Największa w Europie fabryka katalizatorów otwarta w Polsce

22 lipca 2014, 10:19

Koncern BASF uruchomił w Środzie Śląskiej swój największy w Europie zakład produkcji katalizatorów samochodowych. Inwestycja, której całkowitą wartość szacuje się na 150 mln euro, podwoi moce produkcyjne regionu i stworzy 400 miejsc pracy.

Firma BASF uruchomiła swój nowy zakład produkcji katalizatorów spalin do samochodów na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej w pobliżu Wrocławia. Oficjalne otwarcie odbyło się 18 lipca 2014 r. Wzięli w nim udział liczni przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, w tym wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina oraz członek zarządu BASF, dr Hans-Ulrich Engel.

Budowa nowego zakładu o powierzchni 40 tys. m², największego w Europie obiektu BASF przeznaczonego do produkcji katalizatorów spalin, zaczęła się w końcu 2012 r. Początkowa inwestycja wyniosła 90 milionów euro. Eksploatację próbną podjęto w kwietniu 2014 r., a od ubiegłego miesiąca pracują dwie linie produkcyjne. Na tym etapie zakład zatrudnia ponad 100 osób. Zostanie on rozbudowany, przez co ogólna suma inwestycji wzrośnie do ok. 150 mln euro. Kiedy do 2016 r. uruchomionych zostanie dziesięć planowanych linii produkcyjnych katalizatorów spalin do samochodów osobowych i ciężarowych, BASF planuje zatrudnić w oddziale w Środzie Śląskiej ok. 400 osób.

Katalizatory spalin produkowane w Środzie Śląskiej stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, a także samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym, w celu spełnienia wymagań surowszych norm emisji spalin Euro 6/VI.

– „Uruchomienie tego nowego zakładu produkcyjnego jest ważnym uzupełnieniem naszej globalnej sieci wytwórczej nowoczesnych technologii służących kontroli emisji. Wiemy, że coraz surowsze normy emisji spalin są istotnym czynnikiem wzrostu dla naszej działalności. Nasza inwestycja w Środzie Śląskiej pozwoli nam uzyskać moce produkcyjne potrzebne do możliwie najbardziej efektywnego obsłużenia wzrastającego popytu klientów." – mówi Kenneth Lane, Prezes Działu Katalizatorów BASF.

W zakładzie w Środzie Śląskiej produkowane są m.in. przeznaczone do użytku w pojazdach systemy do selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), rozwiązania supernowoczesnej selektywnej redukcji katalitycznej na filtrze (SCRoT), a także katalizatory rozpadu ozonu marki PremAir.

– „Z uwagi na atrakcyjność położenia i pozytywny rozwój sytuacji ekonomicznej Polska jest dla BASF korzystnym miejscem dla inwestycji. Ten nowy zakład umocni naszą pozycję dostawcy innowacyjnych rozwiązań na rynki w Europie Środkowej." – mówi dr Joachim Meyer, Dyrektor Centrum Biznesowego BASF na Europę Środkową.

Dowiedz się więcej

Największa fabryka katalizatorów  BASF w Polsce
Największa fabryka katalizatorów BASF w Polsce

Niemiecki potentat chemiczny BASF wybuduje w Polsce fabrykę katalizatorów. Będzie to największa tego typu inwestycja firmy w Europie. 400 miejsc pracy w nowej fabryce BASF Zakłady produkcji katalizatorów samochodowych powstaną w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w Środzie Śląskiej. Na pierwszy etap budowy BASF przeznaczy co najmniej 90 mln Euro. Do zamknięcia fazy powstawania projektu, nakłady […]

Premier Ewa Kopacz w fabryce BASF
Premier Ewa Kopacz w fabryce BASF

Premier Ewa Kopacz odwiedziła niedawno otwarty zakład produkcyjny katalizatorów emisji firmy BASF w Środzie Śląskiej koło Wrocławia. W najbliższym czasie fabryka zatrudni 100 nowych pracowników. Trwa rekrutacja. Premier została powitana przez Dirka Elvermanna, prezesa zarządu firmy BASF Polska. Obejrzała pracę przy produkcji katalizatorów i rozmawiała z pracownikami. Dziś w fabryce pracuje 160 osób. Prowadzona jest […]

Monter mechatronik w BASF – nowy kierunek w technikum
Monter mechatronik w BASF – nowy kierunek w technikum

Firma BASF we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Środzie Śląskiej stworzy klasę, której absolwenci znajdą zatrudnienie w fabryce firmy. BASF wykształci przyszłych pracowników Nowa klasa o profilu monter mechatronik ruszy w roku szkolnym 2016/2017 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Wincentego Witosa, ul. Świętego Andrzeja 4 w Środzie Śląskiej. Pomysłodawcą […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 1 czerwca 2018, 16:23 1 0

Specjalna strefa ekonomiczna? A wiec nie zaplaca grosza podatku? tez mi inwestor

Odpowiedz