TEXA otwiera nowy zakład we Włoszech

9 października 2012, 11:14

TEXA nie poddaje się trendowi przenoszenia produkcji do Azji, czego dobitnym przykładem jest otwarcie przez prezesa i założyciela firmy, Bruno Vianello, nowej siedziby we Włoszech pod koniec września 2012 r. W ceremonii wzięło udział wielu polityków i przedsiębiorców – między innymi Minister Pracy oraz Polityki Społecznej, Elsa Fornero i prezes Brembo, Alberto Bombassei.

Nieruchomość położona jest na powierzchni 104 000 metrów kwadratowych, z czego ponad 30 000 stanowią budynki. Do budowy użyto 15 000 metrów sześciennych płyt zbrojonych, 2 000 metrów kwadratowych powierzchni szklanych, 2 miliony kilogramów stali oraz 943 kilometry kabli. Wartość inwestycji to 50 milionów Euro.
 

Obok nowoczesnych linii produkcyjnych nowa siedziba mieści starożytne miasteczko z kawiarenką, restaurację, muzeum, teatr i salę gier. Budynek, na dachu którego znalazł się ogród, jest otoczony parkiem o powierzchni 40 000 mkw. Pracownicy znajdą tu wszystko, czego potrzeba, by wykonywać swoje obowiązki przy zachowaniu równowagi i twórczego podejścia do pracy.

W ceremonii otwarcia uczestniczyli senatorowie, władze lokalne, ważne osobistości ze świata przemysłu oraz finansów, między innymi Minister Pracy oraz Polityki Społecznej – Elsa Fornero i prezes Brembo – Alberto Bombassei.

– „Myślę, że po raz pierwszy, odkąd zaczęła się moja praca, jako Ministra Pracy w dniu 16 listopada ubiegłego roku, czuję się naprawdę dobrze. Dziękuję za zaproszenie oraz za możliwość uczestnictwa we wspaniałej uroczystości, będącej znakiem nowej perspektywy dla naszego Kraju. Przedsiębiorstwa takie jak TEXA są punktem odniesienia dla odbudowy nie tylko ekonomicznej, ale i społecznej oraz moralnej. Odnajdują sens w tym, aby pozostać i budować, a nie uciekać” – powiedział Minister Pracy oraz Polityki Społecznej Elsa Fornero, honorowy gość uroczystości otwarcia nowego zakładu TEXA.

Kliknij, by czytać dalej.


TEXA została założona w 1992 przez aktualnego Prezesa, Bruno Vianello, urodzonego w Roncade (Tv) w 1961 roku. Będąc dealerem samochodów, pod koniec lat 80, rozpoczął produkcję prostych narzędzi do diagnozowania elektroniki pojazdów, które sprzedawał. W momencie pojawienia się pierwszych sterowników (wtrysku i ABS-u) urządzenia dostarczane przez producentów pojazdów okazywały się mało skuteczne i trudne w obsłudze. Dobra opinia na temat narzędzi budowanych przez Bruno Vianello w jego warsztacie dealerskim, wraz z przyjacielem (a dziś wspólnikiem) Manuele Cavalli, szybko rozeszła się wśród okolicznych przedsiębiorców.

W krótkim czasie, działalność ta stała się tak intensywna, że przyczyniła się do założenia firmy TEXA. Na przestrzeni zaledwie dwudziestu lat spółka stała się liderem w sektorze projektowania i produkcji urządzeń do diagnostyki elektroniki pojazdowej – w dużej mierze dzięki wdrażanym przez nią innowacjom.

Firma zatrudnia dzisiaj 455 osoby, których średnia wieku wynosi 30 lat. Jeszcze w 2000 roku było to zaledwie 41 osób. Wzrostu zatrudnienia nie zatrzymał nawet kryzys (od 2008 roku liczba pracowników wzrosła o ponad 80 osób).

TEXA jest obecna na całym świecie poprzez rozległą sieć dystrybucji. Ma oddziały w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Rosji, Japonii i USA. Wszystkie jej produkty są projektowane, prototypowane oraz wytwarzane we Włoszech.

Kliknij, by przejść do wypowiedzi wybranych uczestników ceremonii otwarcia.


Wypowiedzi wybranych uczestników ceremonii otwarcia:

Bruno Vianello, Prezes TEXA: “Otworzyliśmy nowe zakłady w momencie historyczno-ekonomicznej niepewności, co było niemożliwe do przewidzenia pięć lat temu, kiedy kładliśmy pierwszy kamień pod ich fundamenty. W tej chwili czuję się jakby prowadzony przez samochód bezpieczeństwa, który zmusza nas do zachowania stałej prędkości. Nie potrafimy się już doczekać, kiedy zjedzie on do boksu, ponieważ samochód TEXA jest sprawny technicznie, ma pełny bak, miękkie opony i wiele energii, aby ruszyć do przodu i szybko zdobyć sporą przewagę nad swoimi konkurentami. “Jako przedsiębiorcy, ja i Manuele Cavalli, wierzymy, że spełniliśmy całkowicie nasz obowiązek, również ten etyczny, podejmując decyzję o inwestycji we Włoszech, pomimo iż charakter naszych produktów pozwalałby na zmianę lokalizacji produkcji. Odnoszę się nie tylko do budowy tego nowego zakładu, ale również faktu, że nadal zatrudniamy wiele młodych osób, którym oferujemy nasze programy szkoleniowe, a nawet wspieramy uzupełnienie ich wykształcenia szkolnego”.

