Sworznie tłokowe powlekane DLC

, 13 stycznia 2014, 11:42

System DLC jest uznawany za innowacyjną technologię powłokową silników. Diamentopodobne powłoki węglowe (DLC = Diamond Like Carbon) mogą dzięki swoim redukującym zużycie i tarcie właściwościom znacznie zwiększać wydajność i żywotność części poddawanych dużym obciążeniom trybologicznym.

Właściwości DLC

W przypadku tłoków i korbowodów dzięki zastosowaniu sworzni tłokowych z powłokami DLC można zrezygnować z panewek łożysk. Można poza tym realizować problematyczne połączenia ślizgowe, gdzie oba elementy współpra cujące wykonane są ze stali. Rozwiązanie to stosuje się już z powodzeniem w tło kach stalowych albo bezpanewkowych korbowodach spiekowych.

Powłoki DLC odznaczają się ekstremalnie twardą powierzchnią, która jest znacznie twardsza od powierzchni wysokohartowanych gatunków stali. Poza tym powłoki DLC są bardzo elastyczne i mogą przyjmować siły deformujące w sposób odwracalny. Grubość powłoki wynosi do 2 μm przy niezwykle niskim współczynniku tarcia ślizgowego równym 0,1. Maksymalna dopuszczalna temperatura części wynosi ok. 450°C.

Powłokę DLC nanosi się metodą PVD (Physical Vapor Deposition). W konstrukcji silników metoda PVD stosowana jest od ponad 20 lat przy powlekaniu łożysk metalizowanych katodowo.

Seryjna powłoka DLC sworzni tłokowych jest teraz stosowana także w tłokach objętych programem dostaw Motor Service.

Materiał przygotowany na bazie materiałów firmy MS Motor Service

Dowiedz się więcej

Deformacja plastyczna tłoka w fazie docierania
Deformacja plastyczna tłoka w fazie docierania

W czasie pierwszych godzin eksploatacji nowe tłoki ulegają trwałej deformacji plastycznej. Średnica większości tłoków zmniejsza się o kilka setnych milimetra. Proces ten określa się jako deformację promieniową tłoka. Tło techniczne Deformację promieniową tłoka powodują termiczne i mechaniczne obciążenia tłoka w fazie pierwszego rozgrzewania silnika. Redukcja średnicy tłoka (D max) jest różna w zależności od kształtu […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!