Jak produkuje się śrubokręt?

20 grudnia 2012, 13:58

Zakład marki Facom w Arbois we Francji od ponad 120 lat specjalizuje się w produkcji śrubokrętów. Zakład produkuje ponad 17 milionów śrubokrętów rocznie (około 65 000 śrubokrętów dziennie). Firma postanowiła opisać proces produkcji tego niezbędnego w warsztacie narzędzia.

Śrubokręty FACOMZakład w Arbois produkuje śrubokręty dla marek grupy Stanley Black & Decker, takich jak Facom i Expert. Fabryka wytarza ponad 3100 artykułów, różniących się od siebie pod względem marki, jakości, nadruków, designu itp. Regularne inwestycje umożliwiają zakładowi unowocześnianie linii produkcyjnej tak, by wykorzystywała najnowsze technologie. Ostatnia większa inwestycja miała wartość 2 milionów euro i umożliwiła wprowadzenie na rynek nowego asortymentu śrubokrętów Protwist firmy Facom.

Etapy produkcji śrubokręta ProTwist

Zespół badawczo-rozwojowy składający się z kierowników projektu i projektantów przemysłowych blisko współpracuje z zakładem produkcyjnym. Projektowanie, rozwój i proces produkcji śrubokręta Protwist w całości odbywa się w ramach projektu trwającego ponad dwa lata.

Pręty stalowe o różnej średnicy, od 0,9 mm do 14 mm wybierane są ze względu na własności mechaniczne określane przez Facom i dokładnie spełniają zalecenia mające zasadnicze znaczenie dla gwarancji jakości marki. Mimo, że dostawcy stali są certyfikowani w ramach procesu zapewnienia jakości, zakład sprawdza przy odbiorze kilka parametrów, takich jak wielkość, hartowność i przeprowadza analizę chemiczną.

Nożyce mechaniczne przycinają pręty do określonej długości, po czym są one poddawane automatycznej obróbce w celu wyprodukowania końcówki o potrzebnym profile. Aby upewnić się, że spełnione zostaną właściwe tolerancje, przeprowadza się rutynowe kontrole przy użyciu sprawdzianów.

Facom śrubokrętPręty są poddawane obróbce cieplnej w temperaturze 800°C, a następnie kierowane do kąpieli chłodzącej i zanurzane w oleju o temperaturze 80° na około 10 minut. Pręty są wyżarzane, a następnie śrutowane i chromowane, co nadaje końcówce estetyczne wykończenie, zapewniając jednocześnie wytrzymałość i żywotność.

W przypadku wyrobów ze stali nierdzewnej, systematyczne kontrole procesu obróbki cieplnej przeprowadza dział kontroli jakości, testując wyroby pod kątem twardości, wytrzymałości na skręcanie i kruchości. Oprócz tego, wszystkie te kontrole przeprowadzane są podczas produkcji, bezpośrednio przez operatorów.

Operacja formowania to ostatni etap produkcji narzędzia roboczego. Połączenie pomiędzy uchwytem śrubokrętu Protwist i końcówką uzyskuje się dzięki wykorzystaniu procesu formowania wtryskowego. Tworzywo sztuczne wprowadza się do ogrzewanego bębna, miesza, a następnie wtłacza do form, gdzie ochładza się ono i twardnieje uzyskując wielkość, kształt i specyfikację uchwytu. Następnie śrubokręty są znakowane i oznaczane marką przy zastosowaniu procesu, który zapewnia czytelność przez długi okres czasu.

Oprócz testów wykonywanych podczas produkcji, zakładowe laboratorium kontroli jakości przeprowadza testy wytrzymałościowe i mierzy maksymalny dopuszczalny moment skręcający niepowodujący odkształceń by zagwarantować, że wyroby będą sprawować się zgodnie ze specyfikacjami Facom – każdy wyprodukowany śrubokręt Protwist musi przekraczać normy ustawowe o przynajmniej 30%.

Więcej informacji na temat śrubokrętów Facom można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

RL.NANO – kompaktowe zestawy narzędzi od Facom
RL.NANO – kompaktowe zestawy narzędzi od Facom

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów na mniejsze zestawy narzędzi, Facom rozszerza swój asortyment narzędzi nasadowych o RL.NANO. Facom – zestaw RL.NANO RL.NANO to kolejny po R2NANO i R360NANO zestaw z serii. Z łatwością mieści się w kieszeni, zajmuje niewiele miejsca w skrzynce narzędziowej i posiada wiele zastosowań. Zestawy narzędzi nasadowych RL.NANO cechowane są w systemie […]

Nowa seria młotków Facom
Nowa seria młotków Facom

Facom wprowadza nową serię pobijaków i młotków. Młotki bezodrzutowe pomagają zminimalizować uszkodzenia uderzanej powierzchni i jednocześnie kontrolować siłę uderzenia przy minimalnym odbiciu. Nowe młotki dla mechaników od Facom Facom wprowadził dwie nowe linie: 216 obejmującą młotki montażowe bezodrzutowe, jednoczęściowe, 212A  z młotkami montażowymi, bezodrzutowymi, z wymiennymi końcówkami.   Główka oraz trzon młotka zostały wypełnione mikrokulkami […]

Podwójna grzechotka w kluczach płasko-oczkowych Sata
Podwójna grzechotka w kluczach płasko-oczkowych Sata

Firma S-A-M Sp. z o.o., wyłączny importer narzędzi Sata w Polsce, poszerzyła asortyment uznanej marki o klucze z podwójnym systemem grzechotki. Proponowana nowość jest dostępna w większym zestawie 09040 NEW oraz pojedynczo w rozmiarach od 8 mm do 25 mm. Ich cena jest o 10 proc. wyższa od standardowych kluczy płasko-oczkowych z grzechotką. Zestaw 09040 […]

Kieszeń na narzędzia Topex
Kieszeń na narzędzia Topex

Oprócz narzędzi ręcznych, w ofercie marki Topex można znaleźć tylko solidne narzędzia ręczne, ale także wiele dodatkowych akcesoriów. Jednym z nich jest nowa kieszeń na narzędzia Topex. Kieszeń na narzędzia Topex 79R430 została wyposażona w 11 przegród, w których można umieścić różne narzędzia „pierwszej potrzeby”. Dodatkowo kieszeń posiada specjalnie wzmocniony uchwyt na młotek, zwiększający bezpieczeństwo […]

Nowości w asortymencie marki Expert
Nowości w asortymencie marki Expert

Oferta marki Expert, należącej do Stanley Black& Decker I.A.R., poszerzyła się w 2013 roku o nowe narzędzia i produkty do przechowywania narzędzi. Ponadto, na rynek wprowadzono ponad 220 produktów oferowanych na sztuki. Na terenie Europy, marka Expert obejmuje około 1600 artykułów. W 2013 roku oferta katalogowa rozszerzyła się o następujące pozycje: Plastikowe skrzynki, moduły do […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 28 grudnia 2012, 21:01 0 0

Śrubokręt występuje u Ziutka we warstacie, w stodółce. W profesjonalnym warsztacie jest WKRĘTAK !

Odpowiedz

Anonim, 29 grudnia 2012, 19:08 0 0

PIC NA WODĘ ,FOTOMONTAŻ !!!!! GDZIE FOTKI Z Z TYCH PROCESÓW,GDZIE PERSONALIA OSÓB Z TEJ FABRYKI.WSZYSTKO MADE IN CHINA !!!! TYLKO PRZEPAKOWANE WE FRANCJI!
ŚMIECH NA SALI !!

Odpowiedz