Leonardo Muraro, Przewodniczący Prowincji Treviso: “Nasza instytucja od zawsze zobowiązana jest do wspierania firm, takich jak TEXA, które wierzą w ten region, ograniczając biurokrację i wspólnie pokonując trudności, sidła i wnyki, które stawiają przed nami związki zawodowe oraz Unia Europejska, utrudniając procedury. Bruno Vianello i Emanuele Cavalli są dwoma wielkimi przedsiębiorcami, ale i “ludźmi społeczeństwa”, którzy stworzyli przepiękne środowisko pracy dla swoich pracowników, aby mogli poczuć się jak w rodzinie”.

Alessandro Vardanega, Prezes Stowarzyszenia Unindustria Treviso: “To naprawdę piękny dzień dla TEXA i dla całego regionu Treviso i Wenecji. Bruno Vianello wierzy bardzo w lokalne korzenie i inwestycje w ludzki kapitał, czynniki, które stanowią jego siłę przedsiębiorcy. Korzystam, zatem z okazji, aby przypomnieć, że TEXA w 2011 roku zdobyła nagrodę “Młodzi w Fabryce” Stowarzyszenia Unindustria Treviso, właśnie za zatrudnienie dużej liczby młodych osób zapewniając im przyszłość oraz dając szansę założenia rodziny”.

Alberto Bombassei, Prezes Brembo: “Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że Bruno Vianello bierze mnie za przykład do naśladowania w zakresie jakości i innowacji w przemyśle. Ma absolutną rację, kiedy mówi, że kraj bez przemysłu jest biedny i słaby. Włochy to nadal drugi kraj w Europie w zakresie produkcji. Mimo to, nasz system musi nadal się rozwijać w kierunku produktów o wysokiej wartości dodanej, zatrudniając wysoko wykwalifikowany personel i kładąc ogromny nacisk na innowacje technologiczne. Kryzys wymusza na naszych przedsiębiorstwach, by były jeszcze lepiej zorganizowane i zorientowane na rynek globalny”.

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Nowa fabryka szyb samochodowych Pilkington Automotive w Chmielowie
Nowa fabryka szyb samochodowych Pilkington Automotive w Chmielowie

Właściciel spółek Pilkington w Polsce, NSG Group zapowiedział otwarcie nowej fabryki w Chmielowie na połowę września br. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2011 roku. Zakład w Chmielowie jest drugą (obok zakładu w Sandomierzu) fabryką szyb samochodowych Pilkington Automotive w Polsce. ” Fabryka będzie produkować szyby przednie, tylne oraz boczne dla producentów samochodów osobowych, takich […]

Szósta fabryka TRW w Polsce otwarta
Szósta fabryka TRW w Polsce otwarta

3 września 2012 r. oficjalnie otwarto nowy zakład produkcyjny TRW Automotive w Bielsku-Białej. Fabryka będzie wytwarzała elektrycznie wspomagane układy kierownicze dla pojazdów marek Fiat, VW, Opel i Renault. Zakład, w którym zatrudnienie znajdzie 700 osób, zbudowano w kilka miesięcy. Fabryka o powierzchni 9 000 mkw. jest położona na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nieopodal innej placówki […]

Nowa fabryka Brembo w Dąbrowie Górniczej otwarta
Nowa fabryka Brembo w Dąbrowie Górniczej otwarta

„To dla mnie zaszczyt, otwierać nową fabrykę w Polsce – wzmocni ona naszą obecność w kraju, który staje się geograficznym centrum przemysłu motoryzacyjnego w Europie” – tymi słowami Alberto Bombassei, prezes Brembo, skomentował uroczystość otwarcia rozbudowanego zakładu w Dąbrowie Górniczej. Pracę znajdzie tu 1 200 osób. Na 90 000 mkw znajdzie się 39 linii produkcyjnych, co umożliwi […]

Lumag buduje najnowocześniejszą fabrykę w Europie Środkowej
Lumag buduje najnowocześniejszą fabrykę w Europie Środkowej

W maju 2012 r. rozpoczęła się budowa nowego zakładu produkcyjnego Lumag Sp. z o.o. Budżet największej w 25-letniej historii firmy inwestycji oszacowano na 70 mln zł. Fabryka, która wielokrotnie zwiększy obecne moce produkcyjne, będzie zlokalizowana w miejscowości Budzyń. Oddalona o 3 km od obecnej siedziby spółki fabryka będzie najnowocześniejszym w Europie Środkowej zakładem produkującym klocki […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!