Warsztaty muszą pilnie zdobyć ten certyfikat! Czym jest SERMI i jakie zmiany wprowadzi?

2 lipca 2024, 14:38

Aby uniknąć monopolizowania niektórych usług autoryzowanych serwisów, powstało SERMI. Inicjatywa z założenia ma wspomóc warsztaty niezależne, ale nakłada na nie także pewne obowiązki. Czym jest SERMI i jak zdobyć certyfikat, który może być potrzebny jeszcze w bieżącym roku?

SERMI. Co to jest?

SERMI to inicjatywa producentów dostarczających części na pierwszy montaż do samochodów oraz środowiska reprezentującego interesy warsztatów samochodowych w Unii Europejskiej. Ma ona na celu uregulowanie dostępu do informacji związanych z naprawą i konserwacją pojazdów. To właśnie SERMI ma zapewnić niezależnym warsztatom pełen dostęp do tych samych informacji związanych z serwisem i naprawami pojazdu, które mają serwisy autoryzowane. Warunkiem jest oczywiście spełnienie przez niezależne warsztaty określonych standardów bezpieczeństwa.

W dużym skrócie to system akredytacji dostępu do informacji dotyczących napraw i serwisowania samochodów.

SERMI jest wdrażane w Europie krok po kroku, a pierwszy raz weszło w życie w sierpniu 2023.

Co ma na celu SERMI?

  • mechanicy diagnostyka sermi
    fot. Unsplash

    Zagwarantowanie równego dostępu: Umożliwienie niezależnym warsztatom dostępu do informacji potrzebnych do naprawy i konserwacji pojazdów, co pozwala na uczciwą konkurencję na rynku usług motoryzacyjnych.

  • Bezpieczeństwo: Zapewnienie, że dostęp do poufnych danych dotyczących zabezpieczeń pojazdów mają tylko upoważnione i zweryfikowane podmioty, aby zapobiec nadużyciom i kradzieżom.
  • Standaryzacja: Wprowadzenie jednolitych standardów dla wszystkich podmiotów, które chcą uzyskać dostęp do tych informacji, co pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości usług i bezpieczeństwa.

SERMI w Polsce. Od kiedy?

Pierwotne założenia zakładały, że SERMI będzie obowiązkowe w Polsce już od 1 czerwca 2024, zaraz po wprowadzeniu systemu do kolejnej tury państw UE (Austria, Belgia, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Hiszpania). Obecnie SERMI jeszcze nie ma i nie podano dokładnej daty wdrożenia w Polsce. Natomiast jest duże prawdopodobieństwo, że wydarzy się to jeszcze w tym roku. Dla warsztatów taka sytuacja oznacza konieczność wyrobienia certyfikatów.

Certyfikat SERMI niezbędny dla warsztatów. Jak go zdobyć?

Mechanicy i warsztaty muszą przejść odpowiednie procedury certyfikacyjne, aby uzyskać dostęp do danych oferowanych przez SERMI. Certyfikacja potwierdza, że dana jednostka spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i jest upoważniona do korzystania z informacji związanych z zabezpieczeniami pojazdów.

Podmiotami odpowiedzialnymi za wydawanie certyfikatów są organizacje DEKRA oraz KIWA. Warsztaty, które zgłoszą się do jednej z nich zostaną poddane ocenie i weryfikacji niezbędnej dokumentacji oraz wytycznych. Po wydaniu certyfikatu organizacje podejmą się również anonimowych inspekcji.

Warto podkreślić, że SERMI ma na celu wyrównanie możliwości niezależnych warsztatów i autoryzowanych serwisów, co oczywiście wiąże się z opisywaną wyżej procedurą wydawania certyfikatów. Oznacza to, że niezależne warsztaty będą miały dostęp nawet do kodowania nowego klucza do samochodu, dając kierowcom możliwość wyboru między ASO a mniejszym warsztatem.

Zmiany związane z SERMI. Ile to będzie kosztować?

Zapewne właściciele warsztatów są bardzo zainteresowani kosztami za dostępy do systemów producentów pojazdów. Otóż jeśli producent narzuci sobie dodatkowe koszty za udostępnienie platformy, do której warsztaty niezależne będą mogły się logować dzięki SERMI, to płacić będzie musiał warsztat. System zapewnia otrzymanie dostępów, jednak nie obiecuje ich za darmo.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!