Naprawa zawieszenia pneumatycznego – prostsza niż się wydaje

25 września 2019, 23:11

Jeszcze do niedawna, wysokiej jakości części zamienne do zawieszenia pneumatycznego były domeną autoryzowanych warsztatów i nie były dostępne na niezależnym rynku części zamiennych. Również dzisiaj część warsztatów wielomarkowych niechętnie podejmuje się napraw tego typu zawieszeń. Szkoda, bo nie jest to tak skomplikowane jak by się wydawało na pierwszy rzut oka, a duża dostępność jakościowych zamienników pozwala na bezpieczne i szybkie wykonywanie napraw.

Miech pneumatyczny Arnott A-2642 do BMW X5 i X6

Firma Arnott – producent podzespołów zawieszeń pneumatycznych – powstała trzydzieści lat temu, jednak dopiero od momentu wprowadzenia marki na rynek europejski w roku 2015 jej wyroby stały się realną i ekonomiczną alternatywą dla produktów oryginalnych.

Obecnie, dzięki rozbudowanej sieci dealerów Arnott, części są dostępne w całej Polsce, a rozwojowi sprzedaży sprzyja poszerzająca się szybko gama modeli wyposażonych w zawieszenie pneumatyczne. Dotyczy to także gwałtownie rosnącego rynku pojazdów hybrydowych i elektrycznych.

W opinii większości mechaników i użytkowników zawieszenie pneumatyczne jest domeną samochodów luksusowych, jednak prawda jest taka, że w ostatnich latach „pneumatyka” stała się coraz bardziej popularna w pojazdach klasy średniej, a nawet kompaktowych. Jako przykład niech posłuży Mercedes: wszystko zaczęło się od modeli klasy S, potem przyszła kolej na klasę E, a obecnie zawieszenie pneumatyczne jest montowane jako opcja w klasie C, a w niektórych wersjach jest już nawet standardem.

Co więcej, na rynku pojawiają się marki nie kojarzone dotychczas z zawieszeniem pneumatycznym, takie jak Peugeot, Citroën, Jeep, Volvo i inne. Z tego powodu warsztaty powinny się zainteresować usługą naprawy i wymiany zawieszenia pneumatycznego.

Mówiąc o naprawie zawieszenie pneumatycznego, ta zawsze była postrzegana jako robota trudna, którą lepiej zostawić warsztatom autoryzowanym lub specjalistycznym. Rzeczywistość jest zgoła inna. Naprawa zawieszenia pneumatycznego jest równie łatwa, jeśli nie łatwiejsza od wymiany elementów zawieszenia tradycyjnego. Demontaż w dużej mierze sprowadza się do wykręcenia kilku śrub i nakrętek, odłączenia przewodów powietrza i demontażu miecha lub kolumny pneumatycznej. Montaż przeprowadza się oczywiście w odwrotnej kolejności. Kolejna sprawa to czas naprawy. Znaczna część mechaników uważa, że jest to czynność czasochłonna, podczas gdy wymiana kolumny pneumatycznej to kwestia około godziny, a popularny miech czy sprężarkę łatwo wymienić w ok. 15-30 minut.

Zadanie można sobie dodatkowo uprościć korzystając z dokładnych instrukcji naprawczych Arnott, zarówno w formie papierowej, plików PDF jak i filmików na dedykowanym kanale YouTube. Wszystkie prezentują proces wymiany krok po kroku, uwzględniając operacje wymagające uwagi. Instrukcje dostępne są pod adresem: www.arnottmanuals.com.

Dodatkowo, można skorzystać w ze wsparcia technicznego przez telefon lub email.

Firma Arnott, z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku, nie tylko ułatwia montaż dzięki obszernym instrukcjom wymiany i filmom pokazowym, ale również projektuje swoje produkty w taki sposób, żeby ich wymiana nie nastręczała trudności. Dobrym przykładem jest miech tylnego zawieszenia do modeli W211 Mercedesa klasy E. W rozwiązaniu fabrycznym, wymiana miecha wiąże się z demontażem belki tylnego zawieszenia i jest czynnością czasochłonną. Zaprojektowany przez Arnott zamiennik eliminuje wiele czasochłonnych czynności, czyniąc wymianę łatwą i szybką. Co więcej, przeprojektowane dolne mocowanie miecha ułatwia montaż co zdecydowanie redukuje ilość błędów montażowych i reklamacji.

Artykuł sponsorowany Arnott

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

David, 19 września 2019, 16:19 0 0

A++++++

Odpowiedz

fructon, 27 września 2019, 20:52 0 0

wszystko pięknie oprócz ceny w porównaniu z innymi firmami.

Odpowiedz

Bieniek, 29 września 2019, 16:07 5 -1

no jak dla mnie to niezbyt pięknie. Miałem kilka reklamacji Arnotta, do MLa i A8. Oczywiście wina niewłaściwego montażu. Założyłem innej firmy i trzymają. wg mnie to mierny produkt, niewspółmiernie drogi do jakości.

Odpowiedz

Arnott, 8 października 2019, 10:45 0 -10

Proponuję trochę więcej rozwagi przed zamieszczaniem takich opinii na forum publicznym, do którego dostęp mają np. nasi prawnicy. Jak wiadomo w internecie nikt nie jest anonimowy.
Każda reklamacja jest rozpatrywana indywidualnie i jeśli zostanie odrzucona klient otrzymuje pełen raport ze zdjęciami i przyczynami odrzucenia.
Polecam nasze szkolenia, po których być może mniej będzie błędów montażowych i trochę mniej frustracji.
Ceny produktów Arnott są adekwatne do ich wysokiej jakości.

Odpowiedz

Mario, 8 października 2019, 13:19 11 0

Bieniek wyraźnie napisał jaką ma opinie o produkcie, a w zamian odpowiadacie groźbami i pouczeniami, całość okraszając protekcjonalnym tonem? Niezłe podejście do klienta. Z jednym się zgodzę, w internecie nic nie ginie, tyczy się to również Waszej agresywnej i butnej odpowiedzi.

Odpowiedz

Anonim, 8 października 2019, 15:12 8 0

Nic dodać nic ując, takimi odpowiedziami pokazują jaki mają stosunek do klienta. Nieomylność i wszystko załatwiające szkolenia. Byłem w swojej karierze na dziesiątkach szkoleń i czasami wszystko wiedzący technicy wzbudzali powszechną radość.

Odpowiedz

Bieniek, 9 października 2019, 9:50 9 0

Panie Arnott - nie dostałem żadnego raportu ani zdjęć. Dostałem tylko pismo od dystrybutora. Może zamiast straszyć mnie sądem zainteresuje się Pan tym, co wyprawiają klienci. To chyba przyniesie wszystkim więcej pożytku. Nie mieszałbym też w to mojej frustracji, bo takowa nie występuje. Kupiłem 2xA8, 1xML i jestem niezadowolony z ich jakości oraz z otrzymanej opinii z dzału reklamacji. Mam prawo wyrazić swoją opinię. Nie jest ona obraźliwa. Zanim zacznie Pan mnie straszyć prawnikami proponuję zasięgnąć ich porady.

Odpowiedz

Szymon, 27 lutego 2020, 10:46 1 0

witam, jak nazywa się dystrybutor?

Odpowiedz

Bieniek, 27 lutego 2020, 12:09 4 0

tan, którego nie można komentować negatywnie

Odpowiedz