Skuteczna metoda dezynfekcji klimatyzacji

, 27 lipca 2016, 10:39

Układ klimatyzacji w samochodach nie jest bezobsługowy, co warto przypominać klientom warsztatów. Często nie zdają sobie oni sprawy jak poważne konsekwencje może nieść zaniedbanie tego elementu wyposażenia pojazdu.

Układ klimatyzacji w pojazdach samochodowych to układ przewietrzania i wymiany ciepła wewnątrz pojazdu. Służy zatem nie tylko do zmniejszania temperatury, ale także do osuszania wnętrza. Klimatyzacja jest ważnym elementem użytkowania pojazdu nie tylko w okresie letnim, ale i zimowym. Szybko i skutecznie wypiera wilgoć zgromadzoną w pojeździe.

Temperatura w wewnątrz pojazdu, który nie posiada klimatyzacji dochodzi do 60oC, a elementów deski rozdzielczej nawet do 120oC. Jazda w takich warunkach wpływa niekorzystnie na użytkowników i zagraża bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu.

Często klienci warsztatów samochodowych  przypominają sobie o konieczności oczyszczania klimatyzacji dopiero w momencie, kiedy pojawia się wyczuwalny przykry zapach, lub nasilają objawy dolegliwości grypowych czy alergicznych.

Przykry zapach wywoływany jest przez pleśnie i grzyby, które gromadzą się głównie na parowniku. Ten element układu klimatyzacji, którego funkcja polega na ochładzaniu powietrza, sprzyja wzrostowi tego typu organizmów, ponieważ jest wilgotny i ukryty przed światłem. Nieprzyjemny zapach oraz szkodliwe mikroorganizmy są wdmuchiwane przez wentylator do wnętrza pojazdu. Jazda w takich warunkach wpływa niekorzystnie na użytkowników i zagraża bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu.

Dezynfekowanie poprzez ozonowanie

Z przeprowadzonych badań i zaleceń producentów klimatyzacji, odkażanie pojazdów powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku podczas serwisu układu klimatyzacji. Jedną z metod odkażania oprócz środków chemicznych rozpylanych w różny sposób jest ‘’ozonowanie’’. Jej zaletą jest to, że po zakupie urządzenia do ozonowania nie jest wymagany zakup dodatkowych środków chemicznych do eksploatacji oraz sama skuteczność działania ozonu. Przykładowo Ozonator M-MX4000 wytwarza Ozon, który posiada wysoką zdolność utleniania bakterii i usuwania ich. Usuwa pleśń i innego rodzaju nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu. Ozon czyli ,,aktywny tlen’’ jest gazem, który dociera w każde nawet najtrudniej dostępne miejsca wewnątrz pojazdu i układu klimatyzacji. Ozon posiada silne właściwości odkażające, mocniejsze od chloru.  Proces odkażania sam w sobie jest bardzo łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Ważną rzeczą jest aby przed ozonowaniem usunąć z wnętrza pojazdu wszelkie odświeżacze powietrza.

Aby skuteczność była jak największa, samochód powinien się znajdować w miejscu, na które nie padają promienie słoneczne, ponieważ ozon w temperaturze powyżej 25oC szybko degeneruje się i jego działanie nie przynosi oczekiwanych efektów. Temperatura wewnątrz kabiny powinna wynosić poniżej 25oC. Procedura odkażania polega na ustawieniu urządzenia na zewnątrz lub wewnątrz samochodu i podłączeniu do zasilania. Obieg powietrza należy ustawić w ciągłej cyrkulacji, a wentylator nadmuchu na połowę mocy. Rurkę najlepiej umieścić na wewnętrznym lusterku wstecznym. Pierwszy zabieg ozonowania najlepiej włączyć na 30 minut, po skończeniu odkażania przewietrzać środek przez około 10-15 minut. Po przewietrzeniu należy sprawdzić pojawiające się zapachy. Jeżeli proces nie przyniósł oczekiwanego efektu zabieg można powtórzyć włączając ozonator na kolejne 30 minut aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Na rynku dostępne są różne urządzenia odkażające, warto jednak zaufać sprawdzonym urządzeniom o jasno zdeklarowanej wydajności.

Ozonator MX-4000 (z firmy Magneti Marelli) jonizuje powietrze atmosferyczne w ozon. Bardzo silnie utlenia wszystkie nieprzyjemne zapachy w kabinie, eliminuje grzyby, bakterie i wirusy. Urządzenie dzięki wysokiej wydajności ponad 4000 mg/h sprawdza się doskonale w przypadku np: autobusów i większych kubaturowo kabin pojazdów, jak również pozwala na szybsze odkażenie kabin ,,osobówek’’. Stężenie ozonu może okazać się bardzo duże więc konieczne jest dłuższe przewietrzenie pojazdu.

W ofercie firmy Magneti Marelli jest również mniejsza wersja urządzenia ozonującego MX-4000 , o nazwie Ozon-Maker. Różni się ilością produkowanego ozonu na godzinę 1 g/h. Zalecany jest głównie do samochodów osobowych. Urządzenie posiada możliwość wyboru kilku trybów pracy ( 5, 10, 15, 30, 60 minut).

 

Dowiedz się więcej

Aktualizacja Magneti Marelli do testerów Vision, Flex, Smart oraz Logic
Aktualizacja Magneti Marelli do testerów Vision, Flex, Smart oraz Logic

Pojawiła się nowa wersja oprogramowania Car do urządzeń Magneti Marelli Vision, Flex, Smart oraz Logic. Wersja 152 obsługuje nowe systemy w pojazdach Ford Kuga, Kia Soul, Mercedes W205, Opel Adam, Smart ForFour, ForTwo, Suzuki SX4 S-Cross. Lista systemów, o jakie została uzupełniona aktualna wersja jest dostępna pod adresem wyposazeniemm.pl/product-pol-2668-Tester-Magneti-Marelli-Vision-bez-licencji-.html

Nowe Oprogramowanie w Magneti Marelli
Nowe Oprogramowanie w Magneti Marelli

Magneti Marelli Aftermarket informuje o pojawieniu się aktualizacji oprogramowania do urządzeń Vision, Flex, Smart oraz Logic. Aktualna wersja oznaczona została symbolem 3.52. Kluczową zmianą jest udostępnienie centrum powiadomień na pasku systemu Windows (dla systemów Windows Vista, 7, 8, 8.1 oraz 10). Chmurka powiadomień pojawi się, gdy dostępna będzie aktualizacja oprogramowania lub uaktualniona wersja baz danych […]

Zobacz jak działa tester alternatorów Masteralt 2. Film.
Zobacz jak działa tester alternatorów Masteralt 2. Film.

Tester Masteralt 2 ma zastosowanie przy diagnostyce obwodu ładowania w autach, w których napięcie ładowania alternatora jest zadawane przez komputerową jednostkę sterującą (ECU). Przystawka jest urządzeniem, które generuje przebiegi odpowiadające rzeczywistym warunkom pracy regulatorów napięcia w pojeździe. Przystawka służy do sprawdzania alternatorów zamontowanych w pojeździe lub na stole probierczym, a także samych regulatorów – przy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

antek, 14 czerwca 2017, 9:02 0 -1

U mnie ozonowanie świetnie sprawdziło się na grzyba, którego dorobiłem się w klimatyzacji. Poza tym zostawia miły zapach w aucie. Korzystałem z usług Airozone.

Odpowiedz