Filtry przeciwpyłkowe – gdzie ich szukać?

18 marca 2011, 0:00

Obecie niemalże wszystkie samochody wyposażone są w filtr kabinowy. Przeważnie łatwo go znaleźć, ale czasem zdarza się także, że jest on ulokowany w mniej oczywistym miejscu niż np. w okolicach podszybia…   

Wymiana filtra przeciwpyłkowego nie jest trudna. Wymaga jednak wiedzy o tym gdzie w danym pojeździe jest on ulokowany. Często przydaje się również gibkość mechanika i zwinne palce.

Gdzie szukać filtra kabiny?

Filtrów przeciwpyłkowych można poszukiwać albo pod maską w okolicy podszybia, albo w kabinie.

W przypadku filtra montowanego w okolicy podszybia wymiana może wiązać się np. ze zdejmowaniem uszczelki lub demontażem wycieraczek. Często też należy usunąć element maskownicy. W niektórych samochodach zastosowano specjalne obudowy filtra kabiny, widoczne od razu bez potrzeby poszukiwań. Stosowane są też klapki maskujące filtr. W przypadku samochodów Daewoo łatwo je znaleźć pod maską po stronie pasażera.

Filtry ulokowane w kabinie najczęściej „ukryte” są pod deską rozdzielczą, nad schowkiem lub za nim. Rzadziej montowane są od strony kierowcy w okolicach pedałów.

Przykładem umiejscowienia filtra w okolicach pedałów kierowcy jest Citroen C5. W takim aucie, aby wymienić filtr kabiny należy Odsunąć tapicerkę, Odkręcić dwie śruby pokrywy filtra. Pokrywy poszukiwać należy nad pedałem gazu po prawej stronie. Podobnie jest w Toyocie Avensis, Peugeocie 407, Focusie II i innych.

Wymiana filtra w Renault Koleos wymaga zdemontowania osłony dolnej części deski od strony kierowcy (osłony kolumny kierowniczej). Filtr umiejscowiony jest analogicznie jak w Citroenie.

Wiele samochodów ma miejsce na filtr przeciwpyłkowy pod deską od strony pasażera (pod schowkiem). Należy wtedy poszukiwać tam śrub czy wkrętów przytrzymujących obudowę. Czasem śruby ukryte są pod tapicerką. Jeśli chcemy tam zajrzeć, to przyda się gibkość i nienaganna kondycja.

Jeśli wymiana filtra wymaga demontażu schowka, jak np. w Kia Soul, Renault Megane II, Mazdach 2 i 6, ważne jest by usuwać go ostrożnie. Niektóre schowki wymagają odkręcenia śrub w celu demontażu. W innych należy jedynie odgiąć zaczepy. Ważne jest by ich nie uszkodzić, stosowanie siły w takich przypadkach nie jest więc wskazane.

W przypadku, gdy pojawia się problem z wymianą filtra przeciwpyłkowego można skorzystać z instrukcji, jak te, które przygotowała firma Filtron w formie książkowej lub elektronicznej pod adresem http://www.filtron.pl/pl/index.php?idpos=2&idp=7

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Przejęcie Mark IV Systèmes Moteurs przez Sogefi
Przejęcie Mark IV Systèmes Moteurs przez Sogefi

Firma Sogefi (grupa CIR) podpisała umowę przejęcia francuskiej grupy Mark IV Systèmes Moteurs od amerykańskiego holdingu Mark IV, LLC. Zawarta umowa, opiewająca na kwotę ok. 150 mln euro, daje Sogefi szansę międzynarodowego rozwoju oraz integracji technologii. Dzięki transakcji, Sogefi wzmocni swoją obecność na rynkach międzynarodowych i rozszerzy swoją bazę klientów na całym świecie. Dzięki szerszej […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!