Sezon klimatyzacyjny – zobacz, co nowego na rynku

, 4 maja 2016, 15:22

Właśnie teraz, w pierwsze naprawdę ciepłe dni roku, większość kierowców przypomina sobie o stanie układu klimatyzacji w swoich pojazdach. Oznacza to większą liczbę klientów w warsztatach. Aby dobrze ich obsłużyć, warto zainwestować w sprzęt. Sprawdziliśmy, nowości w ofercie producentów i dystrybutorów.

Na nowy sezon klimatyzacyjny Świstowski S.A. poleca całą linię produktów do klimatyzacji brytyjskiej firmy Primalec. Znajduje się tam gama olejów do klimatyzacji oraz barwników, które charakteryzują się korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Tegoroczną nowością jest preparat uszczelniający Airco Seal. Na rynku istnieje szereg tego rodzaju preparatów, które niestety bardzo często są zabójcze dla stacji obsługi klimatyzacji. Producent Airco Seal gwarantuje, że preparat ten jest bezpieczny zarówno dla układu klimatyzacji, jak i dla stacji obsługi. Jest to optymalne rozwiązanie w przypadku starszych samochodów, których naprawa jest często zbyt kosztowna, albo w miejscach niedostępnych bez pracochłonnego demontażu.

Świstowski poleca również generator ozonu Purifier, służący do odgrzybiania układu klimatyzacji i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Ozon jest wytwarzany przez lampę UV, co jest bardzo wygodne dla operatora – urządzenie wystarczy podłączyć do sieci lub do gniazda zapalniczki w pojeździe i odczekać około 20 minut (lub dłużej w przypadku większych pojazdów). Timer sam wyłączy urządzenie po upływie zaprogramowanego czasu. Nie ma konieczności stosowania żadnych materiałów eksploatacyjnych.

Jeśli chodzi o stacje obsługi klimatyzacji, Świstowski rozpoczął współpracę z wiodącym producentem urządzeń do obsługi AC, firmą Brainbee. Szczególnie poleca model Multigas 8500 PLUS, dostępny w wersji na stary i nowy czynnik oraz z możliwością przeróbki ze starego na nowy. Model ten wyposażony jest w szereg udogodnień dla operatora. Na wzmiankę zasługuje moduł AGRI&WORK, czyli opcja ułatwiająca obsługę pojazdów rolniczych i budowlanych, umożliwiająca dostęp do bazy danych pojazdów rolniczych. Jest rozbudowana o specjalny system faz odzysku i iniekcji, których synchronizacja prowadzi do najlepszego poziomu napełniania systemu klimatyzacji. Funkcja ta umożliwia osiągnięcie najwyższej wydajności, bez konieczności znajomości ilości czynnika wymaganej w danym pojeździe.

Jedną z nowości na polskim rynku jest seria stacji klimatyzacji OKSYS, których importerem jest ELKUR z Jarosławia. Producentem stacji jest włoska firma OKSYS – Quadrante Snc., działająca na rynku europejskim od 20 lat. Urządzenia wyposażone są w całkowicie automatyczne funkcje dedykowane do obsługi samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, rolniczych i autobusów. Stacje umożliwiają płukanie układu klimatyzacji, azotowy test szczelności, obsługę aut hybrydowych i elektrycznych, przystosowane są też do pracy z czynnikiem 1234Yf, a także mają możliwość wbudowania do urządzenia analizatora czynnika.

Czym wyróżniają się stacje OKSYS na tle innych urządzeń do serwisowania klimatyzacji? Jako jedyne na rynku polskim posiadają system wyświetlania za pomocą piktogramów i znaków graficznych, co pozwala na intuicyjną i prostą obsługę urządzenia. Dodatkowo też posiadają przydatne funkcje jak przyłącze sondy temperatury, czy też funkcja wtrysku oleju „AUTOMATIC + ”. Już niedługo na kanale YouTube firmy ELKUR będzie można obejrzeć filmy instruktażowe przedstawiające nowe stacje.

