Menu
Infomracje Części Technika Po godzinach
30.04 Problem z odpaleniem silnika w samochodzie Opel Astra K 30.04 Senat zajął się badaniami technicznymi pojazdów. Czy zmiany w przeglądach zajdą już wkrótce? 30.04 Problem uszkodzonej tarczy sprzęgłowej w silnikach 3.0 HDi [FILM] 29.04 Chcesz przetestować auto elektryczne? Już wkrótce EV Experience w Modlinie. 29.04 Klonowanie numerów VIN coraz bardziej popularne! Jak się przed tym zabezpieczyć?

Technika

Zawieszenie pneumatyczne. Nie taki diabeł straszny jak go malują.

Dla dużej grupy profesjonalistów zajmujących się naprawą samochodów zawieszenie pneumatyczne to temat tabu. Tymczasem, jeśli zrozumiemy zasadę działania zawieszenia w samochodzie okazuje się, że odsyłając klienta z niesprawnym zawieszeniem pneumatycznym do konkurencji tracimy nie tylko zarobek na jego naprawie, ale także szansę serwisowania innych usterek i części eksploatacyjnych.

Pompa wody mechaniczna i załączana. Czy można stosować je zamiennie?

Pompa wody to zazwyczaj integralny element układu rozrządu, który podlega okresowej wymianie. W samochodach występują dwa jej rodzaje: mechaniczna oraz załączana, wyposażona w czujnik temperatury. Czy można stosować je zamiennie i jak wygląda procedura montażowa? Okazuje się, że możliwości są różne.

Awarie sprzędła Haldex w samochodach Opel i Volvo

Z rynku napraw docierają głosy, że w autach z napędem 4×4 marki Opel i Volvo wyposażonych w sprzęgło Haldex, nawet po stosunkowo niedużym przebiegu rzędu 50 tys. km, występują awarie i usterki tego sprzęgła. Co jest tego przyczyną?

Montaż haka holowniczego a działanie układu ESP

Montaż haka holowniczego to zabieg, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Oprócz instalacji metalowej ramy wraz z zaczepem kulowym, związany jest także z ingerencją w instalację elektryczną pojazdu, co realizowane jest za pomocą dedykowanej wiązki. Nie każdy jednak wie, że instalacja haka holowniczego w najnowszych samochodach wpływa na działanie układu ESP. Coraz częściej producenci pojazdów […]

Przepływ powietrza zbyt niski lub zbyt wysoki

Świeci się lampka kontrolna silnika. Czy przyczyną jest czujnik przepływu powietrza? Masa powietrza jest za duża lub za mała? Albo być może sklejony jest zawór EGR? Znajdziesz tu możliwe przyczyny.

Wymiana poduszki amortyzatora – diagnostyka i naprawa

Poduszka amortyzatora, czyli popularne „mocowanie” tego elementu, to jedna z integralnych części zawieszenia, mająca bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Odpowiada ona za stabilizację amortyzatora, a tym samym odpowiednie prowadzenie auta oraz komfort jazdy. O czym pamiętać wymieniając poduszkę amortyzatora i czy po naprawie konieczna jest regulacja geometrii?

Utrudniony rozruch Mazdy MX 5 – przyczyna

Mazda MX 5 to bardzo popularny, dwumiejscowy samochód sportowy, który doczekał się już czterech generacji. Opisywany w tym artykule model, to MK2, który znajduje się w eksploatacji, jednak sprawia problemy związane z utrudnionym rozruchem po dłuższym postoju, w tym przypadku związanym z okresem zimowym. W samochodzie wymieniono świece zapłonowe i filtr powietrza.

Zbyt twardy lub miękki pedał hamulca. O czym może świadczyć? 

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych podzespołów w każdym samochodzie. Usterki jego elementów są bardzo niebezpieczne i mogą mieć poważne konsekwencje. Przykładem awarii jest zbyt twardy lub miękki pedał hamulca, co obniża skuteczność hamownia. Z czego wynika taka usterka i jak jej zaradzić?

Irytujący brak mocy w Nissanie 350Z

Opisywany samochód to sportowy model 350Z Nissana. Właściciel skarżył się na permanentny problem ze świecącą kontrolką silnika “Check Engine” i przechodzenie w tryb awaryjny. W rezultacie, osiągi spadały do poziomu 10-letniej Micry z silnikiem 1.0. Jazda stała się niezmiernie uciążliwa.

Pierburg: popyt na układy recyrkulacji spalin wzrośnie

Nagłówki gazet i portali są przepełnione debatą dotyczącą redukcji emisji spalin przez pojazdy osobowe. Coraz większy nacisk kładziony jest na wykorzystanie alternatywnych układów napędowych. Duży wkład może tu wnieść już sprawdzona technika recyrkulacji spalin (EGR).

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.