Urządzenia do obsługi TPMS w Inter Cars

3 listopada 2014, 14:00

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE (nr 661/2009) system TPMS stał się obowiązkowy dla wszystkich samochodów osobowych nowo homologowanych, począwszy od 01.11.2012 roku i będzie obowiązkowy, niezależnie od daty homologacji pojazdów, począwszy od pierwszego listopada roku 2014.

Wprowadzenie wymienionej wyżej dyrektywy stawia nowe wymagania warsztatom samochodowym, które, chcąc obsługiwać pojazdy z systemem TPMS (szczególnie wersję bezpośrednią – z czujnikiem ciśnienia i temperatury), będą musiały posiadać odpowiednie urządzenie diagnostyczne.

Diagnoza, naprawa czy „zwykła obsługa serwisowa” typu: wymiana opon, wymiana czujników czy przełożenie/obrót opon będą wymagały użycia dedykowanego urządzenia diagnostycznego. Dla warsztatów, które już teraz chcą przygotować się do obsługi tej technologii, firma Inter Cars poleca urządzenia ze swojej oferty. Pośród propozycji znajdziemy zarówno najprostsze czytniki i aktywatory, jak i zaawansowane testery systemów TPMS, umożliwiające komunikację ze sterownikiem pojazdu.


Urządzenia do obsługi systemów TPMS w Inter Cars SA

VDO VT-30 firmy ATEQ jest uniwersalnym dekoderem i aktywatorem czujników TPMS. Jest kompatybilny z większością znanych czujników, a poszerzenie bazy danych o nowe modele pojazdów umożliwią aktualizacje oprogramowania. Urządzenie aktywuje i dekoduje czujniki, wyświetla dane czujnika na ekranie oraz pomaga w rozwiązaniu problemów z czujnikami uszkodzonymi. Wyświetla i umożliwia wydruk następujących danych: ID czujnika, ciśnienie, stan baterii, temperatura itp.

 

Indeks IC: ATEQV30
Cena katalogowa: 1 490,00 PLN netto

 

Uniwersalnym testerem jest również VDO VT-55 OBDII, który poprzez złącze EOBD może zaprogramować ECU pojazdu, jeżeli jest to wymagane. Podobnie jak ww. urządzenia aktywuje i dekoduje czujniki TPMS, wyświetla ich dane na ekranie oraz pomaga w rozwiązaniu problemów.

 

Indeks IC: A2C59506642 OBDII
Cena katalogowa: 4 390,00 PLN netto

 

VDO TPMS PRO/PRO INTER posiada wysokiej rozdzielczości kolorowy wyświetlacz oraz przejrzyste, wielojęzyczne menu. Ergonomiczna klawiatura i nawigacja na bazie ikon ułatwia obsługę menu i funkcji diagnostycznych zaimplementowanych w urządzeniu, takich jak odczyt i kasowanie błędów, odczyt temperatury, ciśnienia i stanu baterii, aktywację/dezaktywację systemu czy programowanie czujników uniwersalnych. Urządzenie dostępne jest w wersji z drukarką lub bez.

Indeks IC: A2C59506457 (TPMS PRO)
Cena katalogowa: 4 490,00 PLN netto

Indeks IC: A2C59506643 (TPMS PRO PRINTER),
Cena katalogowa: 5 490,00 PLN netto

 

Magneti Marelli TPMS Connect EVO – urządzenie umożliwia sprawdzenie błędów i przyczyn ewentualnego zapalania się kontrolki TPMS na desce rozdzielczej, przeprowadzenie wstępnej kontroli systemu bez konieczności demontażu i wyjmowania zaworów z czujnikami, identyfikację ID poszczególnych czujników, kompleksową kontrolę i obsługę systemu podczas zmiany kół, a także bezprzewodowy pomiar temperatury, ciśnienia w oponach i stanu baterii czujników. Do urządzenia należy wykupić licencję z rocznym pakietem aktualizacji.

