Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

Technika

Peugeot 308: Odgłos gwizdu we wnętrzu pojazdu

Firma Autodata prowadzi poradnik Autodocta, w którym przedstawia rozwiązania często spotykanych, acz trudnych w diagnostyce problemów motoryzacyjnych. Dziś przedstawiamy problem z Peugeotem 308, w którego wnętrzu, podczas parkowania rozlegał się gwizd.

Rozwiązania dla sprawnego układu paliwowego

Ograniczanie emisji w samochodach osobowych dominuje w publicznej debacie. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu napędów alternatywnych. Z ekologicznego punktu widzenia sensowną opcją jest także naprawa już wyprodukowanych pojazdów − ponieważ przyczynia się do oszczędzania większości zasobów naturalnych.

Przeciążenie mechaniczne spowodowane uruchomieniem podczas wybiegu silnika

Silnik po wyłączeniu, zanim zatrzyma się zupełnie,obraca się jeszcze w kierunku roboczym przez kilka do kilkudziesięciu sekund, w zależności od wielkości, masy i dodatkowego osprzętu (alternator). Wskutek sprężania w poszczególnych cylindrach, na krótko przed zatrzymaniem silnik wykonuje również ruchy oscylacyjne – czyli takie w kierunku przeciwnym do zasadniczych obrotów.

Obsługa ściągacza tulei belki VAG

Firma TEDGUM przygotowała instrukcję wideo prezentującą sposób obsługi nowego ściągacza do tulei belki silnika dla samochodów grupy VAG.

Wymiana płynu hamulcowego. Jak przeprowadzić ją poprawnie?

Jednym z jego elementów układu hamulcowego jest płyn hamulcowy, którego zadaniem jest przeniesienie na hamulce kół siły wytworzonej przez nacisk stopy kierowcy na pedał hamulca. Aby czynność ta zawsze była realizowana w odpowiedni sposób, płyn hamulcowy należy regularnie wymieniać podczas przeglądu. Co warto o nim wiedzieć i jak przeprowadzić tę wymianę poprawnie?

Części używane z gwarancją „rozruchową” – czy warto je kupować?

Właściciel pojazdu podczas naprawy boryka się często z dylematem „część nowa czy używana”. Wybór ciężki, bo powiązany ze sporym nakładem finansowym. Niemniej rolą mechanika jest zawsze doradzanie opcji jak najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej.

Wymiana oleju w różnych typach automatycznych skrzyń biegów

Automatyczne skrzynie biegów są dziś standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie niektóre modele samochodów. Z uwagi na rozwój hybryd, samochodów elektrycznych oraz pojazdów autonomicznych skrzynie automatyczne będą zyskiwać coraz większą rynkową przewagę nad ich manualnymi odpowiednikami. Z tego względu warto znać podstawowe zasady eksploatacji automatycznej skrzyni biegów, w tym kwestię wymiany oleju przekładniowego. Czy rodzaj […]

Wymagania w zakresie geometrii układu kierowniczego

Kierownica jest skrzywiona przy jeździe na wprost lub podczas jazdy pojazd ściąga na bok? To klasyczne objawy problemów z geometrią układu kierowniczego. Pojawiają się w wyniku starzenia i zużywania się podzespołów. Mogą również wystąpić na skutek wjechania w dziurę, najechania na krawężnik, a już na pewno po większym zderzeniu.

Od czego zależy trwałość żarówki?

Żadna żarówka nie jest wieczna. W pewnym momencie każda odmówi w końcu posłuszeństwa. Ale przyczyn jej przepalenia się jest całkiem sporo. I niektóre z nich można w prosty sposób wyeliminować. Okazuje się, że na trwałość żarówki wpływ mają m.in. kondycja instalacji elektrycznej, jazda po nierównych drogach czy… częste zamykanie pokrywy silnika.

Czujniki ABS – rodzaje i diagnostyka uszkodzeń

Elektronika samochodowa ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Ważną rolę w tym kontekście pełni w samochodach układ ABS/ESP. Jednym z jego elementów są czujniki ABS: pasywne i aktywne. Z racji wymagającego środowiska pracy po pewnym czasie mogą one ulec awarii. Stwierdzenie jej musi być jednak poprzedzone wieloma badaniami diagnostycznymi, by wykluczyć niesprawność innych […]

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.