Wymiana tarcz hamulcowych bez niespodzianek

28 października 2020, 23:51

Zapieczone śruby to chleb powszedni każdego warsztatu. Najczęściej spotkać je można w układzie hamulcowym, a dokładniej rzecz ujmując przy mocowaniu tarcz do piast lub w bębnach hamulcowych. Poluzowanie tego typu połączeń może być problematyczne, o ile oczywiście na wyposażeniu warsztatu nie ma odpowiedniego narzędzia.

Interesującym rozwiązaniem dostępnym w każdym dobrym sklepie narzędziowym jest wkrętak udarowy. To proste konstrukcyjnie narzędzie potrafi naprawdę wiele. Jednak przede wszystkim pomaga wykonać pracę bez zbędnych nerwów i przestojów oraz co bardzo ważne minimalizuje ryzyko uszkodzenia łba śruby. Dzięki temu można ją wykorzystać ponownie.

Wkrętak udarowy PROLINE 10016 przeznaczony jest do luzowania mocno dokręconych i zapieczonych śrub, wkrętów i nakrętek. Wykonany jest  z wytrzymałej stali chromowo-wanadowej (CrV) odpornej na odkształcenia udarowe. Ma kwadratowy zabierak 1/2”, na który nakładany jest adapter do mocowania końcówek wkręcających. To właśnie w nim mocuje się końcówki wykonane z wysokiej jakości stali S2 wchodzące w skład zestawu. Mają one 6-kątne mocowanie 5/16”, gdyż przeznaczone są do wkręcania udarowego. Wkrętak jest 2-kierunkowy i pracuje zarówno w prawo, jak i lewo. Kierunek jego pracy zmienia się poprzez dociśnięcie rękojeści do zamocowanego bitu i obrócenia jej w prawo lub lewo.

Sercem narzędzia jest mechanizm zamieniający udary liniowe, powstające na skutek uderzania młotkiem w wierzchołek rękojeści, na styczne. Dlatego aby odkręcić zapieczoną śrubę bez ryzyka uszkodzenia jej łba w pierwszej kolejności ustawiamy lewy kierunek obrotów. Wybieramy końcówkę dopasowaną do nacięć na łbie śruby. Lekko dociskamy wkrętak do śruby i uderzamy młotkiem w specjalnie wzmocniony wierzchołek rękojeści. Mechanizm sprawnie przekształca energię uderzeń w udary statyczne i wprawia w ruch końcówkę znajdującą się w adapterze. Co bardzo istotne uderzenie powoduje dobre przyleganie bitu do łba śruby. Ryzyko jego uszkodzenia jest bardzo niewielkie, wręcz niemożliwe. Każde kolejne uderzenie sprawnie luzuje zapieczoną śrubę.

W komplecie z wkrętakiem udarowym Proline, dostajemy 9 różnych końcówek wkręcających: 6 płaskich (5, 6, 8, 10, 12, 14 mm), 3 krzyżowe Philips (PH1. PH2 i PH3). Zestaw udarowy PROLINE 10016 dostarczany jest w pudełku plastikowym z wypełnieniem z gąbki. Naszym zdaniem doskonale uzupełnia komplet narzędzi ręcznych każdego profesjonalisty, pozwalając bezproblemowo radzić sobie z trudnymi zadaniami.

Artykuł sponsorowany Proline

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!