 

Indeks IC: 007935900385 (TPMS Connect Evo)
Cena katalogowa: 2 000,00 PLN netto


Indeks IC: 007935900385/OBD (TPMS Connect EVO OBD)
Cena katalogowa: 4 000,00 PLN netto

 

Bosch TPA 200 służy do odczytu danych z czujników lub do programowania czujników uniwersalnych. Przyrząd ten można stosować zarówno w profesjonalnych serwisach opon, jak i na stanowiskach przyjęć pojazdów oraz wykorzystywać jako uzupełnienie diagnozy sterowników za pomocą ESI[tronic] i KTS.

Indeks IC: 0 684 400 250
Cena katalogowa: 2 200,00 PLN netto

 

Kolejną propozycją jest TPS marki TEXA. Rozwiązaniem standardowym jest urządzenie TPS, które charakteryzuje się wyjątkowo szerokim pokryciem diagnostycznym dostępnych na rynku marek i modeli. Po wyborze pojazdu TPS komunikuje się z czujnikiem każdego koła, a po zbliżeniu do opony jest w stanie natychmiast aktywować go, o ile pozostaje w stanie standby, a następnie sprawdzić jego skuteczność i wyświetlić na zintegrowanym wyświetlaczu ciśnienie, temperaturę i – w przypadku dostępności tej opcji – stan naładowania baterii, jak również kod identyfikacyjny oraz wszelkie dodatkowe informacje diagnostyczne udostępniane przez producenta. W przypadku wymiany czujnika na uniwersalny czujnik zastępczy system TPS STANDARD jest w stanie zaprogramować ten ostatni, przydzielając mu kod identyfiykacyjny wymienianego wadliwego czujnika, umożliwiając jego komunikację z odbiornikiem lub centralką pojazdu.

 
Indeks IC: TEX D10840
Cena katalogowa: 1 790,00 PLN netto

 

AXONE S TPS wraz z modułem TPS KEY oraz interfejsem Navigator Nano S to mobilny zestaw diagnostyczny firmy Texa. Zestaw pozwala na komunikację nie tylko z czujnikami TPMS, jak w przypadku rozwiązania standardowego, ale i ze sterownikami pojazdu poprzez gniazdo OBD – umożliwia to warsztatom wulkanizacyjnym przeprowadzenie wszystkich czynności dotyczących systemów kontroli ciśnienia w oponach we wszelkich konfiguracjach technicznych wybranych przez producenta. Urządzenie zostało wyposażone w oprogramowanie FAST-FIT, dzięki któremu możliwości diagnostyczne zostały rozszerzone o szereg innych funkcji z zakresu m.in. elektroniki zawieszenia, wymiany i kontroli elektroniki klocków hamulcowych, wymiany akumulatorów, systemów star-stop oraz pojazdów elektrycznych, regeneracji filtrów cząstek stałych, wymiany zestawu wskaźników, oświetlenia i wiele innych.

 


Indeks IC: TEX Z11011
Cena katalogowa: 6 190,00 PLN netto

 

Zaopatrz swój serwis w dedykowany sprzęt do obsługi TPMS

Chcąc przygotować się do serwisu systemów TPMS, każdy warsztat powinien również zainwestować w osprzęt dodatkowy, czyli czujniki, wentyle, zawory, uszczelki oraz narzędzia do ich naprawy i wymiany. Sprawy na pewno nie ułatwia fakt, że aktualnie liczba fabrycznie dedykowanych czujników oscyluje w granicach kilkuset złotych, gdzie koszt kompletu niejednokrotnie przekracza 1000 zł. Aby ograniczyć stocki magazynowe dedykowanych sensorów, powstał tzw. sensor uniwersalny. UNI sensor (w zależności od producenta) jest w stanie zastąpić do 95% sensorów OEM dostępnych na rynku.

W ofercie Inter Cars znaleźć można czujniki dedykowane VDO oraz Schrader, których zastosowanie pokrywa większą część parku samochodowego. Ich zaletą jest wstępne zaprogramowanie przez producentów z uwzględnieniem parametrów specyficznych dla danego pojazdu. Do poprawnej pracy wystarczy zatem zamontować czujnik w określonym pojeździe.