Firma Hella Gutmann Solutions poleca narzędzie S-Repair do profesjonalnej naprawy przewodów klimatyzacji. Nie zawsze konieczna jest wymiana całego przewodu w obiegu klimatyzacji z powodu usterki w jednym miejscu. W wielu przypadkach można wymienić przetarte lub skorodowane części przewodów, ale konieczne są do tego odpowiednie narzędzia. Firma Hella Gutmann Solutions uzupełniła swój asortyment narzędzi specjalnych i materiałów eksploatacyjnych do samochodowych układów klimatyzacji o innowacyjny zestaw do naprawy przewodów, za pomocą ktorego można szybko i ekonomicznie wymienić przewody i części przewodów w najwęższych komorach silnika. System bazuje na znanej metodzie zaciskanych złączek, podobnie jak system narzędzi ‚Lokring’. Przy jego użyciu naprawy uszkodzonych przewodów i przejść węży można wykonywać znacznie ekonomiczniej i bardziej profesjonalnie niż za pomocą czasochłonnych rozwiązań pojedynczych ze złączami śrubowymi.

Pełny zestaw składający się z ponad 50 części jest dostarczany w praktycznym metalowym pudełku. Oprócz narzędzi naprawczych z rożnymi szczękami ściskającymi zawiera on rownież wszystkie materiały, ktore są niezbędne do naprawy przewodu. Są to złączki do łączenia rur lub rury na wąż w rożnych rozmiarach, aluminiowe odcinki przewodów z pięcioma powszechnie stosowanymi średnicami oraz materiały montażowe. Te materiały eksploatacyjne są ułożone przejrzyście w dwóch plastikowych skrzynkach. Aby zestawy były zawsze kompletne i gotowe do użytku, można bez problemu zamówić dodatkowo pojedyńcze części.

Hella Gutmann poleca także stacje klimatyzacji z linii Husky 100, w tym stację pracującą na nowy czynnik R1234YF.

Nowością firmy Bosch jest urządzenie do obsługi klimatyzacji ACS 661. Przeznaczone jest do obsługi samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych z nowym czynnikiem klimatyzacji: R1234yf. Po wprowadzeniu na rynek w 2011 roku pierwszych modeli pojazdów z klimatyzacją przystosowaną do nowego czynnika R-1234yf, Bosch ściśle współpracował z przemysłem motoryzacyjnym w celu opracowania nowego urządzenia do serwisowania klimatyzacji. Podstawowe zalety ACS 661 to w pełni automatyczna obsługa z możliwością wyboru trybu ręcznego, funkcja przepłukiwania węży serwisowych przy obsłudze systemów A/C pojazdów hybrydowych i elektrycznych, osobne pojemniki na olej i środek kontrastowy, funkcja wytwarzania wysokiego podciśnienia, elektroniczna kontrola wymiany powietrza wewnętrznego, zintegrowany program płukania z opcjonalnym zestawem, automatyczne spuszczanie nieskondensowanych gazów, łatwy w obsłudze filtr wewnętrzny i filtr-osuszacz i wymiana oleju w pompie podciśnieniowej.

Dodatkowo zakupić można: zestaw UV (ultrafiolet) do lokalizacji nieszczelności, termometr cyfrowy do kontroli temperatury na wyjściu i elektroniczny przyrząd do wykrywania nieszczelności.

Najważniejsze nowości na sezon klimatyzacji w firmie Tip-Topol pochodzą od austriackiego producenta, firmy AVL DITEST. Są to urządzenia do obsługi klimatyzacji na nowy czynnik: R1234yf oraz zupełna nowość – CO2. Dwutlenek węgla jako czynnik chłodniczy zostanie wprowadzony przez Mercedesa we flagowej limuzynie S-klasy. Wraz z firmą AVL, Tip-Topol przedstawia urządzenie ADS310, które zostało zatwierdzone oficjalnie przez Mercedes-Benz jako dedykowane do sieci autoryzowanych stacji obsługi. Model ten można obejrzeć na DemoCarze firmy, którzy od maja będzie jeździł po Polsce.

Drugim urządzeniem wartym wspomnienia jest ekonomiczny model ADS110 dedykowany do obsługi czynnika R1234yf. Urządzenie jest w pełni automatyczne, dzięki czemu praca jest wygodna i szybka. Model ten znajduje się aktualnie w wiosennej promocji w cenie 10 200 zł netto.

