Zakład marki Facom w Arbois we Francji od ponad 120 lat specjalizuje się w produkcji śrubokrętów. Zakład produkuje ponad 17 milionów śrubokrętów rocznie (około 65 000 śrubokrętów dziennie). Firma postanowiła opisać proces produkcji tego niezbędnego w warsztacie narzędzia.
Zakład w Arbois produkuje śrubokręty dla marek grupy Stanley Black & Decker, takich jak Facom i Expert. Fabryka wytarza ponad 3100 artykułów, różniących się od siebie pod względem marki, jakości, nadruków, designu itp. Regularne inwestycje umożliwiają zakładowi unowocześnianie linii produkcyjnej tak, by wykorzystywała najnowsze technologie. Ostatnia większa inwestycja miała wartość 2 milionów euro i umożliwiła wprowadzenie na rynek nowego asortymentu śrubokrętów Protwist firmy Facom.
Etapy produkcji śrubokręta ProTwist
Zespół badawczo-rozwojowy składający się z kierowników projektu i projektantów przemysłowych blisko współpracuje z zakładem produkcyjnym. Projektowanie, rozwój i proces produkcji śrubokręta Protwist w całości odbywa się w ramach projektu trwającego ponad dwa lata.
Pręty stalowe o różnej średnicy, od 0,9 mm do 14 mm wybierane są ze względu na własności mechaniczne określane przez Facom i dokładnie spełniają zalecenia mające zasadnicze znaczenie dla gwarancji jakości marki. Mimo, że dostawcy stali są certyfikowani w ramach procesu zapewnienia jakości, zakład sprawdza przy odbiorze kilka parametrów, takich jak wielkość, hartowność i przeprowadza analizę chemiczną.
Nożyce mechaniczne przycinają pręty do określonej długości, po czym są one poddawane automatycznej obróbce w celu wyprodukowania końcówki o potrzebnym profile. Aby upewnić się, że spełnione zostaną właściwe tolerancje, przeprowadza się rutynowe kontrole przy użyciu sprawdzianów.
Pręty są poddawane obróbce cieplnej w temperaturze 800°C, a następnie kierowane do kąpieli chłodzącej i zanurzane w oleju o temperaturze 80° na około 10 minut. Pręty są wyżarzane, a następnie śrutowane i chromowane, co nadaje końcówce estetyczne wykończenie, zapewniając jednocześnie wytrzymałość i żywotność.
W przypadku wyrobów ze stali nierdzewnej, systematyczne kontrole procesu obróbki cieplnej przeprowadza dział kontroli jakości, testując wyroby pod kątem twardości, wytrzymałości na skręcanie i kruchości. Oprócz tego, wszystkie te kontrole przeprowadzane są podczas produkcji, bezpośrednio przez operatorów.
Operacja formowania to ostatni etap produkcji narzędzia roboczego. Połączenie pomiędzy uchwytem śrubokrętu Protwist i końcówką uzyskuje się dzięki wykorzystaniu procesu formowania wtryskowego. Tworzywo sztuczne wprowadza się do ogrzewanego bębna, miesza, a następnie wtłacza do form, gdzie ochładza się ono i twardnieje uzyskując wielkość, kształt i specyfikację uchwytu. Następnie śrubokręty są znakowane i oznaczane marką przy zastosowaniu procesu, który zapewnia czytelność przez długi okres czasu.
Oprócz testów wykonywanych podczas produkcji, zakładowe laboratorium kontroli jakości przeprowadza testy wytrzymałościowe i mierzy maksymalny dopuszczalny moment skręcający niepowodujący odkształceń by zagwarantować, że wyroby będą sprawować się zgodnie ze specyfikacjami Facom – każdy wyprodukowany śrubokręt Protwist musi przekraczać normy ustawowe o przynajmniej 30%.
Więcej informacji na temat śrubokrętów Facom można znaleźć na stronie internetowej producenta.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 28 grudnia 2012, 21:01 0 0
Śrubokręt występuje u Ziutka we warstacie, w stodółce. W profesjonalnym warsztacie jest WKRĘTAK !
Odpowiedz
Anonim, 29 grudnia 2012, 19:08 0 0
PIC NA WODĘ ,FOTOMONTAŻ !!!!! GDZIE FOTKI Z Z TYCH PROCESÓW,GDZIE PERSONALIA OSÓB Z TEJ FABRYKI.WSZYSTKO MADE IN CHINA !!!! TYLKO PRZEPAKOWANE WE FRANCJI!
ŚMIECH NA SALI !!
Odpowiedz