich w/w operacji dokonywanych na czujnikach TPMS tylko i wyłącznie w połączeniu z jednostkami wizualizującymi TEXA Axone4, Axone4Mini i Axone S.

W ofercie firmy Świstowski S.A. niedawno pojawiła się wyważarka FOCUS F87. Producent tego urządzenia, włoska firma CEMB, adresuje ten produkt do serwisów opon, którym trudno sobie pozwolić na drogi sprzęt, a jednocześnie zależy im na jakości i komforcie użytkowania. Na liście wyposażenia: szereg programów wyważania łącznie z ALU-S, program ukrywania ciężarków za szprychami felg, autodiagnoza, autokalibracja, automatyczny pomiar średnicy i odległości koła, a także 17-calowy monitor.

W jaki sposób można usprawnić pracę w systemie przekładkowym? Warto zwrócić uwagę na ciężarki do wyważania kół. Zastosowanie ciężarka z taśmą nieco szerszą, niż ciężarek, co ułatwia jej odklejanie, znacznie skraca czas potrzebny na wymianę koła. Coraz większą popularność zyskują ciężarki w formie rolki, bardzo wygodne w aplikacji i nie generujące kilkusegmentowych odrzutów. W ofercie Świstowski można znaleźć ciężarki marki SMART, będące odpowiedzią na oczekiwania klientów co do dobrego produktu w dobrej cenie. Pełna gama ciężarków SMART obejmuje zarówno klejone w różnych segmentacjach i opcjach, jak i nabijane ołowiane i cynkowe w całym zakresie gramatur.

Flagową nowością firmy Legum jest elektro-hydrauliczna montażownica M&B DIDO 26MV, która została nagrodzona Złotym Medalem, na niedawno zakończonych targach TTM 2016. Montażownica została zaprojektowana dla serwisu mobilnego i pracy z kołami ciężarowymi, busami i samochodami osobowymi o średnicy do 26". Posiada bogate oprzyrządowanie de/montujące (M&B) i centrujące (HAWEKA). Wyposażona w system pracy ALWAYS IN LINE. Dzięki niemu, narzędzia robocze pracują zawsze w idealnej pozycji, nie uszkadzając opony lub felgi. Funkcja STAND-BY automatycznie zatrzymuje pracę silnika podczas bezczynności, redukując hałas i zużycie energii.

 

Firma Tip-Topol bardzo wcześnie rozpoczęła przygotowania do sezonu przekładkowego. Już na początku marca przygotowano gazetkę z wiosenną ofertą wyposażenia warsztatowego. Znajdują się w niej m.in. nowości, ale także promocje znanych urządzeń.

Od niedawna w ofercie Tip-Topol można znaleźć nowy typ czujnika ciśnienia – wyposażony w zawór gumowy Continental/VDO. To kolejna nowość dystrybutora w gamie produktów do obsługi systemów TPMS.

Tuż przed sezonem ofertę firmy z podpoznańskich Pobiedzisk zasilił także nowy 4-kolumnowy podnośnik do geometrii aut dostawczych. Najnowszy produkt firmy Butler – Logic 50LEAT, dedykowany jest do obsługi diagnostycznej najdłuższych aut dostawczych. Długość platform podnośnika wynosi 5,7 m, a szerokość 650 mm. Dzięki tym wymiarom podnośnik może obsłużyć również pojazdy na kołach „bliźniakach”. Co więcej, podnośnik Logic oprócz płyt rozluźniających oraz miejsc pod obrotnice posiada dodatkowy, wbudowany podnośnik podprogowy.

Każdy kto ma zamiar przed lub w trakcie wiosennego sezonu przekładkowego zaopatrzyć swój warsztat w nowy sprzęt, powinien zapoznać się z przedstawionymi powyżej nowościami. Zachęcamy także inne niż wymienione w artykule firmy do przesyłania nam informacji na temat swoich nowości ofertowych z segmentu wulkanizacyjnego.

 

Dowiedz się więcej

Rusza TEXA Tour 2016
Rusza TEXA Tour 2016

TEXA we współpracy z firmą Inter Cars zorganizuje na terenie całego kraju bezpłatne spotkania z cyklu KONFORT TOUR. Są one okazją do odświeżenia informacji z zasad obsługi systemu AC, przeglądu stacji i zapoznania się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami stosowanymi w tym segmencie rynku. Spotkania mają na celu przedstawienie potencjalnym klientom oraz aktualnym użytkownikom stacji […]

Jak poprawnie serwisować czujniki TPMS?
Jak poprawnie serwisować czujniki TPMS?

Obecność czujnika TPMS w kole stwarza ryzyko uszkodzenia go podczas standardowej procedury montażu i demontażu koła. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt jednego czujnika to czasem nawet kilkaset złotych, zaleca się szczególną uwagę podczas pracy z oponą. Jak sprawdzić, czy koło wyposażone jest w czujnik ciśnienia? Najlepszym sposobem jest test wykonany przy pomocy urządzenia diagnostycznego, […]

Sezon klimatyzacyjny – zobacz, co nowego na rynku
Sezon klimatyzacyjny – zobacz, co nowego na rynku

Właśnie teraz, w pierwsze naprawdę ciepłe dni roku, większość kierowców przypomina sobie o stanie układu klimatyzacji w swoich pojazdach. Oznacza to większą liczbę klientów w warsztatach. Aby dobrze ich obsłużyć, warto zainwestować w sprzęt. Sprawdziliśmy, nowości w ofercie producentów i dystrybutorów. Na nowy sezon klimatyzacyjny Świstowski S.A. poleca całą linię produktów do klimatyzacji brytyjskiej firmy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

grzewczyk, 29 kwietnia 2016, 4:34 0 0

No ja właśnie w focusie wymieniałem w poprzedni weekend w aso i kosztowo wyszło bardzo w porządku. A jeszcze zimówki na przechowanie oddałem.

Odpowiedz