Filtry powietrza: instrukcje montażowe i błędy

, 7 stycznia 2019, 15:50

Kiedy należy wymienić filtr powietrza? Na co należy zwracać uwagę przy wymianie? Czy można przedmuchiwać filtr powietrza? Jakie błędy można popełnić podczas wymiany i kiedy jest ona wykonana prawidłowo? Tu znajdziesz odpowiednie informacje.

Instrukcje montażowe wymiany filtra powietrza

Podczas wymiany filtra powietrza należy się stosować do następujących zasad:

  • Nigdy nie wymieniać filtra powietrza przy pracującym silniku.
  • Wykluczyć możliwość dostania się cząstek zanieczyszczeń do kanałów powietrza podczas demontażu starego filtra.
  • Nie czyścić starego filtra sprężonym powietrzem.
  • Dobrać odpowiedni filtr, w przeciwnym razie różne parametry uszczelnienia i filtracji mogą spowodować poważne uszkodzenia silnika.
  • Zamontować nowy filtr zgodnie z przepisami producenta.
    Przed montażem nowego filtra wyczyścić pokrywę i obudowę czystym, miękkim czyściwem. Nie używać szczotki ani innych narzędzi, które mogłyby wzbić cząstki zanieczyszczeń.
  • Skontrolować wszystkie uszczelki pod kątem uszkodzeń. Nawet najmniejsze pęknięcia i deformacje mogą za sobą pociągać poważne zanieczyszczenia. W razie wątpliwości wymienić wszystkie uszczelki.
  • Umieścić element filtracyjny pośrodku.
  • Przy mocowaniu pokrywy uważać, by między pokrywą i obudową nie pozostała szczelina, przez którą nieprzefiltrowane powietrze mogłoby się dostawać do komór spalania.

Wskazówka:
Jeżeli pojazd często jeździ po pylistych drogach, wkład filtra powietrza należy wymieniać częściej niż byłoby to konieczne w normalnych warunkach.

Błędy obsługi

Filtra nigdy nie wolno przedmuchiwać sprężonym powietrzem (Rys. poniżej). Powoduje to wtłoczenie mikroskopijnych zanieczyszczeń jeszcze głębiej w strukturę papieru filtracyjnego, co dodatkowo redukuje przepływ. Poza tym powietrze pod wysokim ciśnieniem może rozerwać papier filtracyjny.

Należy też uważać, aby przy manipulowaniu filtrem nie zniszczyć pakietu papierowego i powierzchni uszczelnienia (Rys. poniżej). Z tego względu filtra nie należy też czyścić przez wypukiwanie. Wskutek niedostatecznego uszczelnienia albo przerwania papieru filtracyjnego ciała obce mogą się przedostać do wnętrza silnika i spowodować poważne uszkodzenia.

W żadnym wypadku nie wolno montować wypaczonych lub odkształconych filtrów (Rys. poniżej).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!