Urządzenia do bezpiecznego usuwania płynów eksploatacyjnych, oleju i paliwa

, 22 kwietnia 2014, 11:19

Stacje kasacji pojazdów samochodowych muszą być wyposażone w urządzenia do bezpiecznego usuwania płynów eksploatacyjnych, oleju i paliwa. Jedną z pierwszych czynności w procesie kasacji pojazdu jest opróżnienie układu smarowania silnika, wspomagania układu kierowniczego, skrzyni biegów, układu hamulcowego, zbiornika spryskiwacza szyb oraz baku.

Z uwagi na wymogi stawiane w Dyrektywie Unijnej EC 2000/53, zakłady kasacji pojazdów powinny być wyposażone w profesjonalne urządzenia do wykonania tego typu czynności. Poniżej przedstawiamy opis takich urządzeń na przykładzie stanowiska produkowanego przez włoską firmę GARTEC.

Przed rozpoczęciem opróżniania pojazdu z płynów, należy umieścić go na odpowiednio przygotowanym stanowisku. W skład stanowiska wchodzi wanna wychwytowa wraz ze statywem. Zadaniem wanny, przykrytej kratownicą,  jest przechwycenie resztek oleju, płynów eksploatacyjnych, które w sposób niekontrolowany wyciekną z opróżnianych układów. Pojazd, przy pomocy wózka widłowego, jest stawiany na statywie, którego ramiona są tak zaprojektowane, że znajdzie się on centralnie nad wanną wychwytową. Dodatkowymi elementami statywu są pantografowe uchwyty, do których są mocowane leje zlewowe do oleju i płynów eksploatacyjnych oraz perforator zbiorników paliwa.

W momencie gdy pojazd jest prawidłowo umieszczony na stanowisku, operator może przejść do wykonywania właściwych czynności, polegających na opróżnianiu poszczególnych układów. Czynności te mogą być wykonywane przy pomocy zautomatyzowanego, stacjonarnego,  urządzenia odsysającego lub przy pomocy kilku, ręcznie obsługiwanych urządzeń mobilnych. Podstawowym kryterium, decydującym o wyborze rodzaju sprzętu odsysającego jest budżet jakim dysponuje właściciel zakładu kasacji pojazdów, a dodatkowym powinna być wydajność urządzeń dobrana do potrzeb zakładu.

Stacjonarne urządzenie do odsysania oleju i płynów eksploatacyjnych składa się z :

  • stalowej podstawy o wymiarach 237x100x221 cm
  • elektrycznych pomp odsysających, zasilanie 230 V, moc 1.5 kW
  • węży ssących na zwijadłach
  • kompletu sond ssących
  • panelu sterowania ze wskaźnikami przepływu
  • zbiorników stalowych.

 

Urządzenie to pozwala na odsysanie i bezpieczne magazynowanie oleju, płynu do chłodnic, płynu do spryskiwacza, płynu hamulcowego, płynu hydraulicznego. Zastosowanie pomp elektrycznych zapewnia pracę z dużą wydajnością, niezależnie od temperatury w jakiej jest wykonywana czynność odsysania, a szczególnie odsysania zimnego oleju. Szklane wskaźniki przepływu dają operatorowi możliwość kontroli poprawności umieszczenia sond w osuszanym zbiorniku, a także określenie momentu odessania całości płynu.

Opróżnianie zbiorników z paliwem (benzyna, olej napędowy) jest wykonywane przy użyciu automatycznej stacji odpompowywania paliwa. Stacja jest wyposażona w elektryczną pompę, zbiorniki na paliwo ze wskaźnikami stopnia napełnienia, węże.

Odpompowywanie paliwa odbywa się poprzez otwór wykonany w baku. Do przebicia baku służy perforator zbiorników, zamontowany na jednym z pantografowych ramion statywu, który jest połączony wężem ze stacją odpompowującą. Taki sposób montażu perforatora umożliwia jego zastosowanie do każdego rodzaju zbiorników paliwa.

Czynnikiem, który również musi zostać odessany z układu samochodu, jest gaz znajdujący się w układzie klimatyzacji. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu urządzenia do odsysania czynnika, wyposażonego w 40 kilogramową butlę na czynnik, węże połączeniowe z zestawem złączek. Możliwość odzysku czynnika R12 i R134a.

Alternatywnym, tańszym rozwiązaniem jest wyposażenie stanowiska do odsysania w urządzenia mobilne, wyposażone w pompy pneumatyczne. Takie rozwiązanie wymaga od zakładu posiadania bardzo wydajnej (min 2000 l/min) instalacji sprężonego powietrza, co niejednokrotnie zmusza jednak właściciela do zainwestowania większych środków w sprężarkę. Dodatkowymi elementami stanowiska, w które trzeba zainwestować przy zastosowaniu urządzeń mobilnych (są one zabudowane na 80 litrowych zbiornikach), są zbiorniki na odessane oleje i płyny. Zajmują one dodatkową powierzchnię, a przepompowywanie między zbiornikami może wiązać się z powstaniem niekontrolowanych wycieków.

Zastosowanie mobilnych urządzeń nie wymaga zastosowania stanowiska ze statywem. Potrzebny jest jedynie podnośnik, na którym zostanie podniesiony pojazd, co ułatwi dostęp do skrzyń biegów, zbiorników na paliwo. Ale zastosowanie zwykłego podnośnika nie zwalnia z dbałości o zabezpieczenie przed przeniknięciem oleju i płynów do gleby czyli z zastosowania wanny wychwytowej. Wykonanie wanny, wbudowanej pod podnośnikiem może być droższe od zakupu kompletnego stanowiska AB1006.

Poniżej przedstawiamy poszczególne, mobilne urządzenia odsysające:

Wybór rodzaju urządzeń pozostaje w gestii właściciela. Niezależnie który wariant zostanie wybrany, praca przy pomocy powyższych urządzeń zabezpiecza przed skażeniem środowiska, a także przed zaistnieniem wypadku spowodowanego niekontrolowanym wyciekiem oleju, płynów czy paliwa. Stosowanie tego rodzaju sprzętu powinno stać się standardem w stacjach złomowania pojazdów.

Opisane powyżej urządzenia znajdują się w ofercie firmy Tip-Topol. Szczegóły na stronie internetowej dystrybutora.

Dowiedz się więcej

Podnośniki – montaż i uwarunkowania prawne
Podnośniki – montaż i uwarunkowania prawne

Zakup i montaż podnośnika kolumnowego lub nożycowego to spora inwestycja dla warsztatu. Nie tylko pod kątem finansowym, ale i logistycznym. Trzeba wziąć pod uwagę również kwestię miejsca jego montażu na stanowisku. Podnośniki kolumnowe i nożycowe są urządzeniami dozorowymi, których zakup i eksploatacja wymaga spełnienia szeregu „punktów”, tak by zapewnić ich bezproblemowy montaż, czy odbiór przez […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!