4 nieoczywiste warsztatowe odpady do utylizacji

14 lipca 2021, 10:23

Poza popularnymi odpadami przekazywanymi do utylizacji przez warsztaty, takimi jak akumulatory, filtry czy opony, istnieją także te mniej oczywiste, np. żarówki, świetlówki czy opakowania. Inter Cars przypomina, że mieszczą się one w ramach projektu Bio Service.

Każdy warsztat samochodowy i motocyklowy wytwarza odpady. Większość z nich wymaga profesjonalnej utylizacji. Dlatego powstał program Bio Service, który wspiera warsztaty w kompleksowym odbiorze odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Do najpopularniejszych odpadów przekazywanych do utylizacji w ramach Bio Service należą zużyte akumulatory, opony i filtry olejowe.

– W przypadku korzystania z usług Bio Service należy także pamiętać, że refundujemy koszty utylizacji odpadów za towary zakupione w sieci Inter Cars. To duża korzyść dla warsztatów samochodowych – mówi Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service.

Serwisy samochodowe i motocyklowe generują także znaczną liczbę innych rodzajów odpadów niż tylko zużyte akumulatory, opony i filtry olejowe. Oto kilka z nich.

Żarówki/Świetlówki

Tak jak w gospodarstwach domowych, tak i w przypadku warsztatów, nie powinno się wyrzucać zużytych żarówek do ogólnych odpadów. Dla świetlówek niezbędna jest odpowiednia utylizacja. Do tego nie należy zapominać, że poszczególne typy źródeł światła (żarówki, świetlówki, diody LED) wymagają oddzielnego podejścia.

Kod odpadu dla Żarówki/Świetlówki to 16 02 13*.

Opakowania

Serwisy samochodowe i motocyklowe w wyniku wykonywania swoich usług generują także znaczną liczbę opakowań po płynach i produktach. Są one różnego rodzaju, m.in. opakowania ciśnieniowe, opakowania z drewna, opakowania tworzyw sztucznych. Jednak szczególnie istotnym jest odpowiednie zabezpieczenie i utylizacja opakowań po substancjach niebezpiecznych.

Kod dla opakowania po niebezpiecznych substancjach to 15 01 10*.

Szkło szyb samochodowych

Samochody trafiające do warsztatów bywają w różnym stanie. Zdarza się, że należy usunąć także resztki szkła szyb samochodowych. Dlatego Bio Service wspiera serwisy także w utylizacji tego odpadu.

Kod dla szkła szyb samochodowych to 16 01 20.

Gaśnice

Jak wszystkie tego typu produkty, gaśnice mają swój określony termin przydatności. Z tego względu zdarza się także, że klienci warsztatów zostawiają przeterminowane gaśnice w swoich serwisach. Te z kolei muszą zająć się ich profesjonalną utylizacją. Wygodną opcją dla warsztatów jest przekazanie gaśnic do Bio Service.

Kod dla gaśnic to 16 03 04.

Więcej informacji oraz listę odpadów, jakimi zajmuje się Bio Service można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!