Inter Cars SA ma w swojej ofercie także czujniki uniwersalne (433 MHz do aut europejskich oraz 315 MHz do samochodów pochodzących z USA) CUB UNI-Sensor (indeks IC: CUB SENSOR433) oraz Schrader Ez-Sensor (indeks IC: SCHR2020), które po sklonowaniu oryginalnego czujnika i zaprogramowaniu bez problemu można zamontować w 95% pojazdów. Czujniki UNISensor CUB znajdują się na opatentowanej nakrętce mocującej – kąt można dostosować do felgi w zakresie od 12 do 40°, zatem przeznaczony jest do większości felg aluminiowych i stalowych. Wentyl wykonany jest z wysokiej jakości aluminium, a anodowane wykończenie chroni go przed korozją.

Firma CUB Autoparts posiada ponadto w swojej ofercie tester Sensor AID, zaprojektowany do diagnozy i interakcji z czujnikami ciśnienia za pomocą sieci bezprzewodowej lub manualnie. Dzięki urządzeniu możliwe jest:

  • pobranie danych z czujnika ciśnienia (temperatury, ciśnienia, stanu baterii), 
  • weryfi kacja każdego czujnika ciśnienia zamontowanego w kołach, 
  • kodowanie nowych czujników.

 

Sensor AID diagnozuje do 95% wszystkich sensorów fabrycznych oraz pozwala stworzyć czujnik „sklonowany” lub „zamiennik” (bez klonowania), używając uniwersalnych czujników UNI sensor CUB. Warto także wspomnieć o zalecanej przez producentów czujników wymianie uszczelek oraz specjalnego zaworu podczas każdorazowego demontażu urządzenia.

Oferta specjalna Inter Cars

Dla warsztatów, które chcą przystosować się do wymogów, jakie niesie ze sobą wprowadzenie systemu TPMS, firma Inter Cars przygotowała ofertę specjalną na czujniki uniwersalne CUB UNI-Sensor z urządzeniem diagnostycznym w pakiecie. Pakiet obejmuje 40 szt. czujników (433 MHz – EUROPA) + tester Sensor AID.

Cena specjalna pakietu wynosi 7600 PLN netto (katalogowa cena 40 szt. czujników i testera wynosi 11 290 PLN netto).
Indeks: CUB TESTER/SET. Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

Czujniki CUB UNI sensor (433 MHz i 315 Mhz) w ofercie Inter Cars dostępne są na sztuki oraz w pakietach po 12 i 24 szt.
Katalogowa cena 1 szt. czujnika CUB UNI: 215 PLN netto.

Dowiedz się więcej

Filie Inter Cars pod nowym adresem
Filie Inter Cars pod nowym adresem

Filia Inter Cars w Lubinie zmieniła adres i powiększyła swoją ofertę. Podobna przeprowadzka miała miejsce w Bełchatowie, gdzie filia przeniosła się do większego obiektu. Lubin Filia w Lubinie, dzięki przeprowadzce zyskała dodatkowe metry kwadratowe. Powiększył się magazyn i sala sprzedaży. Obiekt znajduje się obecnie na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 91 l, wcześniej mieścił się na ul. […]

„Gazetka zimowa” Inter Cars
„Gazetka zimowa” Inter Cars

Inter Cars przygotował specjalne wydanie Gazetki zimowej. Jej tematyka skupia się na narzędziach i urządzeniach szczególnie przydatnych o tej porze roku. Sezon jesienno-zimowy to czas wytężonej pracy warsztatów zajmujących się wymianą opon, kontrolą stanu akumulatora, kontrolą hamulców czy rozruchu pojazdu. Czas ten bywa także trudny dla samych kierowców, których nagły atak zimy niejednokrotnie zaskakuje, powodując mniejsze lub […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

fructon, 11 listopada 2014, 12:26 0 0

Osobiscie uważam że systemy oparte na odczycie z takich czujników to badziewie które przysparza tylko problemów ,o wiele lepiej pracują takie układy oparte o odczyt z abs i są bardziej niezawodne w działaniu.

Odpowiedz