Wśród stacji klimatyzaji TEXA, warto zwrócić uwagę na urządzenie KONFORT 780R. Jest ono najwyższym modelem nowej serii 700 i stanowi maksymalnie zaawansowaną stację obsługi układów klimatyzacji dostępną obecnie na rynku. 780R posiada praktycznie takie same wymiary zewnętrzne, co pozostałe modele, a zawiera dwa zbiorniki wewnętrzne oraz dwa oddzielne obwody odzysku, recyklingu i ponownego podawania czynnika, co daje możliwość równoległego korzystania z dwu typów czynników (“starego” R134a i “nowego” R1234yf).

Zachęcamy także inne niż wymienione w artykule firmy do przesyłania nam informacji na temat swoich nowości ofertowych z segmentu klimatyzacyjnego.

Dowiedz się więcej

Rusza sezon wymiany opon – zobacz, co nowego na rynku
Rusza sezon wymiany opon – zobacz, co nowego na rynku

Producenci i dystrybutorzy sprzętu warsztatowego tradycyjnie nie zaniedbali przygotowań do rozpoczynającego się sezonu wymiany opon. Sprawdziliśmy ciekawe nowości i oferty, które mogą zainteresować warsztaty, zajmujące się wulkanizacją. Oponiarskie żniwa Tradycyjnie sporo nowości dla warsztatów oponiarskich przygotowała firma TEXA. Tym razem tematem numer jeden jest system TPMS. Z roku na rok po ulicach jeździ coraz więcej […]

Majowe  i czerwcowe szkolenia Centrum Szkoleniowego Tip-Topol
Majowe i czerwcowe szkolenia Centrum Szkoleniowego Tip-Topol

Tip-Topol prezentuje aktualny harmonogram kursów, jakie zostaną przeprowadzone jeszcze w maju, a także pełen plan szkoleń czerwcowy.   Nazwa kursu Termin majowy 2016 r. Termin czerwcowy  2016 r. Obsługa koła i naprawa opon w oponiarskim serwisie osobowym + TPMS 17-19 7-9 i 28-30 Obsługa koła i naprawa opon w oponiarskim serwisie osobowym FASTFIT + TPMS 17-18  […]

Odmieniony Demo Car Tip-Topolu rusza w trasę
Odmieniony Demo Car Tip-Topolu rusza w trasę

Jak w poprzednim roku tak i w tym Tip-Topol przygotowywał pokazowy pojazd – DemoCar. W tym roku odświeżono formułę projektu. W środku można znaleźć urządzenia austriackiej firmy AVL DITEST tj. urządzenia do klimatyzacji na wszystkie dostępne czynniki chłodnicze (R134a, R1234yf i CO2) oraz urządzenia diagnostyczne. Jedną z największych „ciekawostek” jest urządzenie do obsługi klimatyzacji z […]

Jak uniknąć błędów podczas wymiany pompy cieczy chłodzącej
Jak uniknąć błędów podczas wymiany pompy cieczy chłodzącej

Producenci współczesnych samochodów zalecają, aby pompę cieczy chłodzącej wymieniać każdorazowo podczas wymiany układu rozrządu. Sama czynność wymiany pompy jest dość prosta, ale o jakości tej usługi, a zarazem trwałości pompy decydują, jak to zazwyczaj bywa, detale. Niestety nawet doświadczeni mechanicy montując pompy popełniają mniej lub bardziej poważne błędy. Z powodu nieprawidłowości podczas montażu najczęściej uszkadza […]

EXTRACOOL – płyn wspomagający działanie klimatyzacji samochodowej
EXTRACOOL – płyn wspomagający działanie klimatyzacji samochodowej

ExtraCool AC wspomaga funkcjonowanie klimatyzacji, dzięki czemu wnętrze pojazdu ulega ochłodzeniu o 15% szybciej po uruchomieniu klimatyzacji w upalny dzień oraz temperatura wnętrza jest do 15% niższa podczas jazdy. Zastosowanie ExtraCool AC jest proste i polega na aplikacji do systemu klimatyzacji. Użytkownik pojazdu odnosi następujące korzyści z zastosowania preparatu ExtraCool AC: Szybkie ochłodzenie pojazdu w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!